Νίκησε το Περιστέρι και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου!

Το Περιστέρι προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος, αφού επικράτησε με 57-51 του Ήφαιστου Λήμνου.

Ο Ήφαιστος μπήκε πιο δυνατά στο ματς και βρήκε σκορ κυρίως μέσω του εξαιρετικού Σμιθ, ο οποίος σκόραρε τους 10 από τους 22 πόντους της ομάδας του. (14-22).

Η εικόνα έμεινε ακριβώς ίδια και στην τρίτη περίοδο. Ο Ήφαιστος είχε κακές επιλογές και δεν μπορούσε να περάσει το αμυντικό «τείχος» των γηπεδούχων. Το επιμέρους 19-8 έδωσε ισχυρό προβάδισμα για το Περιστέρι (46-37).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του Ξανθόπουλου. Και ένα σερί έξι πόντων. Κάτι που έφερε διαφορά 15 πόντων για το Περιστέρι (52-37, 33′). Εκεί πάντως ήρθε μία μικρή «επιστροφή» από τον Ήφαιστο, που βρήκε σκορ για να μειώσει στους 9 (52-46, 37′). Οι γηπεδούχοι πάντως ήταν ψύχραιμοι και διατήρησαν το προβάδισμά τους.

Δεκάλεπτα: 14-22, 27-29, 46-37, 57-51