Σχόλασε ο γάμος, δεν πάει πουθενά έτσι η ΑΕΚ, νέα οδυνηρή ήττα από τη Στρασμπούρ

Θηλιά στα όνειρα της για πρόκριση στην επόμενη φάση του Champions League έβαλε η ΑΕΚ απέναντι στη Στρασμπούρ. Εχοντας καταστροφικό δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο η Ενωση έπαιζε άμυνα με τα μάτια και δέχτηκε 50+ πόντους, ηττήθηκε από τους Γάλλους στον “τελικό” πρόκρισης με 88-87. Η συγκλονιστική προσπάθεια στο φινάλε, όταν έκλεισε διαφορά εννιά πόντων, χάθηκε από την απίστευτη ανοησία του Μπάρλοου που έκανε…άκυρο πήδημα στην τελευταία φάση, σε μια επίθεση που εκτελέστηκε κάκιστα από τον Γκριν. Τα πολλά και σημαντικά ζητήματα της ομάδας την οδήγησαν στην ήττα, με τον Σάκοτα να μην μπορεί να βελτιώσει την ομάδα και να βάλει τους νέους παίκτες σε αυτήν. Στη δύσκολη στιγμή δεν υπήρξε κανείς να πάρει την ομάδα στην πλάτη του, με τον Χάρις να είναι ωσεί παρών, τον Γκριν και πάλι κατώτερο των προσδοκιών. Ο Τζέιμς κράτησε την ΑΕΚ στο δεύτερο μέρος, ο Σάκοτα έμεινε στο εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, δεν έπαιξε δευτερόλεπτο ο Χάντερ, ελάχιστα ο Βασιλόπουλος.

Ορεξάτη μπήκε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα η ΑΕΚ και κατάφερε να πάρει τον έλεγχο της αναμέτρησης, έχοντας σε πολύ καλή κατάσταση τους Τζέιμς και Χάρις (10-5, 5’). Η Στρασμπούρ βρήκε λύσεις από την περιφέρεια και με τον Άτκινς κατάφερε να ισοφαρίσει (11-11, 6’). Η ΑΕΚ δεν έχασε τον έλεγχο και χάρη σε Γκριν και Σάκοτα πήρε πάλι τα ηνία (19-16, 8’). Το δεκάλεπτο έκλεισε με τον Μαυροειδή να φωνάζει παρών και να γράφει το 23-18.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο δκεάλεπτο και με μπροστάρηδες τους Μποστ και Λόγκαν πλησίασαν σε απόσταση… βολής (25-24, 12’). Σν να μην έφτανε αυτό, μάλιστα, ο Ράιτ έφερε… τούμπα το ματς (27-28, 13’). Ο Λαρεντζάκης έδωσε ώθηση από την περιφέρεια και με τους Σάκοτα-Μπάρλοου να ακολουθούν, η ΑΕΚ κατάφερε να «χτίσει» διαφορά (37-30, 17’). Ο Βασίλης Ξανθόπουλος πήρε τη… σκυτάλη και με δικές του προσπάθειες έγραψε το 42-35, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο μέρος.

Η ΑΕΚ μπήκε με… φόρα στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε τη διαφορά ως και τους 11 πόντους δια χειρός Λαρεντζάκη (46-35, 21’). Η Στρασμπούρ προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά η ΑΕΚ έβρισκε λύσεις και διατηρούσε τον έλεγχο, με τον Καββαδά να φωνάζει παρών (54-47, 25’). Η Στρασμπούρ αντέδρασε, όμως και με τον Ντάμιεν Ίνγκλις να αναλαμβάνει δράση μείωσε σε απόσταση… βολής (57-56, 27’). Ο Λόγκαν ανέλαβε δράση και το παιχνίδι γύρισε πλήρως (57-58, 28’). Σάκοτα και Μαυροειδής έδωσαν λύσεις στην ΑΕΚ, όμως ο Λόγκαν συνέχισε να… εκτελεί, για το 63-64 της τρίτης περιόδου.

Ο Ζερεμί Λελούπ με διαδοχικά τρίποντα έδωσε «ανάσα» στην Στρασμπούρ στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου (67-72, 32’). Η άμυνα της ΑΕΚ δεν παρουσίασε καθόλου καλή εικόνα και ο Άτκινς την τιμώρησε με δικές του προσπάθειες (69-77, 33’). Οι φιλοξενούμενοι είχαν βρει ρυθμό και χάρη στον Λόγκαν ανέβασαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά, η οποία έφτασε σε διψήφια επίπεδα (72-82, 35’). Η ΑΕΚ προσπαθούσε να μαζέψει τη διαφορά, όμως οι Γάλλοι είχαν ρυθμό και διατηρούσαν τα ηνία (76-84, 38’).

Η ΑΕΚ έκανε την ύστατη προσπάθεια και με μπροστάρη τον Ντελρόι Τζέιμς μείωσε στον πόντο (85-86, 49’’ για το τέλος). Το θρίλερ συνεχίστηκε, με την ΑΕΚ να έχει ευκαιρία να πάρει τη νίκη στα 13” με το σκορ στο 87-88. Ο Μπάρλοου έκανε λάθος, με 4 δέκατα για το τέλος. Οι Γάλλοι έκαναν άμέσως λάθος, όμως η ανατροπή δεν ήρθε ποτέ, με την Στρασμπούρ να επικρατεί με 87-88.