Το «τρένο» της ΑΕΚ συνεχίζει, αλλά απειλήθηκε με…εκτροχιασμό κόντρα στον Πανιώνιο!

Εάν το δει κάποιος από την πλευρά της νίκης, είναι σαφώς επιτυχία. Η ΑΕΚ διεύρυνε το σερί νικών της, έφτασε ήδη στις 14 – καλύτερο στην ιστορία της – και παραμένει στη 2η θέση της βαθμολογίας. Ωστόσο, κόντρα στον ελλιπή Πανιώνιο, η ΑΕΚ έδειξε αυτοκτονικές τάσεις, επέτρεψε στην ομάδα της Νέας Σμύρνης να μείνει ζωντανή μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο και κέρδισε πολύ δύσκολα στην παράταση με 101-96. Και αν κόντρα στο Ρέθυμνο υπήρχαν πολλά ελαφρυντικά, σήμερα ήταν καθαρά κακή νοοτροπία.

Βέβαια, είναι σαφές πως υπήρχαν εκ νέου απουσίες και χρειάζεται χρόνος με τις επιστροφές από τους τραυματισμούς για να βρεθεί ξανά αγωνιστική «χημεία», αλλά η εικόνα της ΑΕΚ δεν ήταν καλή. Κυρίως, επειδή δεν εμφάνισε σε κανένα σημείο του ματς το βασικό της χαρακτηριστικό, που είναι η εξαιρετική άμυνα. Σε όλο το 45λεπτο που διήρκεσε το ματς, η ΑΕΚ άφηνε τους αντιπάλους να αλωνίζουν και δεν βρήκε σταθερά στο παιχνίδι της.

Επιστροφές

Ο Παπαθεοδώρου είχε τις επιστροφές των Λάνγκφορντ και Ρέι, που ήθελε να πάρουν χρόνο συμμετοχής και να βρουν ξανά ρυθμό, αλλά δεν μπορούσε εκ νέου να υπολογίζει στους Ζήση, Γκίκα και Ρογκαβόπουλο. Επειτα από καιρό, ο «Παπ» έδωσε χρόνο συμμετοχής στον Κακλαμανάκη, που ξεκίνησε στην αρχική πεντάδα μαζί με τους Τσάλμερς, Ρέι, Χρυσικόπουλο και Γιάνκοβιτς, κόντρα σε έναν Πανιώνιο που ήταν με ελλιπές ρόστερ και είχε μεγάλα κενά κάτω από το καλάθι.

Ωστόσο, ενώ η ΑΕΚ έδειχνε ακράδαντο φαβορί και μπορούσε να κάνει διαδικαστικό το ματς, μπήκε στο γήπεδο με χαλαρή διάθεση. Επαιζε άμυνα με τα…μάτια και επέτρεπε στον Πανιώνιο να βρίσκει λύσεις και να προηγείται σχεδόν σε όλο το πρώτο 10λεπτο. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης εκμεταλλεύθηκε την κακή άμυνα της και σουτάροντας με εκπληκτικά ποσοστά που έφταναν στο 75%, κατάφερε να μένει κοντά στο σκορ. Πηγαίνοντας την μπάλα κοντά στο καλάθι και κερδίζοντας πολλά ριμπάουντ (12 έναντι 6, με τα μισά να είναι επιθετικά!), η Ενωση πήρε βραχεία κεφαλή στο τέλος της 1ης περιόδου (21-23).

Λάνγκφορντ, αλλά…

Στη δεύτερη περίοδο, η ΑΕΚ προσπάθησε να επιβάλει το ρυθμό της. Αν και παρέμενε εκνευριστικά άστοχη από μακριά, φάνηκε να μπερδεύεται από τον άναρχο τρόπο παιχνιδιού του Πανιωνίου. Πότε με άμυνα ζώνης, πότε με μπούκες στην επίθεση, ο Πανιώνιος έκανε δύσκολη τη ζωή της ΑΕΚ που δεν έβρισκε σταθερά στο παιχνίδι της, παρά την είσοδο του Λάνγκφορντ. Ο Αμερικανός πήρε προσπάθειες, γρήγορα έγινε πρώτος σκόρερ της Ενωσης, με 11 πόντους σε 10,5 λεπτά συμμετοχής, αλλά η άμυνα παρέμενε θέμα.

Η ΑΕΚ δέχτηκε 38 πόντους, με τον Πανιώνιο να σουτάρει με το εντυπωσιακό 66% στα δίποντα. Την ίδια στιγμή, η ΑΕΚ είχε μόλις 21% στα τρίποντα με 3/14 και δεν μπορούσε να εκμεταλλευθεί την υπεροπλία της στον αέρα, αν και έκλεισε το ημίχρονο με 23 (τα εννιά εκ των οποίων επιθετικά!) έναντι 15. Η ΑΕΚ είχε καλύτερη δημιουργία, με 10 ασίστ, έναντι 4, αλλά όσο επέτρεπε στον Πανιώνιο να σουτάρει με άνεση, δεν μπορούσε να αποκτήσει διαφορά ασφαλείας (38-42 στη λήξη του ημιχρόνου).

