Εκανε το χρέος της στην ιστορία

Τιμώντας την φανέλα, την ιστορία και τον κόσμο της ο Γιούρι Ζντοβτς έκαναν αυτό που έπρεπε. Κέρδισαν στο φινάλε της κανονικής περιόδου στο αδιάφορο – για την ΑΕΚ – ματς με τον Αρκαδικό με 87-74 στο κλειστό του ΟΑΚΑ και τον έστειλαν στην Α2.

Κορυφαίος για την ΑΕΚ ο Μαρκ Κάρτερ στην καλύτερη του εμφάνιση με την Ενωση, ενώ ντεμπούτο έκανε ο Ερικ ο οποίος… ετοιμάζεται για τα πλέι οφ της επόμενης εβδομάδας κόντρα στον ΠΑΟΚ στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

Η ΑΕΚ τελείωσε την κανονική διάρκεια με 18-8.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στο παρκέ, έχοντας και πιο ισχυρό κίνητρο. Αυτό έδωσε τη δυνατότητα να πάρουν προβάδισμα με το ξεκίνημα του αγώνα (7-12, 4′). Η καλή άμυνα των παικτών του Γιούρι Ζντοβτς άλλαξε τα δεδομένα και με τον Κάρτερ η Ένωση πήρε προβάδισμα (15-14, 7′). Οι Αρκάδες, όμως, έμειναν πιστοί στο πλάνο τους και χάρη στον Νουουτίνεν πήραν εκ νέου προβάδισμα (15-18, 8′). Ο Μιλόσεβιτς έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με βολές, όμως την τελευταία λέξη στο δεκάλεπτο είπε ο Κάμερον Τζόουνς, που διαμόρφωσε το 19-20. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι παρέμεναν ανταγωνιστικοί και αυτό τους βοήθησε ώστε να διατηρήσουν το προβάδισμά τους, χάρη στον Βασίλη Καββαδά (22-26, 14′). Ο Κάρτερ φώναξε ξανά «παρών» και με τη βοήθεια των Μιλόσεβιτς και Μαυροκεφαλίδη τα δεδομένα άλλαξαν (33-30, 18′). Το φινάλε του πρώτου μέρους, όμως, άνηκε στον Κάμερον Τζόουνς. Ο Αμερικανός με δικές του προσπάθειες όχι μόνο ανέτρεψε την κατάσταση, αλλά έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 36-40.

Η Ένωση μπήκε αποφασισμένη να παίξει καλή άμυνα στο δεύτερο μέρος και αυτό έδωσε τη δυνατότητα στην ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς να ανατρέψει τα δεδομένα, με μπροστάρη τον Κάρτερ (50-46, 25′). Ο Κάμερον Τζόουνς προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά για τον Αρκαδικό (55-53, 28′). Οι γηπεδούχοι, όμως, είχαν πάρει τον έλεγχο του αγώνα κια μαζί και το προβάδισμα με τους Μαυροειδή και Καλαμπόκη να δίνουν λύσεις για το 62-57 του τρίτου δεκαλέπτου. Η κατάσταση δεν άλλαξε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η Ένωση είχε βρει ρυθμό στο παιχνίδι της και με τους Μαυροειδή, Σάκοτα και Γκριν να… εκτελούν η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (72-61, 34′). Η διαφορά αυξανόταν με μαθηματική ακρίβεια και μέχρι το τέλος του αγώνα, παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων, δεν άλλαξε απολύτως τίποτα. Το τελικό 87-74 έστειλε την ΑΕΚ στα Play off με καλή ψυχολογία και τον Αρκαδικό στην Α2.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ; 19-20, 36-40, 62-57, 87-74.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Παπαντωνίου, Σάκοτα 7, Μιλόσεβιτς 13, Γκριν 11, Μαυροκεφαλίδης 6, Κάρτερ 24, Μπράουν 4, Σαρικόπουλος 4, Κατσίβελης, Καλαμπόκης 6, Μαυροειδής 11, Έρικ 1.

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Καστρίτης): Καραμαλέγκος, Τζόουνς Κ. 15, Καββαδάς 18, Βαν Όστρουμ 9, Κοψαύτης, Στεφανίδης 8, Τζόουνς Τ. 4, Νουουτίνεν 2, Καλλινικίδης 6, Εζόμο, Λι 9, Λίτζιον 3.