Έτσι έφτασε η ΑΕΚ στο Final 4 (ΦΩΤΟ-VIDEO)

Πειρατές του Ονείρου: «4 Απρίλη! Η ΑΕΚΑΡΑ του μπάσκετ στο δρόμο του 1968!!!»

Η ΑΕΚ έχει περάσει πολλά την φετινή χρονιά. Τα θρίλερ και οι ανατροπές έχουν γίνει δεύτερη φύση της. Ο δρόμος για την πρόκριση μακρύς και η κάθε της Ευρωπαϊκή νίκη, ένα μικρό και σταθερό βήμα για να φτάσει στον στόχο της. Το enwsi.gr συγκέντρωσε όλα αυτά τα βήματα και σας υπενθυμίζει τον δρόμο που διήνυσε η «Βασίλισσα» για να φτάσει στο Final-4 του Basketball Champions League.

Βενέτσια-ΑΕΚ 101-103

Σε ένα ματς για… καρδιακούς η AEK πέτυχε την πρώτη της νίκη στο Champions League, αφού επικράτησε με 103-10 της πρωταθλήτριας Ιταλίας, Βενέτσια. Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, όμως η Ένωση με μια εξαιρετική εμφάνιση στο τέταρτο δεκάλεπτο έφερε το παιχνίδι στα «μέτρα» της και κατάφερε να πάρει το «διπλό» στην παράταση (103-101). Ο Μάικ Γκριν ήταν ο κορυφαίος της «Βασίλισσας» πετυχαίνοντας 23 πόντους και πήρε την ομάδα στην πλάτη του στις τελευταίες επιθέσεις. Μεγάλη εμφάνιση έκαναν οι Σάκοτα και Μαυροειδής, με 15 και 18 πόντους αντίστοιχα.

ΑΕΚ-Ρόζα Ράντομ 96-92

Η ΑΕΚ χρειάστηκε την παράταση για να επικρατήσει της Ρόσα Ράντομ(96-92) και να πανηγυρίσει πρώτη της εντός έδρας νίκη στο Champions League. Αν και η είκονα των «κιτρινόμαυρων» στην άμυνα ήταν απογοητευτική, η Ένωση κατάφερε να πάρει το αποτέλεσμα που χρειάζονταν για να παραμείνει σε τροχιά πρόκρισης. Ο Ντούσαν Σάκοτα ήταν για ακόμη μια φορά… καυτός, αφού υπήρχαν αρκετές στιγμές στην αναμέτρηση στις οποίες έμοιαζε να παίζει μόνος εναντίον όλων. Σε 31 λεπτά σκόραρε 18 πόντους και απέδειξε ότι όσα πράγματα κι αν αλλάξουν στο ρόστερ της Ένωσης, αυτός θα παραμένει μια σταθερή αξία.

ΑΕΚ-Ολύμπια Λουμπλιάνας 91-73

Η «Βασίλισσα» από τα πρώτα κιόλας λεπτά του αγώνα έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της, κόντρα στην Ολίμπια Λιουμπλιάνας και χάρη σε έναν «καυτό» Μάνι Χάρις, έφτασε σε μια άνετη νίκη με 91-73. Οι παίκτες του Μανωλόπουλου κυριάρχησαν στην «μάχη» των ριμπάουντ (40ρ.) και έκαναν 15 κλεψίματα. Κορυφαίοι για την Ένωση ήταν οι Χάρις (26π.) και Μαυροειδής (15π., 11ρ.), ακολούθησαν Γκριν (13π., 7ασ.) και Λαρεντζάκης (13π.), ενώ ικανοποιητική εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Άτιτς.

Εστουδιάντες-ΑΕΚ 78-85

H αλλαγή προπονητή και ο θρίαμβος επί του Ολυμπιακού, έδωσαν τρομερή αυτοπεποίθηση στην «Βασίλισσα» που ταξίδεψε στην Ισπανία και επικράτησε της Εστουδιάντες (85-78). Η ΑΕΚ
για έναν πόντο δεν κατάφερε να πάρει τη διαφορά του πρώτου ματς, καθώς στον αγώνα του πρώτου γύρου είχε ηττηθεί με οκτώ πόντους διαφορά. Ο Ντούσαν Σάκοτα και ο Μάνι Χάρις ήταν σε εξαιρετική φόρμα, με τον «Michigan Mamba» να είναι και ο MVP της αναμέτρησης. Έπαιξε 37 λεπτά από τα 40 του αγώνα, σκόραρε 19 πόντους με 4/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 8/9 βολές, μάζεψε 9 ριμπάουντ, έδωσε μία ασίστ, έκανε τρία κλεψίματα, μόλις ένα λάθος και συγκέντρωσε 23 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης.

