Γλύτωσε στο τσακ το κάζο η Ρεάλ

Η Ρεάλ Μαδρίτης φλέρταρε με την ήττα στο παιχνίδι με την Βαλένθια, όμως τελικά πήρε το παιχνίδι με 85-78 στην παράταση. Μεγάλος πρωταγωνιστής της ομάδας του Λάσο, ο Ρούντι Φερνάντεθ, που σημείωσε 22 πόντους με 7/10 τρίποντα!

Έτσι, η «βασίλισσα» επανήλθε άμεσα στις νίκες στην ACB και παραμένει ισόβαθμη της Μπαρτσελόνα στην κορυφή της βαθμολογίας (13-3).

Οι «μερένγκες» ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν 26-19 στην πρώτη περίοδο, όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με πολύ καλή άμυνα επανήλθαν (40-40 στο ημίχρονο).

Μάλιστα, οι παίκτες του Πονσαρνάου συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς ξέφυγαν μέχρι και με +13 (54-67) με εφαλτήριο την άμυνά τους. Εντούτοις, η τέταρτη περίοδος ανήκε στη Ρεάλ, που «έσφιξε» αμυντικά και με μπροστάρη τον Ρούντι, επέστρεψε και οδήγησε το ματς στην παράταση (76-76), καθώς ο Αμπάλδε αστόχησε στην τελευταία επίθεση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν απόλυτα και δεν επέτρεψαν στις «νυχτερίδες» να ελπίζουν. Με άριστη άμυνα, η ομάδα του Λάσο έφτασε στο τελικό 85-78.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 40-40, 56-67, 76-76, 85-78 (παρ).