Ιστορική νίκη του Προμηθέα στο Βέλγιο!

Ιστορικό «διπλό» πέτυχε ο Προμηθέας Πατρών στην πρώτη του ευρωπαϊκή συμμετοχή! Η ομάδα-έκπληξη της περσινής σεζόν πέτυχε παράλληλα την πρώτη ευρωπαϊκή νίκη της ιστορίας της και μάλιστα εκτός έδρας επί της Οστάνδης (93-84), για το Basketball Champions League.

Oι Πατρινοί πέτυχαν τον απόλυτο αιφνιδιασμό έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και δείχνοντας ότι δεν θα περιοριστούν στη χαρά της συμμετοχής. Ο Προμηθέας βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική του άμυνα, «έτρεξε» σερί 7-0 και προηγήθηκε για πρώτη φορά στο αγώνα με το καλάθι του Λίποβι (10-11, 4’26”). Οι φιλοξενούμενοι επέμειναν στο μακρινό σουτ χωρίς επιτυχία (0/4 τρίπ.) όμως μοίρασαν 7 ασίστ και έκαναν 5 κλεψίματα στο πρώτο δεκάλεπτο που έκλεισε στο 19-19, με την τριπλέτα των Έλις, Λίποβι και Σαλούστρο να «κουβαλά» την ομάδα του Μάκη Γιατρά στο σκοράρισμα. Στη συνέχεια ο Προμηθέας πήρε πόντους πίσω από τα 6.75 (4/6 τρίπ. στη β’ περίοδο) και ο Γκίκας ανέβασε τη διαφορά στο +12 (35-47, 17’04”)!

Οι Πατρινοί πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 43-53 έχοντας 15/20 δίποντα και υποχρεώνοντας την Οστάνδη σε 10 λάθη ενώ ο Μπράουν πέτυχε τους 12 πόντους του σε αυτό το διάστημα. Ακολούθησε ένα καταστροφικό τρίλεπτο και σερί 10-0 για την Οστάνδη που επέστρεψε από το 48-58, κάνοντας το 58-58 στο 25’51” όμως ο Προμηθέας άντεξε στην πίεση, ανέκτησε άμεσα το προβάδισμα κι έκανε το 65-68 στο 30′. Τα «μεγάλα» τρίποντα των Μέιερ και Γκίκα στην τέταρτη περίοδο «κλείδωσαν» την πρώτη ευρωπαϊκή νίκη του Προμηθέα Πάτρας με 84-93!

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 43-53, 65-68, 84-93.