Basketball Champions League: Ήττες για ΠΑΟΚ και Περιστέρι

Ο ΠΑΟΚ και το Περιστέρι δεν τα καταφέραν και χάσανε από Ντιζόν και Νίζνι αντίστοιχα.

Βατερλώ στη Γαλλία

Ο ΠΑΟΚ αγωνίστηκε στη Γαλλία κόντρα στη Ντιζόν και το… πάλεψε. Ωστόσο, δεν τα κατάφερε ούτε εκεί, με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 81-76. Ο Χόλστον, μάλιστα, ήταν αυτός που στο τέλος του ματς τον «σκότωσε» με τα τρίποντα του.

Η Ντιζόν μπήκε καλύτερα στον αγώνα και γρήγορα έκανε το 7-2. Ο Ζουλιέν που ήρθε από τον πάγκο έδωσε δημιουργία στην γαλλική ομάδα και προβλημάτισε τους παίκτες του Κώστα Χαραλαμπίδη. Ο ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο προσπάθησε να μείνει κοντά (36-22), αλλά η διαφορά πήγε στους 9, στην ανάπαυλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ μπήκε καλά με τον Μαργαρίτη να δημιουργεί αλλά και να… εκτελεί. Αλλά η αντίδραση της Ντιζόν ήρθε, ήρθε με ένα 9-0 για το 50-40. Ο ΠΑΟΚ παρόλα αυτά το πάλεψε και πήγαινε χέρι – χέρι με τη Ντιζόν μέχρι τέλους. Όμως τελικά δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε.

Δεκάλεπτα: 19-16, 41-33, 60-59, 81-76

Η Νίζνι άλωσε το Περιστέρι

Το Περιστέρι ηττήθηκε και αυτό στο BCL από τη Νίζνι Νοβγκοροντ. Αν και βρισκόταν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα πίσω στο σκορ, στο τέλος έκανε το μεγάλο… come back, όμως η ανατροπή δεν ήρθε ποτέ, με τη ρωσική ομάδα να φτάνει στη νίκη με 74-71.

Με τον χειρότερο τρόπο άρχισε το παιχνίδι για το Περιστέρι, καθώς η Νίζνι πήρε τα ηνία (0-8). Ωστόσο το Περιστέρι προσπάθησε και τελείωσε τη πρώτη περίοδο στο 15-21. Στη δεύτερη περίοδο το Περιστέρι ήταν ανταγωνιστικό, αλλά και πάλι δεν κατάφερε να περάσει μπροστά (32-40).

Το Περιστέρι στο δεύτερο μέρος μπήκε με διάθεση να μαζέψει τη διαφορά και μείωσε με τον Χάτσερ (38-44, 23′). Οι φιλοξενούμενοι έμειναν πιστοί στο πλάνο τους και με τον Άλεκ Μπράουν να σκοράρει ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (42-52, 26′). Η Νίζνι διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα και ο Αντίποφ έφερε τη διαφορά εκ νέου σε διψήφια επίπεδα (47-58, 29′). Ο Μόουζες με προσωπικό 5-0, όμως, μείωσε για το 52-58 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Το τρίποντο του Γκρέι κράτησε «ζωντανό» το Περιστέρι (71-74, 1’35” για το τέλος). Το Περιστέρι δεν κατάφερε να προσπεράσει ή να ισοφαρίσει και έτσι η Νιζνι έφθασε εν τέλει στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 32-40, 52-58, 71-74.