AEK-Βενέτσια 84-64

Ίσως και να ήταν μια από τις πιο επιβλητικές εμφανίσεις της ΑΕΚ στο Basketball Champions League. Η «Βασίλισσα» μετά την αποκαρδιωτική εμφάνιση στην Πυλαία και τη βαριά ήττα που δέχτηκε από τον ΠΑΟΚ, «ξέσπασε» και συνέτριψε τη Βενέτσια 84-64 στο ΟΑΚΑ. Οι γηπεδούχοι έκαναν την πέμπτη νίκη τους (και δεύτερη επί της Βενέτσια μετά το 103-101 του πρώτου γύρου) και ξεπέρασαν στον βαθμολογικό πίνακα του ομίλου την ιταλική ομάδα. Η ΑΕΚ έχοντας τον Μάικ Γκρίν τόσο «καυτό» δεν γινόταν να μην πάρει την νίκη. Ο Αμερικανός γκαρντ έδωσε… ρεσιτάλ στο ΟΑΚΑ, αφού πέτυχε 19 πόντους με 4/5 τρίποντα, 2/6 δίποντα και 3/4 ελεύθερες βολές, μοίρασε 10 ασίστ, μάζεψε 3 ριμπάουντ και είχε απολογισμό +26 στο σύστημα αξιολόγησης.

Ρόζα Ράντομ-ΑΕΚ 63-69

Παρουσιάζοντας πολύ καλή εικόνα από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, η ΑΕΚ έβαλε τέλος στο σερί των τριών ηττών της. Η Ένωση πέρασε από την Πολωνία και επικράτησε της Ρόσα Ράντομ με 69-63, αυξάνοντας τις ελπίδες της για πρόκριση στους «16». Ο Ντούσαν Σάκοτα έβαλε μεγάλα καλάθια στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και έδωσε τεράστια βοήθεια με τους 14 πόντους που πέτυχε. Σημαντική ήταν η παρουσία και του Γιαννούλη Λαρεντζάκη, που είχε 12 πόντους και καλές άμυνες, ενώ κομβικός ήταν και ο Τσινέμελου Ελόνου, που μέτρησε 9 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 τάπες. Ο Χάρις ήταν για ακόμα μια φορά πρώτος σκόρερ για την ομάδα του, με 22 πόντους. Επίσης, είχε 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη.

Ολύμπια Λουμπλιάνας-AEK 71-80

Η ΑΕΚ αν και δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο κόντρα στην Ολίμπια Λιουμπλιάνας, πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο και με μπροστάρη τον Βινς Χάντερ πήρε τη νίκη (80-71) που της έδωσε την ελπίδα! Ο Βινς Χάντερ ήταν το σημείο αναφοράς της ΑΕΚ κάτω από τα καλάθια. Ο Αμερικάνος σέντερ πραγματοποιήσε μια εξαιρετική εμφάνιση και χάρισε αρκετό θέαμα με τους 20 πόντους και τα 8 ριμπάουντ που μέτρησε.

ΑΕΚ-Μπάιροϊτ 83-81

Ένα τρελό παιχνίδι και γεμάτο με εναλλαγές! Η Μπαϊρόιτ είχε τον έλεγχο του αγώνα στη μεγαλύτερη διάρκεια, όμως η «Βασίλισσα» με τεράστια ανατροπή και με δύο τρίποντα των Βασιλόπουλου και Σάκοτα στα τελευταία δευτερόλεπτα, έτρεξε ένα σερί 6-0 . Η ΑΕΚ με το τελικό 83-81 επί των Γερμανών, ολοκλήρωσε μία συγκλονιστική αναμέτρηση που – χάρη σε συνδυασμό αποτελεσμάτων – της χάρισε την πρόκριση στους «16» του Champions League. Τρομερός για ακόμα μια φορά ήταν ο Μάνι Χάρις. Ο Αμερικανός έδειξε πως επέστρεψε στις καλές του εμφανίσεις , σημειώνοντας 23 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Αρχηγική εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Ντούσαν Σάκοτα με 20 πόντους και έδωσε πάρα πολλές λύσεις στα κρίσιμα σημεία, μαζί με το τεράστιο σουτ-νίκης στο τέλος του αγώνα.

