Το σήκωσε: Πρωταθλήτρια η ΑΕΚ στους Εφήβους!

Τεράστια επιτυχία για την ομάδα Εφήβων της ΑΕΚ στο μπάσκετ, κερδίζοντας απόψε με 62-59 το Περιστέρι στο Μαρούσι και παίρνοντας το πρωτάθλημα ΕΣΚΑ με 3-2 νίκες! Οι Εφηβοι της Ενωσης πήραν την σπουδαία νίκη με την βοήθεια και φίλων της ΑΕΚ που έκαναν… πάρτι στην εξέδρα!

Μαζί με την ομάδα και ο Μάκης Αγγελόπουλος που τους συνεχάρη για την τεράστια επιτυχία! Πλέον, η ΑΕΚ προκρίθηκε στο Final 6 του Πανελληνίου Πρωταθλήματος στην Χερσόνησο Κρήτης.

Η ΑΕΚ επικράτησε 62-59 του Περιστερίου σε ένα συγκλονιστικό ματς στο Κλειστό του Αγίου Θωμά και κατέκτησε μετά από 15 χρόνια  το Πρωτάθλημα της Α’ Κατηγορίας Εφήβων της ΕΣΚΑ, όταν είχε τον αείμνηστο Νίκο Δημητρίου στον πάγκο της. Τα «αετόπουλα» του Νίκου Χατζή από την έναρξη της αναμέτρησης είχαν τον έλεγχο του αγώνα. Προηγήθηκαν 11-1 στο 7’, με το 1ο δεκάλεπτο να τελειώνει με στο +11 (19-8). Στο 2ο δεκάλεπτο δεν άλλαξε η εικόνα του ματς. Η ΑΕΚ ανέβασε τη διαφορά στο +12 (26-14), με το ημίχρονο να τελειώνει 37-22. Στην επανάληψη το Περιστέρι αντέδρασε μείωσε στους δώδεκα πόντους (42-30), στο 25’, 49-42, στο 32’, ενώ δύο λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα έφερε τη διαφορά στους τρεις πόντους (59-56). Στα τελευταία λεπτά το ματς κρίθηκε στις βολές με την ΑΕΚ να αποδεικνύεται πιο εύστοχη με τους Ρογκαβόπουλο και Ιωάννου, οι οποίοι διαμόφωσαν το τελικό 62-59.

Το «παρών» έδωσε σύσσωμο το Δ.Σ της «Βασίλισσας» προεξάρχοντος του μεγαλομετόχου Μάκη Αγγελόπουλου.

Τα δεκάλεπτα: 19-8, 37-22, 49-34, 62-59

ΑΕΚ (Νίκος Χατζής): Α. Ιωάννου 9 (1), Βάση 13 (2), Δ. Ιωάννου 3 (1), Μιχαήλ 2, Αλεξάνδρου 6, Ρούσσης, Ζαρκαδούλας 9 (2), Καραβάνας, Φιλιππαίος, Ρογκαβόπουλος 2, Χατζηδάκης 18, Μακαριάδης.