Τον έκανε…πελατάκι στο - κρατικό - «Παλατάκι», βόλτα (71-67) της ΑΕΚ επί του ΠΑΟΚ!

Αυτή η ΑΕΚ είναι για μεγάλα πράγματα. Παρά την κούραση, την κακή μέρα που βρέθηκαν τα μεγάλα όπλα της, το γεγονός πως έπαιζε σε εχθρικό περιβάλλον και μια ομάδα που ήταν κακός μπελάς τα προηγούμενα χρόνια, η Ενωση βρήκε όλες τις λύσεις και έκανε…πελατάκι τον ΠΑΟΚ στο – κρατικό – Παλατάκι. Με σήμα κατατεθέν της άμυνας και σπουδαίο ματς από Σαντ Ρος, Ματσιούλις, Γκίκα και Τολιόπουλο, η ΑΕΚ νίκησε με 71-67 και συνέχισε το νικηφόρο σερί της.

Ο Παπαθεοδώρου είχε να διαχειριστεί την κόπωση από το ταξίδι της επιστροφής από την Πολωνία. Στο ξεκίνημα του αγώνα επέλεξε τη συνηθισμένη πεντάδα, που αποτελούνταν από τους Σαντ Ρος, Λάνγκφορντ, Ματσιούλις, Γιάνκοβιτς και Μαυροειδή. Ηταν φανερό από το ξεκίνημα του αγώνα, πως στόχος του τεχνικού της ΑΕΚ ήταν να κοντρολάρει το ρυθμό και να πάει σε σετ επιθέσεις. Παράλληλα, εκεί η ΑΕΚ προσπαθούσε να εκμεταλλευθεί τη δύναμη του Ματσιούλις, που από θέση «3» είχε τον πρώτο λόγο κοντά στη ρακέτα.

Αμυντικά η ΑΕΚ κατάφερε να περιορίσει τον Σμιθ, το βαρύ πυροβολικό του ΠΑΟΚ, που ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο μόνο με τρεις πόντους. Ωστόσο, τη ζημιά έκανε ο Λιούις, έστω και με υπερβολικές προσπάθειες και η δυνατότητα των γηπεδούχων να κερδίζουν επιθετικά ριμπάουντ και να ανανεώσουν τις επιθέσεις τους. Τα κακά νέα για την ΑΕΚ πάντως, αφορούσαν κυρίως τα δύο φάουλ του Λάνγκφορντ, που έμεινε στον πάγκο από το 8’ και για όλη τη δεύτερη περίοδο. Ηγετική μορφή και κορυφαίος σκόρερ, ήταν ο Ματσιούλις που οδηγούσε με ασφάλεια την Ενωση.

Εστω και έτσι, η Ενωση κατάφερε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 20-18. Ο Παπαθεοδώρου προσπάθησε να καλύψει το κενό του Λάνγκφορντ αρχικά με τον Ρέι, αλλά ο Αμερικανός δεν μπόρεσε να δώσει λύσεις στην ομάδα. Αυτός που προσέφερε ηρεμία, οργανωμένο παιχνίδι, καλάθια και εξαιρετική άμυνα, ήταν ο Γκίκας. Συνεπικουρούμενος από τον Τολιόπουλο, κατάφεραν να αντισταθούν στην πίεση του ΠΑΟΚ και να ξαναδώσουν το πάνω χέρι στην ΑΕΚ. Σταδιακά, με όπλο το τρίποντο, η ΑΕΚ πήρε ξανά κεφάλι και πήγε στα αποδυτήρια με τη μέγιστη τιμή της διαφοράς (+6, 37-31).

Ο Παπαθεοδώρου είχε στο δεύτερο μέρος, να διαχειριστεί – πέραν της κούρασης – και τα πολλά φάουλ που είχαν φορτωθεί οι ψηλοί της ομάδας. Η ζημιά πάντως, έγινε από την περιφέρεια. Με τέσσερα διαδοχικά τρίποντα, ο ΠΑΟΚ κατάφερε πολύ γρήγορα να ανατρέψει τη διαφορά και να πάρει κεφάλι στο σκορ (43-39, στο 24’). Παρά το επιθετικό κρεσέντο του ΠΑΟΚ, η ΑΕΚ δεν έχασε την ηρεμία της. Εσφιξε την άμυνα, έβαλε τον Λάνγκφορντ στο παιχνίδι και σταδιακά έκλεισε την ψαλίδα, παίρνοντας και κεφάλι στο σκορ με 55-53.

Με τρίποντο του Τολιόπουλου και μεταφορά του παιχνιδιού κοντά στο καλάθι, η ΑΕΚ κατάφερε να κυριαρχήσει στην τελευταία περίοδο. Η άμυνα ήταν η βάση για την «κιτρινόμαυρη» επικράτηση, καθώς ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε ούτε να δει το καλάθι της ΑΕΚ. Παρά το φόρτωμα του Λάνγκφορντ με τέσσερα φάουλ που τον καθήλωσαν στον πάγκο, και την πιεστική άμυνα ζώνης που επιστράτευσε ο ΠΑΟΚ στο φινάλε, η ΑΕΚ έβρισκε τις λύσεις και πήρε μια τεράστια νίκη.

Δείτε πως μετέδωσε ζωντανά την αναμέτρηση το enwsi.gr πατώντας εδώ

ΑΕΚ (Η. Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 11, Ματσιούλις 12, Μαυροειδής 3, Σαντ Ρος 14, Γιάνκοβιτς 4, Ρέι 5, Κακλαμανάκης 1, Χρυσικόπουλος, Γκίκας 7, Γιαννόπουλος 3, Σλότερ 3, Τολιόπουλος 8

ΠΑΟΚ (Κ. Χαραλαμπίδης): Λιούις 24, Σμιθ 9, Μαργαρίτης 3, Γουίγκινς 4, Σαρικόπουλος 9, Σχίζας, Τσόχλας 2, Μπεστ 6, Εγκεκέζε, Νόουλς.