Τολιόπουλος και Λίνος

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παπαθεοδώρου ξεκίνησε με Σλότερ, Ματσιούλις, Χρυσικόπουλο, δείχνοντας πως ήθελε να πάει την μπάλα κοντά στο καλάθι, να ελέγξει τα ριμπάουντ, αλλά παράλληλα να σφίξει και την άμυνα. Αλλά παρά την πρόθεση, η άμυνα συνέχισε να μπάζει. Η ΑΕΚ έφτανε τη διαφορά ως τους επτά – ήταν η μάξιμουμ τιμή – και έπειτα έβαζε ξανά τον Πανιώνιο στο παιχνίδι. Για δεύτερο στη σειρά ματς, παίκτης κλειδί για την Ενωση, ήταν ο Βασίλης Τολιόπουλος, που με πέντε συνεχόμενους πόντους έφτασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή (49-57).

Η ΑΕΚ ήθελε να περάσει την μπάλα κάτω από το καλάθι, αλλά δεν τα κατάφερνε με τον Γκραντ να μη τροφοδοτείται σωστά και να μην είναι αποδοτικός. Η Ενωση έφτασε στο +9 με τρίποντο του Χρυσικόπουλου (51-60, 3:17 πριν το τέλος), αλλά και πάλι δόθηκαν ευκαιρίες στον Πανιώνιο να τη ροκανίσει. Το φινάλε της περιόδου βρήκε την ΑΕΚ στο +6 (60-66), δίχως ωστόσο να εκμεταλλεύεται την υπεροπλία κάτω από το καλάθι.

Αυτοκτονικές τάσεις και παράταση

Στην τελευταία περίοδο, η ΑΕΚ έδειξε αποφασισμένη να παίξει άμυνα. Σε συνδυασμό με την κόπωση των παικτών του Πανιωνίου, που είχαν μετρημένες επιλογές, η Ενωση σταθεροποίησε τη διαφορά στους +10 πόντους. Με τον Κακλαμανάκη στο παρκέ, η ΑΕΚ ήταν πιο απειλητική κάτω από το καλάθι. Ωστόσο, ενώ η ΑΕΚ ήλεγχε απόλυτα το παιχνίδι, μπλόκαρε στη ζώνη του Πανιωνίου, έκανε σειρά αβίαστων λαθών και με αυτοκτονικές τάσεις έβαλε τον Πανιώνιο ξανά στο παιχνίδι (79-79, 3:17 πριν το τέλος).

Εκεί κάπου πήρε την μπάλα ο Λάνγκφορντ, έκανε λάθη ο Πανιώνιος και η ΑΕΚ βρήκε τρόπο να πάρει ξανά το πάνω χέρι. Με πέντε συνεχόμενους πόντους, ο Αμερικανός σούπερ σταρ επέβαλε το νόμο της ΑΕΚ. Τα πράγματα έδειχναν να καθαρίζουν, αλλά τα πράγματα έγιναν χειρότερα. Ο Πανιώνιος βρήκε τρόπο να μένει συνεχώς μέσα στο παιχνίδι, εκμεταλλεύθηκε τα δώρα των «κιτρινόμαυρων» και μάλιστα θα μπορούσαν να πάρουν τη νίκη στην τελευταία επίθεση. Ωστόσο, αστόχησαν και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση (84-84).

Ο Παπαθεοδώρου έπαιζε με τρεις περιφερειακούς (Τσάλμερς, Λάνγκφορντ και Τολιόπουλο) και η λύση για την ΑΕΚ για να απεγκλωβιστεί από τη ζώνη του Πανιωνίου, ήταν ο Λάνγκφορντ. Με αμυντικά ριμπάουντ, αλλά και κρίσιμο τρίποντο στην επίθεση, ο Λάνγκφορντ έκανε τη διαφορά για την Ενωση.

Δείτε πως μετέφερε και σχολίασε ζωντανά την αναμέτρηση το enwsi.gr πατώντας εδώ

Πανιώνιος (Λ. Γαβριήλ): Ντουρέν 15, Βεργίνης 3, Πέτροβιτς 9, Σουίτνεϊ 19, Καμαριανός 20, Μακ Γκιλ 19, Μαλέλης, Τζουγαράκης 5, Καμπερίδης 8.

ΑΕΚ (Η. Παπαθεοδώρου): Ρέι 6, Τσάλμερς 7, Γιάνκοβιτς 8, Κακλαμανάκης 8, Χρυσικόπουλος 13, Τολιόπουλος 12, Λάνγκφορντ 23, Ματσιούλις 10, Γιαννόπουλος 7, Σλότερ 4, Γκραντ 3.