Ο Ήφαιστος «άλωσε» (75-79) το Περιστέρι!

Με όπλο το εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο και την άμυνα, ο Ήφαιστος πανηγύρισε μεγάλο διπλό στο Περιστέρι (79-75), σε ένα ματς που εξελίχθηκε σε θρίλερ. Η ομάδα της Λήμνου ταξίδεψε στο Περιστέρι έχοντας την ταμπέλα του αουτσάιντερ, ωστόσο στο παρκέ τα πράγματα ήταν διαφορετικά.

Στο 8-5 οι νικητές, που είχαν σε καλή κατάσταση τον Μιχάλη Τσαιρέλη (17 πόντοι) και τον Μάριο Λιτλ (17 πόντοι, 3 ασίστ). Στο ίδιο ρεκόρ και το Περιστέρι, που δεν έκανε καλή εμφάνιση, με τον Γιανίκ Μορέιρα να παλεύει (15 πόντοι, 12 ριμπάουντ) χωρίς αποτέλεσμα.

Άκρως ισορροπημένο ήταν το πρώτο μέρος της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 25-24 στο 10ο λεπτό, όμως το Περιστέρι «χαμήλωσε» το τέμπο στη συνέχεια, βελτίωσε την άμυνά του και μπήκε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +2 (40-38).

Ο Ήφαιστος ξεκίνησε δυνατά το δεύτερο μέρος και το τρίτο δεκάλεπτο είχε την σφραγίδα των φιλοξενούμενων. Με όπλο την άμυνα και τον Λιτλ, η ομάδα του Μανωλόπουλου πήρε τα ηνία και έκλεισε την περίοδο στο +5 (55-60).

Το μομέντουμ ήταν ξεκάθαρα στην πλευρά της ομάδας από την Λήμνο και αυτό μετουσιώθηκε σε ένα τρομερό 10-0 σερί, που έφερε τον Ήφαιστο στο +15 (55-70). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιστρέψουν και το ματς έγινε πραγματικό θρίλερ, με… ροντέο βολών στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ένα λάθος των φιλοξενούμενων, 11,8″ πριν το τέλος, έδωσε κατοχή στο Περιστέρι (με το σκορ στο 75-77), όμως μία μεγάλη άμυνα του Χάμοντς στο Χάτσερ και ένα άστοχο τρίποντο του Βασιλόπουλου έφεραν σε θέση ισχύος τον Ήφαιστο. Ο Γκίλμπερτ πήγε στη γραμμή των βολών, έκανε το 2/2 (75-79) και έδωσε τελικά τη νίκη στην ομάδα του.

Δεκάλεπτα: 24-25, 40-38, 55-60, 75-79