Νίμπουρκ-ΑΕΚ: 82-93

Μία ΑΕΚαρα καμικάζι εμφανίστηκε στην Τσεχία, η οποία κάλυψε το -10 του πρώτου αγώνα και πήρε με επιβλητικό τρόπο την πρόκριση στους «8» του Basketball Champions League! Ο Μάνι Χάρις έκανε μια από τις πιο… εξωπραγματικές του εμφανίσεις, καθώς ο Αμερικανός γκαρντ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 36 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 0 λάθη.

Εξαιρετικοί ήταν και οι Λαρεντζάκης- Σάκοτα που είχαν 11 πόντους ο καθένας. Την κρίσιμη στιγμή που η Νίμπουρκ έκανε το 82-90, ο Πάντερ βρέθηκε εκεί και είπε την τελευταία λέξη πίσω από τα 6.75 (82-93), δίνοντας στην Ένωση την νίκη-πρόκριση στην επόμενη φάση της ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

AEK-Στρασμπούρ: 78-69

Με τον κόσμο να αποτελεί τον έκτο και καθοριστικό παίκτη, η ΑΕΚ έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκρισή της στο Final 4 του Basketball Champions League, καθώς η «Βασίλισσα» επικράτησε της Στρασμπούρ με 78-69, για το πρώτο ματς των «8» του BCL.

Οι παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα έπαιξαν στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα εξαιρετικό μπάσκετ και κινδύνεψαν μόνο στην 3η περίοδο, που οι Γάλλοι είχαν το πάνω «χέρι».Ο Βασιλόπουλος και ο Ξανθόπουλος ήταν αυτοί που έκαναν καθοριστικές κινήσεις στην 4η περίοδο.

Ο πρώτος μέτρησε 9 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ενώ ο δεύτερος έδωσε 4 ασίστ κι έκανε 3 κλεψίματα, έπαιξαν καλή άμυνα και ώθησαν την ΑΕΚ στην πολυπόθητη νίκη. Ο αρχηγός της ΑΕΚ εκείνο το βράδυ, μέτρησε 12 πόντους και 7 ριμπάουντ, μετά από 12 ημέρες αγωνιστικής απραξίας. Η Ένωση έδειξε αποφασισμένη, έφερε στα μέτρα της το παιχνίδι και πανηγύρισε μια πολύ σημαντική νίκη απέναντι στην Στρασμπούρ στο «καυτό» ΟΑΚΑ.

Στρασμπούρ-ΑΕΚ: 83-83

Μπροστά στα μάτια 300+ οπαδών της, η «Βασίλισσα» ήρθε ισόπαλη (83-83) με την Στρασμπούρ στη Γαλλία, στη ρεβάνς των «8» του BCL. Η ΑΕΚ, 50 χρόνια μετά το Κύπελλο Κυπελλούχων προκρίθηκε στο Final Four του Basketball Champions League για να διεκδικήσει το τρίτο ευρωπαϊκό τρόπαιο στην ιστορία της.

Με τον Μάνι Χάρις ταλαιπωρημένο το τελευταίο διάστημα, η «Βασίλισσα» έπρεπε να στηριχθεί στην τέταρτη περίοδο στον αρχηγό της ομάδας της. Κι ο Ντούσαν Σάκοτα ήταν ΕΚΕΙ.

Ήταν έτοιμος, ικανός και αποφασισμένος για να μη γκρεμιστεί η προσπάθεια που έκαναν οι «κιτρινόμαυροι» στη διάρκεια της φετινής σεζόν. Με δύο μεγάλα τρίποντα μείωσε στον πόντο (71-70) και από εκείνο το σημείο και μετά η ΑΕΚ δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω της.

Ο φόργουορντ της Ένωσης τελείωσε τον αγώνα με 12 πόντους από 2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 2/3 βολές. Σημαντική βοήθεια στην ΑΕΚ έδωσε και ο Κέβιν Πάντερ! Ο Αμερικάνος παίκτης ήταν αυτός που «μίλησε» όταν έπρεπε στην επίθεση με τους 18 πόντους που πέτυχε.

Στο Final 4 έχουν προκριθεί, εκτός από την «Βασίλισσα», η γαλλική Μονακό, η ισπανική Μούρθια και η γερμανική Λούντβιχσμπουργκ. Η κλήρωση για τα ζευγάρια των ημιτελικών θα διεξαχθεί την επόμενη εβδομάδα στην Αθήνα σε ειδική τελετή. Το μόνο που μένει πλέον είναι η ΑΕΚ να μάθει την νέα της αντίπαλο, να ξεπεράσει το εμπόδιο και να διεκδικήσει το τρίτο ευρωπαϊκό τρόπαιο στην ιστορία της!

Η ΑΕΚ είναι ξανά εδώ και ο αέρας της Ευρώπης… της πάει πολύ!