ΑΕΚάρα με άμυνα ατσάλι!

Τίποτα και κανείς δεν σταματά αυτή την ΑΕΚ. Η Ένωση πέρασε και από το κλειστό της Καλαμίτσας, επικρατώντας με 55-65 της Καβάλας, έχοντας για σημείο αναφοράς την εξαιρετική άμυνά της.

Τις καλές εμφανίσεις συνέχισε η ΑΕΚ, η οποία πέτυχε την τέταρτη διαδοχική νίκη της -και 14η συνολικά- περνώντας με τρόπο εμφατικό, τρόπο… βασιλικό από την Καβάλα. Η «Βασίλισσα» είχε τον έλεγχο του αγώνα και διαχειρίστηκε σωστά τις καταστάσεις.

Κορυφαίος της ομάδας του Γιούρι Ζντοβτς ήταν ο Μαλίκ Χέρστον, που στην πιο παραγωγική εμφάνισή του για φέτος, στο πρωτάθλημα, «εκτέλεσε» κάθε αμυντικό πλάνο των γηπεδούχων. Από κοντά σε απόδοση οι Μιλόσεβιτς-Μαυροκεφαλίδης, ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά των Κατσίβελη, Παπαντωνίου.

Η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι και βρέθηκε με το καλημέρα μπροστά στο σκορ, χάρη σε έναν ορεξάτο Δημήτρη Κατσίβελη (3-13, 5′). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους, όμως, η διαφορά έμεινε σε επίπεδα… ασφαλείας, με μπροστάρηδες τους Σάκοτα και Μιλόσεβιτς (13-21, 9′). Το δεκάλεπτο βρήκε τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 15-21. Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν κακό για την Βασίλισσα, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Καβαλα και πήρε προβάδισμα με Γιαννακίδη και Κοστόφ (24-21, 14′). Η αντίδραση ήταν άμεση, όμως, με Καλαμπόκη και Μαυροκεφαλίδη μπροστάρηδες (27-29, 18′). Το φινάλε του πρώτου μέρους, μάλιστα, ήταν ακόμα καλύτερο με τον Ντούσαν Σάκοτα να σκοράρει για το 29-32.

Με την Καβάλα να πλησιάζει… επικίνδυνα, η απόδοση σε άμυνα και επίθεση ανέβηκε στην ΑΕΚ. Ο Μαλίκ Χέρστον ήταν άκρως αποτελεσματικός και με τον Παπαντωνίου να είναι ο κρυφός… άσος του Ζντοβτς το προβάδισμα πήγε στους 10 πόντους (33-43, 26′). Ο έλεγχος έμεινε στα χέρια των παικτών του Ζντοβτς, οι οποίοι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα της τάξεως των 10 πόντων (40-50). Με τον Καλαμπόκη να… εκτελεί για το 40-53 η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά το τέταρτο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά και τα κατάφεραν, εν μέρη, με τον Κρόμα (47-53, 32′). Ο Χέρστον, όμως ήταν απολαυστικός και δεν επέτρεψε να μειωθεί η διαφορά (50-50, 36′). Ένα μεγάλο σουτ του Κατσίβελη έφερε… αγκαλιά με τη νίκη την ΑΕΚ (53-62, 38′). Μέχρι το φινάλε του αγώνα δεν άλλαξε απολύτως τίποτα, με την ΑΕΚ να επικρατεί με 55-65.