Νίκη με ανατροπή για Εθνική και Χατζηδάκη

Θέμα χρόνου η ανακοίνωση του Χατζηδάκη

Ο Μανώλης Χατζηδάκης της ΑΕΚ, πανηγύρισε την νίκη της Εθνικής Παίδων κόντρα στη Σερβία και την πρόκριση στους «16» του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Στην διοργάνωση που διεξάγεται αυτές τις μέρες στο Ράντομ της Πολωνίας, ο άσος της «Βασίλισσας» έχει κάνει πιο καλές εμφανίσεις, αλλά αυτή την φορά έμεινε στα… ρηχά, στο νικηφόρο 59-55 της Ελλάδας κόντρα στη Σερβία, στο τελευταίο ματς της φάσης των ομίλων. Συγκεκριμένα, ο 16χρονος φόργουορντ/σέντερ της ΑΕΚ, τελείωσε το ματς με 3 πόντους, κάνοντας κακό παιχνίδι επιθετικά, με 1/2 βολές και 1/8 δίποντα.

Παρόλα αυτά, ήταν ο πρώτος ριμπάουντερ της Εθνικής, μαζεύοντας συνολικά 6 (3αμ.-3επ.), ενώ είχε επίσης 2 κλεψίματα και 2 λάθη, σε 30 λεπτά συμμετοχής (29:52”). Αξίζει να προσθέσουμε ότι η Ελλάδα έκανε επί μέρους σκορ 18-5 στην τελευταία περίοδο, πετυχαίνοντας μεγάλη ανατροπή, αφού έχανε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Πλέον, η Εθνική θα αντιμετωπίσει τη Γαλλία, ή το Μαυροβούνιο.