Στο τέλος νικά η «Βασίλισσα»

Είναι αλήθεια, πως σε αυτό το χρονικό σημείο η ΑΕΚ βρίσκεται στα όρια. Με σειρά δύσκολων αγώνων σε Ελλάδα και Ευρώπη, με αρκετά προβλήματα τραυματισμών που δεν επιτρέπουν να συμπληρώνει ούτε 12άδα. Αλλά έστω κι έτσι, είναι μια ομάδα που έχει ανέβει επίπεδο και ξέρει να καθαρίζει παιχνίδια, όπως το σημερινό στο Λαύριο. Μπορεί η φιλότιμη τοπική ομάδα να ζόρισε την ΑΕΚ στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης και κατάφερε να εκμεταλλευθεί όλα τα λάθη κάνοντας το ματς…ντέρμπι στα τελευταία δευτερόλεπτα, αλλά στο φινάλε με τον Ντίξον οδηγό, τα πάντα πήραν τον δρόμο τους και η Ενωση επικράτησε με 87-84. Σούπερ ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 19 πόντους και επτά ριμπάουντ (πρώτος και στις δύο κατηγορίες), σταθερή αξία ο Ούκιτς.

Το Λαύριο μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ και χάρη σε προσπάθειες του Γκρέι, κατάφερε να δημιουργήσει διαφορά, βάζοντας… δύσκολα στην Ένωση (17-10, 4’). Οι παίκτες του Ζντοβτς δεν ξέφυγαν από το… πλάνο τους και χάρη σε Λαρεντζάκη και Ουίλιαμς κατάφεραν να… ροκανίσουν τη διαφορά (19-18, 7’). Ο Ούκιτς φώναξε παρών στο παιχνίδι και έβαλε την Βασίλισσα σε θέση οδηγού (22-25, 9’). Οι διαιτητές, όμως ήθελαν να έχει… ενδιαφέρον το παιχνίδι και δίνοντας τεχνική ποινή στον Ούκιτς, μετά το κερδισμένο φάουλ του Νίξον οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο ισόπαλες με 25-25. Ο ΝτεΜάριους Μπολντς ανέλαβε δράση στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το Λαύριο να παίρνει προβάδισμα (30-25, 12’). Η Ένωση ανέβασε την πίεση στην άμυνά της και χάρη στον Ντούσαν Σάκοτα κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση (32-22, 15’). Η άμυνα της Βασίλισσας παρέμεινε σημείο αναφοράς και χάρη σε Ούκιτς και Λαρεντζάκη που ήταν οι πλέον αξιόπιστοι στο σκοράρισμα τα πράγματα ξεκαθάρισαν αρκετά, για το 35-41 του πρώτου μέρους.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να πάει το παιχνίδι στα δικά της μέτρα και στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου το κατάφερε σε πολύ μεγάλο βαθμό. Ο Ντίξον έδωσε λύσεις και αυτό είχε σαν συνέπεια η διαφορά να φτάσει ακόμα και σε διψήφια επίπεδα (41-51, 24’). Νίξον και Πάντερ, όμως δεν επέτρεψαν στην Ένωση να παραμείνει κοντά στο σκορ και μάζεψαν τη διαφορά (59-62, 28’). Ο Λαρεντζάκης ανέλαβε δράση, όμως ο Πάντερ είχε απαντήσεις και το παιχνίδι παρέμενε ντέρμπι ως το τέλος του δεκαλέπτου (64-67). Η Ένωση βρήκε λύσεις στην επίθεση και παρά το… ξέσπασμα των γηπεδούχων είχε απαντήσεις με τον Σάκοτα μπροστάρη (67-72, 34’). Η άμυνα αποτέλεσε σημείο αναφοράς και στα τελευταία λεπτά ανέλαβε δράση ο Μάικλ Ντίξον. Ο Αμερικανός με δικές του προσπάθειες έδωσε αέρα… 9 πόντων σε κρίσιμο σημείο (74-83, 38’). Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, δεν είχαν πει την… τελευταία λέξη τους. Πάντερ και Νίξον μάζεψαν τη διαφορα, δίνοντας νέο ενδιαφέρον (82-84, 39’). Ο Ούκιτς ευστόχησε σε 1 βολή για το 82-85, με τον Νίξον να κερδίζει φάουλ σε τρίποντο. Ο Αμερικανός έβαλε 2 από τις 3 βολές και στη συνέχεια ο ΜακΓκραθ έδειξε ψυχραιμία και διαμόρφωσε το τελικό 84-87, με την ΑΕΚ να φεύγει με μια πολύ δύσκολη νίκη στις αποσκευές της.