«Θα μας σταύρωναν αν χάναμε»

Με τον Γιούρι στο τιμόνι, η "Βασίλισσα" πάει για το...σεντόνι

Ο Γιούρι Ζντοβτς μίλησε για το σημερινό ματς στο ΟΑΚΑ, για τις ιδιαιτερότητες που υπήρχαν, λόγω του Αρκαδικού που έπαιζε για την παραμονή του.

Ο Σλοβένος κόουτς μίλησε στη συνέντευξη Τύπου στο τέλος του αγώνα και αρχικά υπογράμμισε ότι η επιθετική άμυνα στο τέλος, έκανε την διαφορά: «Συγχαρητήρια στους παίκτες μου, για την νίκη. Δεν ήταν εύκολο. Το ξέραμε. Προετοιμαστήκαμε καλά όλη την εβδομάδα. Ξέραμε ότι έπρεπε να κερδίσουμε αυτό το ματς, όπως και να έχει. Ο Αρκαδικός προσπάθησε πολύ σκληρά. Έπαιξε για την επιβίωση του. Ήταν πολύ δύσκολο και για εμάς όμως, αφού είχαμε έναν νέο παίκτη και θέλαμε να τον χρησιμοποιήσουμε για κάποια λεπτά. Τα καταφέραμε στο τέλος με δυνατή και επιθετική άμυνα. Στο τέλος… σπάσαμε τον Αρκαδικό, σκοράραμε και κάποια σουτ μακρινά, που έκαναν την διαφορά».

Εν συνεχεία, ο προπονητής της ΑΕΚ ρωτήθηκε για το πόσο εύκολο ήταν να μείνουν συγκεντρωμένοι οι παίκτες, λόγω του γεγονότος ότι δεν υπήρχε βαθμολογικό κίνητρο, τονίζοντας ότι αν ερχόταν ήττα σήμερα, άπαντες στη «Βασίλισσα» θα είχαν… σταυρωθεί τώρα: «Οι παίκτες με ξέρουν καλά τώρα, μετά από 2-3 μήνες. Δεν τους επιτρέπω να χαλαρώσουν ούτε για ένα δευτερόλεπτο. Όλοι ξέρουν ότι η ΑΕΚ πρέπει να κερδίζει σε κάθε ματς. Είπαμε στα αποδυτήρια στο ημίχρονο, ότι θα μας… σταύρωναν αν χάναμε αυτό το παιχνίδι. Είδαμε τον χαρακτήρα αυτών των παικτών. Στο τέλος είχαμε κάποιους παίκτες που έκαναν την διαφορά. Δεν ήταν εύκολο πάντως. Έδωσα συγχαρητήρια στους παίκτες μου μετά το τέλος του αγώνα. Προπονούμαστε καλά και παίζουμε καλά τον τελευταίο καιρό. Σήμερα βρήκαμε και πολλά ελεύθερα σουτ. Σκοράραμε σχεδόν 90 πόντους. Κερδίζουμε με την άμυνα. Τους σταματήσαμε και κάναμε την διαφορά».