Μπουγιουκτσέκμετσε - Φενέρμπαχτσε 68-92: Ανέβασε στροφές και κέρδισε εύκολα

Η Φενέρ ανέβασε στροφές και νίκησε την Μπουγιουκτσέκμετσε με 92-68.
Μπορεί να δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο, όμως στο δεύτερο μέρος η Φενέρ ανάβασε στροφές και κέρδισε εύκολα την Μπουγιουκτσέκμετσε με 92-68.

Το πρώτο ημίχρονο ξύπνησε νέους εφιάλτες για την Φενέρ. Η αδύναμη Μπουγιουκτσέκμετσε ήταν κυρίαρχη και στο 20ο λεπτό προηγήθηκε με οκτώ πόντους (40-32), όμως στο δεύτερο μέρος η κατάσταση άλλαξε ολοκληρωτικά: Οι φωνές του Ζοτς… έπιασαν τόπο και οι φιλοξενούμενοι πάτησαν με δύναμη το πόδι στο γκάζι.

Το επιμέρους 60-28 στο τρίτο και το τέταρτο δεκάλεπτο έγειρε ολοκληρωτικά την πλάστιγγα υπέρ της Φενέρ, που έφτασε τελικά εύκολα στη νίκη (92-68).

Kορυφαίος των νικητών ήταν ο Μελίχ Μαχμούτογλου, με 23 πόντους, ενώ στους 17 σταμάτησε ο Κώστας Σλούκας. Ντεμπούτο έκανε ο Μάλκολμ Τόμας (8 πόντοι), δεν αγωνίστηκαν οι Γιαν Βέσελι (τραυματίας), Νάντο Ντε Κολό, Τζίτζι Ντατόμε, Ζοφρί Λοβέρν.

Δεκάλεπτα: 21-12, 40-32, 55-61, 68-92