Τζάμπα και βερεσέ ήττα στην Πυλαία, «τελικός» το Σάββατο για την ΑΕΚ

Οι συνθήκες θα μπορούσαν να να οδηγήσουν στο μπρέικ. Το γήπεδο ήταν (στο ξεκίνημα τουλάχιστον, μέχρι να εμφανιστούν οι γνωστοί περίεργοι) μισοάδειο, ο ΠΑΟΚ άστοχος στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και με πολλά λάθη, η ΑΕΚ είχε φέρει το ματς στα μέτρα της. Ωστόσο, το μπλακ άουτ στην τελευταία περίοδο, στοίχισε την ήττα στο ματς της Πυλαίας με 78-74 και πλέον το ματς του Σαββάτου είναι τελικός για την Ενωση ώστε να κάνει το 1-1 στη σειρά και να πάει στη Θεσσαλονίκη για να πάρει την πρόκριση.

Το ξεκίνημα του αγώνα δεν ήταν καλό για την ΑΕΚ. Με κακές επιθέσεις, οι «κιτρινόμαυροι» έμειναν δίχως σκορ στα πρώτα 2:50”. Ο Σάκοτα ζητούσε από τους παίκτες του να ελέγξουν το ρυθμό του αγώνα. Ετσι, η Ενωση δεν έτρεχε, δεν έψαχνε αιφνιδιασμούς και ήθελε να εκμεταλλευθεί την ατομική ποιότητα των παικτών της. Ωστόσο, η μπάλα δεν έμπαινε εύκολα στο καλάθι, ενώ στην άμυνα ο Γκος δημιουργούσε πολλά ρήγματα.

Παρόλα αυτά, η ΑΕΚ έμενε κοντά στο σκορ και πήρε προβάδισμα με τον Λαρεντζάκη, 1:30 πριν το τέλος. Το ανύπαρκτο τρίτο φάουλ που χρέωσαν οι διαιτητές τον Χάντερ έφερε την έκρηξη του Σάκοτα και ο ΠΑΟΚ με συνεχόμενες βολές βρήκε σκοράρισμα. Οι «κιτρινόμαυροι» δεν το έβαλαν κάτω και με τον Ντούσαν Σάκοτα να κυριαρχεί κάτω από τα καλάθια, έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +3 (20-17).

Στη δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ συνέχισε να ελέγχει το ρυθμό, αλλά οι διαιτητές πρόλαβαν και χρέωσαν και τον Πάντερ με τρία φάουλ μέσα σε τρία λεπτά! Οσο κόντρα πήγαιναν στην Ενωση οι διαιτητές, τόσο μεγαλύτερο πάθος έβγαζαν οι «κιτρινόμαυροι». Με σωστή κυκλοφορία, τον Τζέιμς να είναι σούπερ σε άμυνα και επίθεση και έτσι η ΑΕΚ έφτασε στο +10 (34-24, 4:45 πριν το τέλος του ημιχρόνου).

Ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις από μακρινά σουτ, που η προσαρμοσμένη άμυνα της ΑΕΚ δεν μπορούσε να αντιμετωπίσει. Πάντως, η Ενωση έδειξε αντοχές, βρήκε λύσεις επιθετικά με τον Σάκοτα να κάνει τη διαφορά και έτσι το ημίχρονο βρήκε την ΑΕΚ να έχει προβάδισμα με +4 (41-37). Καθοριστική για την επιβολή της Ενωσης στο παιχνίδι, ήταν η κυριαρχία στον αέρα, όπου ήλεγχε αμυντικά και επιθετικά ριμπάουντ.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και έπειτα από τις γραφικότητες των οπαδών του ΠΑΟΚ στην εξέδρα, έβγαλαν νοκ άουτ τον Χάντερ με πέντε φάουλ, το ένα μέσω τεχνικής ποινής. Η ΑΕΚ όμως, συνέχισε να ελέγχει το ματς. Κυριαρχούσε στα ριμπάουντ (ο Καββαδάς βοήθησε πολύ σε αυτόν τον τομέα) και με προσεκτικές επιλογές στην επίθεση, διατηρούσε σταθερά διαφορά 4-8 πόντων.

Ο Πέτεγουεϊ προκαλούσε αρκετά ζητήματα αμυντικά στην ΑΕΚ, καθώς ο Χάρις δεν μπορούσε να τον σταματήσει και ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα με 57-56, 2,5 λεπτά πριν το τέλος. Η ΑΕΚ είχε παρασυρθεί σε γρήγορο ρυθμό και είχε προβλήματα στην κυκλοφορία της μπάλας, καθώς ο ΠΑΟΚ πίεζε σε όλο το γήπεδο. Ο Σάκοτα έριξε στο γήπεδο τον Πάντερ, αλλά ο Αμερικανός φορτώθηκε με τέταρτο φάουλ στην πρώτη φάση.

Η είσοδος του Βασιλόπουλου εξουδετέρωσε τον Πέτεγουεϊ και παράλληλα προσέφερε καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας. Με δυο χειριστές της μπάλας (Γκριν και Ξανθόπουλο), η ΑΕΚ βρήκε λύσεις και κατάφερε να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο +4 και 62-58. Αλλά στην τέταρτη περίοδο, η ΑΕΚ κόλλησε επιθετικά. Δέχτηκε σερί 10-0 και βρέθηκε να χάνει με έξι πόντους (68-62, 6,5′ πριν το τέλος του ματς).

Με τρίποντο του Γκριν η ΑΕΚ έσπασε το σερί του ΠΑΟΚ, αλλά είχε αρχίσει κατηφόρα. Η άμυνα έχασε τον προσανατολισμό της, οι αλλαγές στην άμυνα έβγαζαν συνεχώς τον Σάκοτα με ταχύτερους παίκτες και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +10 (75-65, 4′ πριν το φινάλε). Η ΑΕΚ είχε σκοράρει σε έξι λεπτά μόνο τρεις πόντους, ο Γκριν δεν οργάνωνε, η μπάλα δεν κυκλοφορούσε, αλλά και οι διαιτητές σφύριζαν μόνο όταν έβγαινε…αίμα.

Ο Σάκοτα έριξε και Πάντερ και Χάρις για να βρει λύσεις επιθετικά. Η ΑΕΚ μείωσε στους έξι (76-70), βελτίωσε την άμυνα της, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει ξανά προβάδισμα. Η ΑΕΚ πίεσε, αλλά έχασε με 78-74.

Δείτε πως μετέφερε ζωντανά την αναμέτρηση το enwsi.gr πατώντας εδώ

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 37-41, 58-62, 78-74

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος, Κατσίβελης 3, Τζάκσον 9 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Γκος 16 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Τζόουνς 3 (1), Πέτεγουεϊ 17 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κρουμπάλι, Κόνιαρης 11 (1), Τσόχλας, Μαργαρίτης 13, Ζάρας, Χαραλαμπόπουλος 6 (2).

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς 14 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Γκριν 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χάρις 12 (3/10 σουτ, 8 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 9 (1), Χάντερ 2, Πάντερ 4, Ξανθόπουλος 5 91), Σάκοτα 10 (1), Βασιλόπουλος 2, Μαυροειδής 2, Καββαδάς 5.