ΑΕΚάρα από άλλο πλανήτη, διέλυσε την πρωταθλήτρια Ιταλίας

Στο κόλπο για την πρόκριση στο Champions League έμεινε η ΑΕΚ με τον πλέον εμφατικό τρόπο που θα περίμενε κάποιος. Στον «τελικό» με την πρωταθλήτρια Ιταλίας, Βενέτσια, η Ενωση ήταν από άλλο πλανήτη: έπαιξε συγκλονιστική άμυνα, είχε μυαλωμένες και τρομερές επιθέσεις σε όλη τη διάρκεια του ματς και τελικά έβαλε τους Ιταλούς στα καλάθια και πήρε τεράστια νίκη με 84-64. Φοβερή εμφάνιση ο Μαυροειδής, τρομερός ο Γκριν, ξέσπασμα Χάρις στην τρίτη περίοδο, μοίρασε ιδανικά τον χρόνο συμμετοχής ο Σάκοτα. Με τη νίκη αυτή η ΑΕΚ έχει πλέον πολλές ελπίδες για πρόκριση.

Η ΑΕΚ «σημάδεψε» τον Δημήτρη Μαυροειδή στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τον Έλληνα σέντερ να δίνει λύσεις (5-1, 3’). Η Βενέτσια αντέδρασε, όμως και χάρη σε Βατ και Χέινς πήρε τα ηνία (8-9, 6’). Ο Μαυροειδής παρέμενε… ορεξάτος και ανέτρεψε την κατάσταση με δικές του προσπάθειες (15-9, 8’). Η κατάσταση δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με την ΑΕΚ να προηγείται με 17-11.

Ο Μάικ Γκριν μπήκε… φουριόζος στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (25-13, 12’). Ο Όρελικ ανέλαβε δράση για τους Ιταλούς, όμως η ΑΕΚ διατηρούσε τα ηνία του αγώνα (30-20, 14’). Ελόνου και Μπάρλοου φώναξαν παρών, με την ΑΕΚ να ανεβάζει ακόμα περισσότερο τη διαφορά (35-20, 15’). Ένα επί μέρους 5-0 από Πέριτς και Τζόνσον έδειξε πως η Βενέτσια είχε… σφυγμό (35-25, 17’). Οι φιλοξενούμενοι όμως, είχαν υπομονή στο παιχνίδι τους. Ο Πέριτς συνέχισε να κάνει… ζημιά στην άμυνα της ΑΕΚ, μαζεύοντας τη διαφορά (42-34, 18’). Ο Χέινς, μάλιστα, με τρίποντο έγραψε το 42-37, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο μέρος στο ΟΑΚΑ.

Το τρίποντο του Τζόνσον έφερε νέα δεδομένα στο δεύτερο μέρος (42-40, 21’). Η απάντηση της ΑΕΚ ήταν άμεση, όμως, χάρη σε ένα επί μέρους 7-0 (49-40, 23’). Η Ένωση κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα σε επιθυμητά επίπεδα, χάρη στην άμυνά της (52-42, 25’). Ο Μάνι Χάρις πήρε… μπρος την ίδια στιγμή που η άμυνα της ΑΕΚ παρέμενε σε υψηλά επίπεδα. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η διαφορά να αυξηθεί ακόμα περισσότερο (61-44, 28’). Το… πάρτι συνεχίστηκε από την ΑΕΚ, που έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ. Η Ένωση βρήκε λύσεις και ανέβασε πάνω από τους 20 τη διαφορά με τον Χάρις (67-46, 29’). Ο Γκριν, μάλιστα, έγραψε τον επίλογο του δεκαλέπτου, για το 70-48 υπέρ της ΑΕΚ!

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο του αγώνα κια χάρη σε Γκριν και Σάκοτα ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά (76-52, 32’). Η απάντηση ήρθε από τον Όρελικ, ο οποίος «ροκάνισε» τη διαφορά (76-56, 34’). Μέχρι το φινάλε του αγώνα δεν άλλαξε απολύτως τίποτα, με την ΑΕΚ να φτάνει σε μια εμφατική και άνετη νίκη με 84-64.