Αγιος... Λουκάς την οδηγεί!

Η εικόνα της ΑΕΚ στην Αμαλιάδα δεν ήταν καλή. Είχε πολλές ανορθογραφίες ξανά, αλλά κρατά την ουσία. Και αυτή είναι το ροζ φύλλο αγώνα και το 4Χ4 που την κρατά στην κορυφή της βαθμολογίας, καθώς κέρδισε με 67-76 τον Κόροιβο στην Ηλεία.

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης την πήρε από το χέρι και την οδήγησε στη νίκη με 28 πόντους, από κοντά οι ουσιώδεις Χέρστον (14π) και Καλαμπόκης (10π).

Κακή η άμυνα για ακόμη μια φορά, πολλά τα εύκολα λάθη και πολλοί παίκτες σε πολύ μέτρια μέρα στην Αμαλιάδα. Ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος έκανε σπουδαίο ματς για τους γηπεδούχους με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πολύ άσχημα το ματς και βρέθηκε γρήγορα στο 10-0, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε άσχημα με την ΑΕΚ να χάνει 24-11. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ σοβαρεύτηκε στην άμυνα, μείωσε την διαφορά και άρχισε να βρίσκει τον Μαυροκεφαλίδη και έτσι το ημίχρονο έκλεισε 38-35. Στο 3ο δεκάλεπτο ο Χέρστον μπήκε φουριόζος, είχε άξιους συμπαραστάτες και η ΑΕΚ γύρισε το ματς και έφτασε στο +10 με 46-56 και τον Λουκά πάντα κυρίαρχο στις ρακέτες. Το 4ο δεκάλεπτο η ΑΕΚ κόντεψε να… χύσει την καρδάρα, ο Κόροιβος πέρασε και μπροστά με 69-68 αλλά ο Μαυροκεφαλίδης έκανε και πάλι την δουλειά του και η ΑΕΚ κέρδισε τελικά.

Δεκάλεπτα: 24-11, 38-35, 46-56, 67-76.

Κόροιβος (Χ. Μαρκόπουλος): Θόρντον 5 (12 ριμπ.), Ντέιβις 24, Πουλιανίτης, Χριστοδούλου, Χαριτόπουλος 3, Τρότερ 2, Γεωργάκης, Σλαφτσάκης 3, Βασιλόπουλος 19, Κάουνσιλ 9, Χάρις 2.

ΑΕΚ (Ντρ. Σάκοτα): Ανοσίκε, Παπαντωνίου, Ντ. Σάκοτα, Χέρστον 14 (4 ριμπ., 7 ασίστ), Μιλόσεβιτς 6 (9 ριμπ.), Μαυροκεφαλίδης 28 (6 ριμπ.), Κάρτερ 2, Κατσίβελης 5, Καλαμπόκης 10 (5 ριμπ., 4 ασίστ), Γουόρεν 11 (5 ριμπ.).

Επόμενο ματς την Τετάρτη στο ΟΑΚΑ κόντρα στην Χάποελ Ιερουσαλήμ και στην Α1 με την Καβάλα εντός έδρας.