Τα «έσπασε» η ΑΕΚ στην Γερμανία

Eικόνες από το Λούντβιγκσμπουργκ - ΑΕΚ

Η ΑΕΚ ήταν πολύ άστοχη στα τρίποντα και τελικά… έχασε μόνη της με 72-67 από την Λούντβιγκσμπουργκ για το Champions League.

Η Ενωση είχε 7/33 τρίποντα (21,21%)  με αποτέλεσμα οι Γερμανοί να πάρουν κεφάλι στο δεύτερο δεκάλεπτο και έκτοτε η Βασίλισσα να κυνηγά στο σκορ δίχως να μπορεί να πάρει το διπλό που ήθελε. Στο φινάλε η ΑΕΚ μείωσε μέχρι τους 3 (69-66), αλλά η μεγάλη ανατροπή έμεινε στη μέση. Στα 29” για το τέλος ο διαιτητής έδωσε επανάληψη σε βολή που έκρινε αν μπορούσε η ΑΕΚ να ισοφαρίσει με τρίποντο!

Συγκλονιστική η παρουσία των 350 Ενωσιτών στην εξέδρα που δεν σταμάτησαν το τραγούδι.

Πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ ο Ντίξον με 14π.

Η Ένωση από τα πρώτα λεπτά του αγώνα κατάφερε να πάρει τον έλεγχο της αναμέτρησης. Η μπάλα πήγε κοντά στο καλάθι και με τους Χαριτόπουλο και Λαρεντζάκη να δίνουν λύσεις αμέσως δημιουργήθηκε διαφορά (0-8, 3’). Η Λούντβιγκσμπουργκ προσπάθησε να επανέλθει στο παιχνίδι με τον Κούλεϊ, όμως Σάκοτα και Ντίξον έδωσαν λύσεις στην επίθεση της ΑΕΚ (6-16, 7’). Θίμαν και Κονέ πήραν προσπάθειες και κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά για το 15-19 του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Σάκοτα με δικό του καλάθι έφερε στο +6 την Βασίλισσα στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου (15-21, 11’). Οι γηπεδούχοι, όμως αντέδρασαν και με τους Γκονσάλβες και Μάρτιν να αναλαμβάνουν δράση τα δεδομένα άλλαξαν (29-23, 17’). Ντίξον και Ούκιτς προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά, όμως οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα για το 36-31 του πρώτου μέρους.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους η ΑΕΚ πλησίασε σε απόσταση… βολής, με καλάθια από Σάκοτα και Ούκιτς (36-35, 21’). Οι γηπεδούχοι δεν έχασαν το προβάδισμα όμως και χάρη σε καλάθια των Κονέ και Κούλεϊ το προβάδισμα των Γερμανών αυξήθηκε (43-35, 24’). Οι παίκτες του Γιούρι Ζντοβτς έβρισκαν με δυσκολία τον δρόμο προς το καλάθι και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η διαφορά να παραμείνει σε υψηλά επίπεδα (47-38, 27’). Ο Μάικλ Ντίξον «συνδέθηκε» με το αντίπαλο καλάθι και έτσι η ΑΕΚ μείωσε στο φινάλε του δεκαλέπτου σε 50-44. Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε… εφιαλτικά για την ΑΕΚ. Ένα επί μέρους 11-0 από πλευράς Λούντβιγκσμπουργκ έφερε στο +14 τους Γερμανούς, μετά το τρίποντο με ταμπλό (!) του Κότον (61-44, 33’). Η Ένωση προσπάθησε να μαζέψει την κατάσταση και με τον Λαρεντζάκη να δίνει λύσεις κατάφερε να μειώσει (61-51, 35′). Η άμυνα των παικτών του Ζντοβτς ανέβασε την απόδοσή της και χάρη σε προσπάθειες από Ντίξον, Λαρεντζάκη και Μιλόσεβιτς η διαφορά μειώθηκε (67-58, 38′). Η Βασίλισσα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και κατάφερε να δώσει νέο… ενδιαφέρον στην αναμέτρηση (69-66, 39′). Στα 29” για το τέλος οι διαιτητές έδωσαν επανάληψη στην δεύτερη άστοχη βολή του Κούλεϊ, σε μια απόφαση που σήκωσε συζητήσεις. Ο Αμερικανός έγραψε το 70-66 και έτσι η Βασίλισσα δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ολική ανατροπή, καθώς ηττήθηκε με 72-6, γνωρίζοντας την δεύτερη ήττα της στο Champions League.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα πατώντας εδώ.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 36-31,  50-44, 72-67.

Λούντβιγκσμπουργκ (Πάτρικ): Χάμοντς 6 (9 ασ), Κότον 17 (3), Μακρέι 2, Μάρτιν 8, Γουόσπουν, Μπρούνιγκ, Γκονζάλβες 11 (1), Κονέ 6 (1), Θίμαν 6, Τοπέρτ, Λόσινγκ 2, Κούλι 14.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 6 (8 ριμπ.), Σάκοτα 11 (1), Βασιλειάδης, Μιλόσεβιτς 8, Χαριτόπουλος 4, Ντίξον 14 (2), Λαρεντζάκης 12 (2), Ιβάνοβιτς 6 (2), Μαυροειδής 3, Γουίλιαμς 3.