Εύκολη νίκη για το Λαύριο κόντρα στον Ιωνικό

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη επέβαλλε τον ρυθμό της από νωρίς, πήρε προβάδισμα 24 πόντων (49-25) στο πρώτο μέρος και έφτασε χωρίς προβλήματα στη νίκη, που την ανέβασε στο 7-7, όπου βρίσκεται πλέον και η ομάδα της Νίκαιας.

Οι γηπεδούχοι ανέλαβαν τα ηνία της αναμέτρησης από το πρώτο δεκάλεπτο (21-13), ενώ η δεύτερη περίοδος επιβεβαίωσε την κυριαρχία τους, καθώς το Λαύριο πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα έχοντας προβάδισμα 24 πόντων (49-25).

Ο Ιωνικός βρήκε λύσεις στο τρίτο δεκάλεπτο με τους Χαραλαμπόπουλο και Τζόουνς, ωστόσο το Λαύριο κράτησε τα ηνία.

Το ματς δεν μπορούσε να γυρίσει και η ανατροπή δεν υπήρχε ούτε σαν όνειρο για τους παίκτες του Ιωνικού, ειδικά μετά το +21 του Λαυρίου στο 36′ (79-58). Μία μικρή σύρραξη στην εξέδρα… άναψε τα αίματα αλλά τα τελευταία λεπτά στο παρκέ κύλησαν διαδικαστικά μέχρι το τελικό 82-68

Δεκάλεπτα: 21-13, 49-25, 66-51, 82-68