Όχι τόσο εύκολα βρε Ρόκο

Με τον πιο πειστικό και εμφατικό τρόπο επέστρεψε η ΑΕΚ στις νίκες και στις καλές εμφανίσεις. Με τον κόσμο να δίνει φτερά στα πόδια των παικτών, σούπερ άμυνα από γρανίτη που εξολόθρευσε τον Αρη και στρατηγό τον μέγα Ρόκο Ούκιτς που έκανε πράγματα και θαύματα οργανώνοντας και σκοράροντας, η «Βασίλισσα» έκανε πάρτι και θριάμβευσε με 81-61. Εντυπωσιακή η πρεμιέρα του Ελονού μπροστά στο κοινό της Ενωσης, βρήκε επιτέλους πόντους και παιχνίδι από το χάι ποστ η ομάδα και απελευθέρωσε τον Μαυροειδή. Μόνο μελανό σημείο, ο νέος τραυματισμός του Βασιλειάδη, που υπέστη νέο διάστρεμμα στο ίδιο πόδι και είναι απίθανο να παίξει την Τρίτη με τη Λούντβισμπουργκ στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ.

Από τα πρώτα λεπτά η ΑΕΚ έβγαλε διάθεση να πάει το παιχνίδι στα μέτρα της, με τον Ούκιτς να μπαίνει… ζεστός (10-7, 3’). Ο Άρης προσπαθούσε να μείνει κοντά στο σκορ, όμως η Ένωση έβρισκε λύσεις, με τον Ιβάνοβιρς να «συνδέεται» με το αντίπαλο καλάθι (14-10, 5’), Ο Κώστας Βασιλειάδης επέστρεψε στο παρκέ και αμέσως έκανε αισθητή την παρουσία του, για το +5 της Βασίλισσας (18-13, 7’). Οι φιλοξενούμενοι δεν έμειναν με σταυρωμένα χέρια. Τουναντίον, κατάφεραν να βρουν λύσεις προς το αντίπαλο καλάθι και χάρη σε προσπάθειες από Ντραγκίσεβιτς και Κάμινγκς επανήλθαν στο ματς (18-18, 8’). Ο Τσινεμέλου Ελονού έδωσε λύσεις στην ΑΕΚ κοντά στο καλάθι και αυτό βοήθησε την Ένωση να κλείσει το πρώτο δεκαλκεπτο με διαφορά 3 πόντων (23-20). Ο Άρης κρατούσε την επαφή του με το σκορ και «χτυπώντας» κοντά στο καλάθι με τον Μπάκνερ και τον Κάμινγκς πήρε προβάδισμα στο σκορ (25-27, 12’). Η Ένωση βρήκε λύσεις από τον Μιλοσεβιτς και με τον Ντίξον να ακολουθεί η διαφορά έφτασε στους 3 πόντους ξανά (33-30, 14’). Από το σημειο εκείνο κι έπειτα ανέλαβε δράση ο Ρόκο Λένι Ούκιτς. Ο Κροάτης γκαρντ της Βασίλισσας με προσωπικές προσπάθειες ανέβασε τη διαφορά (44-35, 18’). Μάλιστα, μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους η ΑΕΚ παγίωσε τη διαφορά στους 10 πόντους, με τους Μαυροειδή και Ντίξον να γράφουν το 46-36 του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο η κατάσταση δεν άλλαξε. Ο Άρης προσπαθούσε, όμως η ΑΕΚ είχε τον απόλυτο έλεγχο και αυτό την βοήθησε ώστε να ανεβάσει ακόμα περισσότερο τη διαφορά. Οι προσπάθειες από Βασιλειάδη και Ιβάνοβιτς έδωσαν… αέρα στην Ένωση, η οποια έκλεισε το δεκάλεπτο με προβάδισμα 15 πόντων (63-48). Ο ρυθμός ήταν με τους παίκτες του Ζντοβτς οι οποίοι από ένα σημειο και μετά έκαναν… ότι ήθελαν στο παρκέ. Ο Ούκιτς «σιγησε» μεν στα τελευταία λεπτά, όμως Ντίξον και Ελονού έκαναν τη… δουλειά και με το παραπάνω, με την Ένωση να φτάνει δια περιπάτου στο τελικό 81-61, μέσα σε αποθέωση από τους 6.000 φίλους της που βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ και ζήτησαν… νίκη στον ημιτελικό Κυπέλλου της Θεσσαλονίκης!