ΑΕΚ, η... πρωταθλήτρια του δεύτερου ημιχρόνου! (ΦΩΤΟ)

Βρισκόμαστε μόλις δύο εβδομάδες πριν την έναρξη του  Final-4 του Basketball Champions League (4-6 Μαΐου στο Νίκος Γκάλης) και αξίζει να σταθούμε στην εντυπωσιακή παρουσία της ΑΕΚ στα δεύτερα ημίχρονα των αγώνων της διοργάνωσης. Η ΑΕΚ, είναι μία ομάδα που έχει κάνει μεγάλες ανατροπές φέτος και θα έλεγε κανείς ότι η διαφορετική εικόνα της είναι ενδεικτική μέσα κι από τους αριθμούς.

Με βάση την απόδοση της ομάδας του Ντράγκαν Σάκοτα στο Basketball Champions League η ΑΕΚ θα μπορούσε να είναι… πρωταθλήτρια σε πολλές διοργανώσεις αν έπαιζε αποκλειστικά και μόνο στο δεύτερο ημίχρονο.

H μέτρηση δείχνει ότι:

Στα 18 ματς που έχει παίξει φέτος στο BCL, η Ένωση έχει 10 νίκες, 7 ήττες και μία ισοπαλία.

Αναλύοντας αυτή την επίδοση ανά δεκάλεπτο, για να δούμε και την αγωνιστική συμπεριφορά της, η ΑΕΚ έχει μετρήσει στην πρώτη περίοδο:

ΝΙΚΕΣ: 6

ΗΤΤΕΣ: 12

ΙΣΟΠΑΛΙΕΣ: 0

Πριν τους τρεις τελευταίους αγώνες -τους δύο με τη Στρασμπούργκ και τον εκτός έδρας με την Νίμπουρκ- η ΑΕΚ μετρούσε μόλις 3 νίκες και 12 ήττες στο πρώτο δεκάλεπτο, κάτι που αποκαλύπτει μία αδυναμία στην έναρξη των ευρωπαϊκών αγώνων της.

ΙΣΟΠΑΛΙΕΣ: 5

Ο αριθμός στις ισοπαλίες της είναι αρκετά εντυπωσιακός, καθώς εμφανίζει την ισορροπία που είχαν οι αγώνες της «Βασίλισσας» στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου. Μάλιστα, ισόπαλες αναδείχθηκαν οι τρίτες περίοδοι στους τρεις πρώτους αγώνες της συνεχόμενα.

Στην τέταρτη περίοδο:

ΝΙΚΕΣ: 12

ΗΤΤΕΣ: 5

ΙΣΟΠΑΛΙΕΣ: 1

Η βελτίωση της ΑΕΚ στην τέταρτη περίοδο είναι εμφανής σε σχέση με τις προηγούμενες τρεις των αγώνων της στο BCL, αλλά ακόμα πιο αποκαλυπτική είναι η μέτρηση που γίνεται στα επιμέρους σκορ των ημιχρόνων. Συμφωνα με αυτή λοιπόν την μέτρηση, στο πρώτο ημίχονο των ευρωπαίκών αγώνων της, η ΑΕΚ είχε:

ΝΙΚΕΣ: 8

ΗΤΤΕΣ: 10

Το ποσοστό της βελτιώθηκε πολύ στα τελευταία τρία παιχνίδια, καθώς μέχρι και τον πρώτο αγώνα με τη Νίμπουρκ η ΑΕΚ είχε 5 νίκες και 10 ήττες στα πρώτα ημίχρονα των αγώνων της.

Όσον αφορά το δεύτερο ημίχρονο, η μεταστροφή της Ένωσης είναι συγκλονιστική!

Από τα 18 παιχνίδια που έδωσε στο BCL, η ΑΕΚ είχε:

ΝΙΚΕΣ: 15

ΗΤΤΕΣ: 3

Μάλιστα, ανεξαρτήτως του συνολικού ρεκόρ της, η ΑΕΚ μέτρησε 9 σερί νίκες στο δεύτερο ημίχρονο, στα ισάριθμα ματς που έδωσε από την έναρξη της διοργάνωσης και η πρώτη …ήττα της σημειώθηκε στην Τουρκία, από την Μπάνβιτ, στο δέκατο παιχνίδι της (37-35).

Αυτό είναι ένα στοιχείο που δείχνει και το χαρακτήρα της ομάδας που σε πολλές περιπτώσεις χρειάστηκε να κάνει μυθικές ανατροπές για να φτάσει μέχρι το Final Four της διοργάνωσης.

Συγκριτικά με τις επιδόσεις της «Βασίλισσας» στο ελληνικό πρωτάθλημα, το εύρημα δεν είναι αντίστοιχο, αλλά στέλνει διαφορετικά, όσο κι εξίσου σημαντικά μηνύματα για την συμπεριφορά της ομάδας του Ντράγκαν Σάκοτα.