Με το... δεξί η Ελλάδα στο Παγκόσμιο Κύπελλο, νίκησε τις Φιλιππίνες

Η Ελλάδα δεν έπεισε με την εμφάνιση της, ωστόσο κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στις αξιόμαχες Φιλιππίνες με 85-69, ξεκινώντας με το… δεξί τις υποχρεώσεις στο Παγκόσμιο Κύπελλο U19.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι αθλητές του Γιάννη Καστρίτη, δυσκολεύτηκαν και δεν βρήκαν εύκολα λύσεις προς το αντίπαλο καλάθι με αποτέλεσμα να μείνουν πίσω στο σκορ με -7 στη λήξη της περιόδου (20-27, 10′), ωστόσο στο δεύτερο δεκάλεπτο κατάφεραν να βρουν χώρους και να περάσουν μπροστά στο σκορ, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με +1 (42-41, 20′).

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «γαλανόλευκοι» Έφηβοι, αντέδρασαν και πήρε ένα σοβαρό προβάδισμα με +6 στο τέλος της περιόδου (63-57, 30′), ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά του -16, αναδεικνύει πόσο εύκολα έφτασε στην πρώτη της νίκη, στην πρεμιέρα του τουρνουά.

Aπό την πλευρά των παικτών της ΑΕΚ, ο Μανώλης Χατζηδάκης κατάφερε να ξεχωρίσει με 10 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Νίκος Ρογκαβόπουλος κινήθηκε σε πιο… χαμηλά νερά με 4 πόντους.

Την Κυριακή (30/6, 20:30) η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει τη Ρωσία, η οποία στην πρεμιέρα ηττήθηκε από την Αργεντινή στην παράταση (86-84).

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 42-41, 63-57, 85-69.

ΕΛΛΑΔΑ (Καστρίτης): Αρνόκουρος 9, Αρσενόπουλος 18 (4/8 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 7/9 βολές), Μπαζίνας 7 (1), Σανδραμάνης 5 (1), Σωτηρίου 16 (3/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7/9 βολές, 9 ριμπάουντ), Χατζηδάκης 10 (8 ριμπάουντ), Χουγκάζ 4, Γεωργαλάς, Καράμπελας 10 (2/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Ρογκαβόπουλος 4, Βουλγαρόπουλος 2.

ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΣ (Αρεσπακοτσάγκα): Φορτέα 7 (1/7 τρίποντα), Ιλντεφόνσο 12 (1/7 τρίποντα), Οκζόν, Πανόπιο 2 (0/5 σουτ), Σότο 13 (5/11 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Αμπαντιάνο 13 (3/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 λάθη), Αμσάλι 4, Τσίου 2, Έντου, Σπένσερ 4, Ταμάγιο 9 (1), Τόρες 3 (1/5 τρίποντα).