Με την... αύρα του Κυπέλλου διέλυσε τον Κολοσσό η Βασίλισσα!

Εικόνες από το ΑΕΚ - Κολοσσός Ρόδου

Με σούπερ άμυνα και εξαιρετικούς του Χάντερ (ο μεγάλος MVP του ματς), Πάντερ και Σάκοτα η ΑΕΚ ισοπέδωσε όταν… πάτησε γκάζι τον Κολοσσό Ρόδου στο ΟΑΚΑ με 95-79, στο πρώτο της παιχνίδι μετά την στέψη της ως Κυπελλούχου Ελλάδος 2018!

Η ΑΕΚ έπαιξε όσο… ήθελε και ενόψει της Νίμπουργκ, κοίταξε να διαχειριστεί ορθά το 40λεπτο και να έχει… ζεστό όλο το ρόστερ της.

H AEK με ένα σερί 11-0 στο α’ δεκάλεπτο την βοήθησε να ξεφύγει και στο σκορ, αλλά ο Κολοσσός δεν το… παράτησε ποτέ και ήταν πάντα κοντά στο σκορ. Ετσι στο τέλος του δεκαλέπτου ήταν κοντά στην ΑΕΚ, αλλά στο β’ 10λεπτο δύο ξεσπάσματα της ΑΕΚ ήταν αρκετά για να χτίσει μία καλή διαφορά απέναντι στους νησιώτες με +11. Οι Σακοτα, Χαντερ και Πάντερ οδηγούσαν επιθετικά την ομάδα, ο Χάντερ ειδικότερα έδωσε ενέργεια, η ομάδα του είχε περισσότερα ριμπάουντ,  ενώ ο Ξανθόπουλος μοίραζε ασίστ.

Στο 3ο δεκάλεπτο η ΑΕΚ συνέχισε στο ίδιο τέμπο κρατούσε το +11 με καλή άμυνα και σταθερά αποτελεσματική επίθεση. Στο 4ο όμως… ξέφυγε. Η καλή της άμυνας έφερε τα 19 λάθη του Κολοσσού και επιθετικά η Ενωση ανέβασε πολύ τη διαφορά της. Και κάπου εκεί το ματς τελείωσε με την ΑΕΚ να πλησιάζει τους 100, στην γιορτή της Κυπελλούχου στο ΟΑΚΑ με ωραίο μπασκετικό κλίμα και… +16.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 44-33, 65-56, 95-79

ΑΕΚ (Σάκοτα): Πάντερ 16 (3), Τζέιμς 12 (2), Γκριν 7 (1), Χάρις 7 (2), Ξανθόπουλος, Σάκοτα 14 (3), Βασιλόπουλος 3, Άτιτς 4, Λαρεντζάκης 8 (2), Μαυροειδής 2, Καββαδάς 9, Χάντερ 13

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Ουέαρ 4, Χάρις 16 (1), Τζόουνς 8, Σχίζας 15 (3), Γεωργαλλής, Μπίλλης, Σταμάτης, Μπρέι 11 (1), Γιανγκ 16 (1), Παπαδάκης 3 (1), Τσαλμπούρης, Ράιτ 6