Ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Άρη στο ντέρμπι των... ουραγών

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε και κέρδισε τον Άρη με 101-84 στην Πυλαία και ανέβηκε στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα της Basket League.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 10-8 στο τρίτο λεπτό και 18-13 στο πέμπτο. Αυτό ήταν αποτέλεσμα της ευστοχίας του Σόρτερ, που έγραψε και το 24-18 με τον Αμερικανό να φτάνει τους 13 πόντους μέχρι το 8′. Ο Άρης στάθηκε όρθιος χάρη στις πολλές βολές που εκτέλεσε, όμως ο ΠΑΟΚ ήταν απλά πιο “καυτός” για το 32-24 της πρώτης περιόδου.

Ο ρυθμός έπεσε στο ξεκίνημα της δεύτερης, με το 57-47 του ημιχρόνου είναι ουσιαστικά «μαγική εικόνα».

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο τρίτο δεκάλεπτο με ένα γρήγορο 5-0 του Σμιθ (62-47), ο Άρης έδειξε να μπαίνει σε μια ακόμα πιο δύσκολη κατάσταση, αντέδρασε όμως και μείωσε στους οκτώ (65-57 στο 24′), χωρίς όμως να απειλήσουν περισσότερο τον ΠΑΟΚ. Σπατάλησαν αρκετές ευκαιρίες προς τα τέλη της περιόδου, με τον Μπεστ να γράφει με τρίποντο το 76-63 στο 29′.

Διαδοχικά λάθη του Άρη στην έναρξη της τέταρτης περιόδου, οδήγησαν τον ΠΑΟΚ σε μία εύκολη νίκη. Τελικά, ο ΠΑΟκ πήρε τη νίκη με 101-84.

Τα δεκάλεπτα: 32-24, 57-47, 78-63, 101-84.