Η κατάρα έσπασε, η μεγάλη ΑΕΚ είναι ξανά εδώ

Από τη μέρα που ο Μάκης Αγγελόπουλος ανέλαβε την ΑΕΚ, μετέτρεψε μια ομάδα που τρεμόπαιζε την ύπαρξη της σε πρωταγωνίστρια. Αυτό που έλειπε και στοίχειωνε την όλη προσπάθεια, ήταν μια μεγάλη νίκη που θα ήταν σημείο αναφοράς. Η Ενωση έφτασε πολλές φορές στην πηγή, αλλά με απίστευτα πράγματα δεν έφτανε στη νίκη. Απόψε, ήρθε η ώρα για να σπάσει η κατάρα. Η ΑΕΚ με πάθος, με τρομερή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και με σούπερ Μιλόσεβιτς και Σάκοτα, έφτασε στη μεγάλη νίκη επί του Παναθηναϊκού με 71-70 και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των τελικών.

Η ΑΕΚ μπήκε ορεξάτη στο παρκέ και κατάφερε να πάρει τα ηνία του αγώνα (5-0, 2’), χάρη στην άμυνά της. Ο Παναθηναϊκός, όμως είχε υπομονή στο παιχνίδι του και με τους Μπουρούση, Φελντέιν ανέτρεψε την κατάσταση (7-11, 4’). Οι παίκτες του Μανωλόπουλου παρέμεναν ανταγωνιστικοί και μάζεψαν τη διαφορά αμέσως, με τους Μαυροειδή και Μαυροκεφαλίδη να δίνουν λύσεις (15-17, 7’). Παρά τις προσπάθειες, όμως, ο Παναθηναϊκός διατήρησε τα ηνία, χάρη στον Γκιστ, παίρνοντας διαφορά 5 πόντων στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου (17-22).

Οι «πράσινοι» συνέχισαν να… χτυπούν κοντά στο καλάθι και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Γκιστ είχε βρει ρυθμό και αυτό έδωσε την ευκαιρία στους «πράσινους» να δημιουργήσουν διαφορά (19-28, 13’). Η ΑΕΚ προσπάθησε να επανέλθει στο σκορ και χάρη σε Μιλόσεβιτς και Σάκοτα το πέτυχε σε μεγάλο βαθμό (24-30, 14’). Ο Παναθηναϊκός, όμως, κατάφερε να διατηρήσει τον έλεγχο και χάρη στον Ρίβερς η διαφορά πήγε στους 10 πόντους (27-37, 16’). Η Ένωση δεν κατάφερε να πλησιάσει, με τον Παναθηναϊκό να ανεβάζει τη διαφορά, χάρη στον Σίνγκλετον (33-44, 18’). Μιλόσεβιτς και Ούκιτς με επί μέρους 4-0, όμως, μάζεψαν τη διαφορά, για το 37-44 του πρώτου μέρους.

Αποφασισμένη να μπει και πάλι στη διεκδιίκηση του ματς ήταν η ΑΕΚ στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους. Η Ένωση ανέβασε την πίεση στην άμυνά της και με τους Μαυροειδή και Ούκιτς να αναλαμβάνουν δράση κατάφερε να εξανεμίσει το «πράσινο» προβάδισμα (44-44, 24’) και να φέρει το παιχνίδι στα ίσια. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και βρήκαν λύσεις από τον Σίνγκλετον, που έκανε ζημιά κοντά στο καλάθι (46-50, 26’). Τα σφυρίγματα των διαιτητών έφεραν νεέα δεδομένα στο ματς, με τον Παναθηναϊκό να φεύγει με 7 πόντους μπροστά (48-55, 27’). Η Ένωση, όμως βρήκε λύσεις στο πρόσωπο του Μπραντ Νιούλεϊ, ο οποίος με δικά του σουτ μείωσε σε απόσταση… βολής στο φινάλε της τρίτης περιόδου (56-57).

Το… ντέρμπι συνεχίστηκε και στα πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου. Η ΑΕΚ παρέμενε σε απόσταση… βολής, όμως ο Παναθηναϊκός έβρισκε λύσεις στο σκοράρισμα με τον Σίνγκλέτον (58-62, 33’). Ένα επί μέρους 5-0 από Σάκοτα κια Ντίξον, όμως, άλλαξε την κατάσταση, με την ΑΕΚ να παίρνει το προβάδισμα (63-62, 34’). Η Ένωση συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με την καλή άμυνά της κατάφερε να δημιουργήσει διαφορά της τάξεως των 6 πόντων (70-64, 37’). Ο Παναθηναίκός αντέδρασε και μείωσε με γρήγορο 4-0 από Καλάθη και Σίνγκλετον (70-68, 38’). Ο Παππάς ισοφάρισε με 2 βολές και το τελευταίο λεπτό ήταν… δραματικό. Ο Μαυροειδής με 1/2 βολές έκανε το 71-70, σκορ που έμελε να αποδειχθεί και τελικό, με την ΑΕΚ να παίρνει μια τεράστια νίκη μαγκιάς!