Ξυπνήστε γιατί χανόμαστε, ήττα ντροπή για την ΑΕΚ

Εικόνες από το Χολαργός-ΑΕΚ

Σε ένα απόγευμα που δεν… παρουσιάστηκε ποτέ στο παρκέ, η ΑΕΚ ηττήθηκε στο «Αντώνης Τρίτσης» κόντρα στον τοπικό Χολαργό με 88-72.

Στο δεύτερο παιχνίδι των προημιτελικών της Betshop Basket League, η «Ένωση» ήταν κατώτερη των περιστάσεων δίνοντας πάτημα στο σύνολο του Άρη Λυκογιάννη να κάνει ότι θέλει και να παίρνει στο τέλος τη νίκη κάνοντας το 1-1,  η οποία μεταφέρει τη σειρά στο ΟΑΚΑ (25/05, 17:00) για τρίτο παιχνίδι.

Για την ιστορία πρώτος σκόρερ για την «Ένωση» ήταν ο Βινς Χάντερ με 15 πόντους.

Η ΑΕΚ αγωνίστηκε στο κλειστό «Αντώνης Τρίτσης» του Χολαργού κόντρα στην τοπική ομάδα, για το δεύτερο ματς της προημιτελικής φάσης των Play Offs. Στο πρώτο παιχνίδι της σειράς, η «Βασίλισσα» υποδέχθηκε την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη στο ΟΑΚΑ, επικρατώντας με 84-62, κάνοντας το 1-0 στην τελική αυτή φάση. Στο δεύτερο ματς της σειράς, ο στόχος για τη «Βασίλισσα» ήταν μονάχα η νίκη που θα της έδινε το «εισιτήριο» για τα ημιτελικά, εκεί που την περίμενε ο Προμηθέας, που ξεπέρασε το εμπόδιο του ΠΑΟΚ.

Ο Λούκα Μπάνκι δεν αντιμετώπιζε κάποιο πρόβλημα της τελευταίας στιγμής έχοντας όλους τους διαθέσιμους παίκτες του στη διάθεση του. Όσον αφορά στην αρχική πεντάδα, ο Ιταλός κόουτς παρέταξε την ομάδα του ως εξής: Τζόρνταν Θίοντορ, Γκέιμπ Γιορκ, Χάουαρντ Σαντ-Ρος, Ντελρόι Τζέιμς και Βινς Χάντερ.

Το ματς ξεκίνησε με την «Ένωση» να είναι αρκετά… χαλαρή κάτι που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο η γηπεδούχος ομάδα. Χαρακτηριστικό είναι πως μετά το πέρας των πρώτων φάσεων η ΑΕΚ ήταν πίσω στο -7 (9-2), ενώ η κακή εικόνα συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά με την διαφορά να φτάνει στο -9 (13-4, 5′). Το σύνολο του Λούκα Μπάνκι κατάφερε να μειώσει στο -4 (15-11, 7′) αλλά ο προβληματισμός επικρατούσε στο «κιτρινόμαυρο στρατόπεδο». Ο προβληματισμός αυτός βγήκε» και στο παρκέ με το συγκρότημα του Ιταλού κόουτς να μένει ξανά πίσω στο σκορ με -10 (21-11), κάτι το οποίο συνεχίστηκε μέχρι το τέλος της περιόδου (24-13, 10′).

Στη δεύτερη περίοδο, η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε με την ΑΕΚ να παρουσιάζεται το ίδιο νωθρή και να δείχνει πως υποτιμά τις ικανότητες του αντιπάλου της. Η Ένωση έμεινε πίσω μέχρι και στο -18 από τους γηπεδούχους (31-13, 12′), με τον Ιταλό κόουτς της «Βασίλισσας» να κοιτάει στον πάγκο και να ψάχνει απεγνωσμένα λύσεις για να αλλάξει την κατάσταση. Ο «Δικέφαλος» κατάφερε να ρίξει την διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό, στο -9 (35-26, 16′), λίγο μετά τα μέσα του δεκαλέπτου, όμως δεν κατάφερε να μειώσει παραπάνω. Μέχρι να οδηγηθούν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια, η διαφορά κυμαινόταν στα πλαίσια αυτά, με το αποτέλεσμα του ημιχρόνου να είναι 45-32 υπέρ του συνόλου του Άρη Λυκογιάννη.

Με την επιστροφή από την ανάπαυλα, η ΑΕΚ δεν έδειξε πως μπορεί να κάνει το βήμα παραπάνω και να καταφέρει να γυρίσει το ματς. Μετά τα πρώτα τρία λεπτά η «Ένωση» ήταν πίσω στο -15 (53-38, 23′), ωστόσο η κατηφόρα συνεχιζόταν με την εικόνα της ομάδας να είναι πολύ κακή και τους παίκτες να είναι εκτός τόπου και χρόνου (60-44), ενώ αυτό ακολούθησε και στη συνέχεια φτάνοντας η διαφορά στο +14 (65-51). Το τρίτο δεκάλεπτο, η ψαλίδα άνοιξε στο -19 για το σύνολο του Λούκα Μπάνκι αφού ήταν πίσω στο σκορ με 72-53 (30′).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ ήθελε να ανατρέψει μία κατάσταση παρόλο που η εικόνα της ήταν… άσχημη. Χαρακτηριστικό ήταν πως μετά το πρώτο λεπτό (31′) ήταν πίσω με -22 ωστόσο η μέγιστη διαφορά δεν είχε έρθει ακόμα η οποία ήταν λίγο αργότερα με -23 (79-56, 32′). Η Ένωση φάνηκε να είχε συμβιβαστεί με την ήττα ωστόσο δεν μπορούσε να κλείσει το ματς με τόσο μεγάλη διαφορά. Λίγο αργότερα, με τρίποντο του Γιορκ η διαφορά «μαζεύτηκε» στο -14 (81-67′), ωστόσο η ήττα ήρθε με ένα -16 (88-72) και την ΑΕΚ να πραγματοποιεί μία ντροπιαστική εικόνα.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 45-32, 72-53, 88-72.

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Άρης Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 13 (3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Τάλτον 18 (4/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/4 βολές), Καλαϊτζάκης 6, Αγκμπελέζε 10 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λοβ 6, Κώττας 8 (2 μπλοκ), Καμπερίδης 2, Σπυριδωνίδης 3 (1), Οκερεαφόρ 4, Χόκινς 18 (3/4 τρίποντα).

ΑΕΚ (Λούκα Μπάνκι): Χάντερ 15 (6/10 δίποντα, 3/8 βολές), Τζέιμς 4, Σαντ-Ρος 8 (2), Θίοντορ 6 (2/9 σουτ), Γιορκ 11 (4/11 σουτ), Ξανθόπουλος 3 (1), Σάκοτα 10 (1), Λαρεντζάκης 10 (2/6 τρίποντα), Γιαννόπουλος 3 (1), Εμπάκουε 2.