«Σεντονάτη» ΑΕΚ με…διαστημικό Ντίξον

Με επιβλητικό τρόπο και έναν Ντίξον πραγματικό ηγέτη, η ΑΕΚ νίκησε τη Ζιέλονα Γκόρα στην αυλαία των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ με 71-64 και εξασφάλισε την πρόκριση στην επόμενη φάση καταλαμβάνοντας τη 2η θέση. Ο Αμερικάνος ήταν…διαστημικός και έκανε πράγματα και θαύματα στο παρκέ, ενθουσιάζοντας τους Ενωσίτες στην εξέδρα, οδηγώντας με ασφάλεια την ΑΕΚ σε μια άνετη νίκη, αν και το χαλάρωμα στο τέλος έδωσε τη δυνατότητα στους Πολωνούς να μειώσουν τη διαφορά. Εξαιρετικοί οι Ουίλιαμς, Μακ Γκραθ και Τσαλμπούρης, με τον Γιούρι να μοιράζει τον χρόνο συμμετοχής και να δίνει ευκαιρίες σε όλους τους διαθέσιμους παίκτες του.

Από τα πρώτα λεπτά η Ζιελόνα Γκόρα κατάφερε να… αιφνιδιάσει την ΑΕΚ και χάρη στον Χρτσανιουκ που ηγήθηκε της προσπάθειας, δημιούργησε διαφορά στο σκορ (3-7, 3’). Η Ένωση βρήκε λύσεις από Ούκιτς και Ουίλιαμς και με τον Ελονού να δίνει σταθερά λύσεις ανετρεψε την κατάσταση (11-9, 5’). Ο Χρτσανιουκ ήταν ασταμάτητος, όμως η Βασίλισσα είχε απαντήσεις και χάρη στον Τζαουάντ Ουίλιαμς διατήρησε τα ηνία για το 19-17 του πρώτου δεκαλέπτου. Το ξεκίνημα της Βασίλισσας στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν εντυπωσιακό. Καλές άμυνες, σε συνδυασμό με κυκλοφορία μπάλας και ηρεμία στην επίθεση έφεραν επί μέρους 10-0 στο πρώτο τρίλεπτο, με την Βασίλισσα να «χτίζει» διψήφιο προβάδισμα (29-17, 13’). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και… απάντησαν με δικο τους επί μέρους 5-0, μαζεύοντας τη διαφορά (29-22, 16’). Η Βασίλισσα, όμως, έμεινε πιστή στο πλάνο της και… επιβραβεύτηκε. Ο Ντίξον ήταν… καυτός και τα δικά του σουτ έφεραν τη διαφορά ξανά πάνω από τους 10 πόντους (35-24, 19’). Μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε απολύτως τίποτα, με την ΑΕΚ να έχει σταθερό προβάδισμα στο σκορ (35-24).

Η Ένωση διατήρησε τον καλό ρυθμό που είχε και στο δεύτερο ημίχρονο. Ο ΜακΓκραθ έδωσε λύσεις και με τη βοήθεια των Ούκιτς και Ουίλιαμς η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της, ως εκείνο το σημείο (43-28, 24’). Ο Χρτσανιουκ προσπαθούσε να κρατήσει κοντά στο σκορ την ομάδα του, όμως η Ένωση έβρισκε λύσεις από τους Χαριτόπουλο και Ούκιτς (50-36, 27’).  Ο Τσαλμπούρης φώναξε «παρών» στο τρίτο δεκάλεπτο και κάπως έτσι η διαφορά αυξήθηκε ακόμα περισσότερο για το 55-38 του τρίτου δεκαλέπτου, με την ΑΕΚ να βάζει βάσεις… νίκης. Τα πάντα είχαν κριθεί στο ΟΑΚΑ, όμως ο Μάικλ Ντίξον συνέχισε να… εκτελεί. Ο Αμερικανός ήταν «καυτός» και με δικές του προσπάθειες η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο (59-40, 33’). Στα τελευταία λεπτά ανέλαβε δράση ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης. Ο «Λάρυ» με δικά του σουτ ανέβασε περισσότερο τη διαφορά, ξεσηκώνοντας τον κόσμοο (68-49, 37’). Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε απολύτως τίποτα, με την ΑΕΚ να φτάνει, εν τέλει, στη νίκη με 71-64, κατακτώντας την δεύτερη θέση της κατάταξης του ομίλου της.