Ξανάγινε ΑΕΚ στο φινάλε και πέρασε στα ημιτελικά η Βασίλισσα

Αν και δεν ξεκίνησε όπως έπρεπε το ματς, η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στον Χολαργό με 88-75 και να πάρει την πρόκριση για την ημιτελική φάση του της Betshop Basket League.

Αρχηγική εμφάνιση από τον Ντούσαν Σάκοτα ο οποίος είχε 21 πόντους με 4/4 τρίποντα, ενώ είχε και 5 ριμπάουντ, ακολούθησαν στο σκορ οι Βινς Χάντερ και Χάουαρντ Σαντ-Ρος οι οποίοι είχαν από 13 πόντους ο καθένας.

Η «Βασίλισσα» πλέον ετοιμάζεται για την ημιτελική φάση των Play Offs εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Προμηθέα Πάτρας, ενώ να θυμίσουμε πως έχει πλεονέκτημα έδρας αφού τερμάτισε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Σε ένα ματς που δεν υπήρχε άλλο αποτέλεσμα πλην της νίκης, η ΑΕΚ υποδέχθηκε στο ΟΑΚΑ τον Χολαργό, για το τρίτο και τελευταίο ματς της προημιτελικής φάσης των Play Offs. Στο πρώτο παιχνίδι της σειράς, η «Βασίλισσα» επικράτησε με 84-62, ενώ στον επαναληπτικό του «Αντώνης Τρίτσης» ηττήθηκε με 88-72 κάνοντας μία πολύ κακή εμφάνιση.

Ο Λούκα Μπάνκι είχε ένα πρόβλημα της τελευταίας στιγμής, αφού στη χθεσινή προπόνηση τραυματίστηκε ο Γιώργος Τσαλμπούρης και δεν θα μπορούσε να ενισχύσει την ομάδα του. Τη θέση του 22χρονου φόργουορντ/σέντερ πήρε ο Νίκος Ρογκαβόπουλος. Όσον αφορά στην αρχική πεντάδα, ο Ιταλός κόουτς παρέταξε την ομάδα του ως εξής: Τζόρνταν Θίοντορ, Γκέιμπ Γιορκ, Χάουαρντ Σαντ-Ρος, Ντελρόι Τζέιμς και Βινς Χάντερ.

Επηρεασμένη από το δεύτερο ματς της σειράς, η ΑΕΚ μπήκε αρκετά νωθρά στο παρκέ του Ολυμπιακού Σταδίου κόντρα στον Χολαργό. Χαρακτηριστικό είναι πως μετά το αρχικό, 1-0 που έκανε ο Χάντερ με βολές, η Ένωση έμεινε πίσω στο σκορ και δεν μπορούσε να περάσει μπροστά. Ο Σαντ-Ρος ισοφάρισε προσωρινά (4-4, 3′) οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά αφήνοντας το σύνολο του Λούκα Μπάνκι πίσω μέχρι και για 8 (6-14, 5′). Το… μούδιασμα συνεχίστηκε για την ΑΕΚ η οποία ήταν πολύ κακή στο πρώτο μέρος του αγώνα μένοντας πίσω στο -11 (10-21, 8′), ωστόσο η «Βασίλισσα»… ροκάνισε τη διαφορά και τελείωσε την περίοδο με σκορ 20-27.

Στη δεύτερη περίοδο, η ΑΕΚ συνέχισε στον καλό ρυθμό που είχε και κατάφερε να τρέξει ένα σερί 11-0 που διατηρούσε από τα τέλη του πρώτου δεκάλεπτου, παίρνοντας μπροστά με +2 (29-27, 13′) δια χειρός Λαρεντζάκη που έκανε το 2/2 στις βολές. Αυτή ήταν και η πρώτη φορά που η ΑΕΚ πέρασε μπροστά στο σκορ μετά το 1-0 των πρώτων δευτερολέπτων. Έπειτα, το ματς ήταν στα… ίσα για το υπόλοιπο παιχνίδι με την ΑΕΚ να κρατάει μία μικρή διαφορά αλλά να μην μπορεί να ξεφύγει και να… καθαρίσει το ματς. Στο 16′ κατάφερε να μεγαλώσει τον δείκτη στο +5 (36-31, 15′), ωστόσο μερικά λεπτά αργότερα οι παίκτες του Χολαργού ισοφάρισαν ξανά με τον Λοβ (40-40, 18′). Το αποτέλεσμα με το οποίοι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια ήταν 46-44 με τους τελευταίους πόντους της ΑΕΚ να τους σημειώνει ο Γκέιμπ Γιορκ με ένα τρίποντο από τα 9 μέτρα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η «Βασίλισσα» μπήκε πιο συγκεντρωμένη από τον αντίπαλο της και κατάφερε να φύγει με +9 (55-46, 23′). Στη συνέχεια το σύνολο του Άρη Λυκογιάννη κατάφερε να βγάλει ξανά… αντίδραση μειώνοντας στο καλάθι (57-55, 25′) τον «Δικέφαλο». Η ΑΕΚ κατάφερε να ξεφύγει ξανά με +6 (64-58, 29′), με το προβάδισμα αυτό να είναι και αυτό που την οδήγησε προς το τελευταίο δεκάλεπτο, αφού το σκορ ήταν 67-61.

Στο τελευταίο και κρίσιμο δεκάλεπτο, ο Ντούσαν Σάκοτα έβαλε την ΑΕΚ σε θέση οδηγού κάνοντας την διαφορά στο +8 (69-61, 32′). Τη μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα κατάφερε να πάρει λίγο αργότερα η «Βασίλισσα» η οποία ήταν μπροστά με +11 (74-63, 33′) ύστερα από ένα λέι-απ του Τρέβορ Εμπάκουε. Το σύνολο του Λούκα Μπάνκι έδειχνε μυαλωμένος στο φινάλε της αναμέτρησης με τον Λαρεντζάκη να κρατάει τη διαφορά στους +10 (79-69, 37′). Έχοντας πάρει τον… αέρα της αναμέτρησης η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει τη νίκη με 88-75 και να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Προμηθέα Πάτρας.

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 46-44, 67-61, 88-75.
ΑΕΚ (Λούκα Μπάνκι): Χάντερ 13, Τζέιμς 2, Σαντ-Ρος 13 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Θίοντορ 11 (1), Γιορκ 10 (2), Μωραΐτης, Ξανθόπουλος, Σάκοτα 21 (4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 12 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Ρογκαβόπουλος, Εμπάκουε 6.
ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Άρης Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 13 (3), Τάλτον 16 (4), Καλαϊτζάκης 1, Αγκμπελέσε 13 (5 ριμπάουντ), Λοβ 20 (3), Κώττας 1, Σπυριδωνίδης, Οκερέαφορ 2, Ραλλάτος, Χόκινς 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ).