Νίκησε με ανατροπή η Μακάμπι τη Χίμκι

Επίσημο αγώνα της Euroleague θύμισε το πρώτο ματς του τουρνουά «Νεόφυτος Χανδριώτης» που γίνεται στην Κύπρο!

Η Χίμκι πραγματοποίησε μια σπουδαία εμφάνιση μέχρι και το ημίχρονο, αλλά η ομάδα του Νέβεν Σπάχια εμφανίστηκε αποφασισμένη για τη νίκη.

Η Μακάμπι  με ένα επιμέρους 26-11 στην τρίτη περίοδο, πλησίασε στο σκορ (60-62, 30′) τους αντιπάλους της και επικράτησε στις λεπτομέρειες.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Τελ Αβίβ ήταν ο Ο’ Μπράιαντ με 23 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ κολούθησαν οι Πάργκο (19π., 6ασ.), Αβντίγια (14π.) και Κέιν (11π.).

Από την ρώσικη ομάδα, ο Μίκι είχε 18 πόντους, ο Κρόκερ 16 και ο Γκιλ 11.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 34-51, 60-62, 87-84.