Μέγας είσαι Ντούσαν και θαυμαστά τα έργα σου

Ζωντανή στη μάχη της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ έμεινε η ΑΕΚ μετά την επικράτηση επί της Λούντβισμπουργκ με 82-72. Σε ένα ματς θρίλερ, η «Βασίλισσα» πήρε τη νίκη, καλύπτοντας και τη διαφορά της ήττας της στο πρώτο παιχνίδι, που θα είναι ιδιαίτερα σημαντικό για τη συνέχεια. Η Ενωση είχε ονειρώδες πρώτο ημίχρονο, αλλά το μπλακ άουτ στην τρίτη περίοδο έβαλε τους Γερμανούς στο παιχνίδι, να ανατρέπουν διαφορά 11 πόντων. Στο φινάλε όμως, με τον τεράστιο αρχηγό Ντούσαν Σάκοτα να δίνει το σύνθημα με τρίποντες βόμβες που άλλαξαν τη ροή του ματς και εξαιρετική άμυνα έκανε την αντεπίθεση, με άξιους συμπαραστάτες στο φινάλε τους Μιλόσεβιτς, Ούκιτς, Ντίξον. Εντυπωσιακή ατμόσφαιρα στο κλειστό του ΟΑΚΑ από τους Ενωσίτες, στήριξαν από την αρχή ως το τέλος τις προσπάθειες της ομάδας.

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα η ΑΕΚ έδειξε τις προθέσεις της. Η μπάλα πήγαινε στο ζωγραφιστό και από εκεί η Βασίλισσα έβρισκε λύσεις με Μαυροειδή και Ούκιτς (7-4, 3’). Η παρουσία του Τσινεμέλου Ελονού έδωσε ακόμα περισσότερη δύναμη κοντά στο καλάθι για την ΑΕΚ, η οποία κατάφερε να ανεβάσει ακόμα περισσότερο τη διαφορά, χάρη σε έναν… ορεξάτο Λαρεντζάκη (16-6, 7’). Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν πως είχαν σφυγμό και μάζεψαν προσωρινά τη διαφορά (20-12, 8’). Σάκοτα και Βασιλειάδης έδωσνα λύσεις επιθετικά, όμως και το δεκάλεπτο  έκλεισε με την Ένωση να έχει.. double score (24-12). Η αντίδραση της Λούντβιγκσμπουργκ στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου ΄δεν είχε απάντηση από πλευράς ΑΕΚ. Κούλεϊ και Μάρτιν ανέλαβαν δράση και με επί μέρους 2-11 η διαφορά μειώθηκε (26-23, 14’). Η Ένωση βρήκε λύσεις από τους Λαρεντζάκη και Μαυροειδή και αμέσως… αποκατέστησε την τάξη (36-28, 17’). Ο Ντούσαν Σάκοτα ήταν… καυτός και τα δικά του καλάθια ανέβασαν εκ νέου σε διψήφια επίπεδα τη διαφορά (41-31, 18’). Η Βασίλισσα διατήρησε το προβάδισμα ως το τέλος του ημιχρόνου, ανεβάζοντας τη διαφορά για το 45-34.

Η εικόνα της Ένωσης στο δεύτερο ημίχρονο ήταν εντελώς διαφορετική σε σχέση με το πρώτο 20λεπτο. Η Λούντβιγκσμπουργκ έβαλε προβληματισμούς στην Ένωση και με αυτούς κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά. Ο Κούλεϊ συνέχισε να σκοράρει και με τη βοήθεια του Κότον η διαφορά μειώθηκε (47-45, 23’). Το μαρκάρισμα του Κούλεϊ παρέμενε ο νο.1 «πονοκέφαλος» της Ένωσης, με τους Γερμανούς να πλησιάζουν ακόμα περισσότερο (48-47, 24’). Σε τέτοιο σημείο, μάλιστα, ώστε να ανατρέψει πλήρως την εικόνα του αγώνα (48-50, 25’). Ο Κρόφορντ πήρε τη… σκυτάλη απο τον Κούλεϊ και οι Γερμανοί «έχτισαν» διαφορά (52-59, 28’). Η παρουσία του Δημήτρη Μαυροειδή στην πεντάδα της ΑΕΚ έκανε πιο… σκληρή την Ένωση, όμως οι παικτες του Πάτρικ κράτησαν το προβάδισμα για το 55-59 του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Ντούσαν Σάκοτα ήταν… καυτός στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου και η ΑΕΚ κατάφερε να ισοφαρίσει (61-61, 31’). Οι καλές άμυνες της Βασίλισσας και η παρουσία του Λαρεντζάκη έδωσε στην Ένωση και πάλι τα ηνία του αγώνα (62-61, 32’). Ο Τζακ Κούλεϊ, όμως ανέλαβε δράση και η Λούντβιγκσμπουργκ ανέτρεψε την κατάσταση άμεαα (62-66, 34’).

Ντίξον και Μιλόσεβιτς φώναξαν παρών και με την άμυνα να είναι αποτελεσματική η ΑΕΚ πάντησε με δικό της επί μέρους 5-0 (67-66, 35’). Η ΑΕΚ έδειξε χαρακτήρα και στη συνέχεια. Ο Ούκιτς πήρε τη μπαγκέτα του ηγέτη και με τον Μιλόσεβιτς να φωνάζει ξανά παρών η διαφορά ανέβηκε σε κρίσιμο σημείο (75-68, 38’). Η Ένωση αναζητούσε ένα μεγάλο σουτ για να «τελειώσει» το ματς και το βρήκε στο πρόσωπο του Ντούσαν Σάκοτα. Ο αρχηγός ανέλαβε δράση και… καθάρισε τη μπουγάδα (79-70, 39’). Η ΑΕΚ κατάφερε να διατηρήσει ως το τέλος το προβάδισμά της και να πάρει τη νίκη με 82-72, καλύπτοντας παράλληλα και την διαφορά της ήττας στο παιχνίδι του πρώτου γύρου.