Το «τρένο» της ΑΕΚ έβαλε στα…καλάθια τον Ηφαιστο και επέστρεψε (74-68)

Στα τελευταία τρία παιχνίδια, η ΑΕΚ είχε χάσει το χαρακτήρα της. Σε αυτά που έχασε, αλλά και σε εκείνο που κέρδισε, η Ενωση δεν είχε κανένα από τα χαρακτηριστικά που την κάνουν να διαφέρει ως ομάδα. Στο ίδιο μοτίβο συνέχισε και στο πρώτο ημίχρονο του ματς με τον Ηφαιστο Λήμνου. Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο, παίζοντας εκπληκτική άμυνα και με τεράστιο όπλο το…σάρωμα των ριμπάουντ (είχε 21 παραπάνω) και στις δυο ρακέτες, η ΑΕΚ επέστρεψε για τα καλά και επέκτεινε το σερί νικών στο πρωτάθλημα στις 11 επικρατώντας με 74-68.

Η ΑΕΚ βρίσκεται σε μια μεταβατική περίοδο, που ψάχνει να βρει τις ισορροπίες της. Κάτι που φάνηκε ξεκάθαρα από το ξεκίνημα της αναμέτρησης με τον Ηφαιστο Λήμνου. Κόντρα σε μια ομάδα που χαρακτηρίζεται από αθλητικότητα και ψηλά κορμιά, η ΑΕΚ βρέθηκε από νωρίς να κυνηγά το σκορ. Δεν υπήρχε καλή αμυντική λειτουργία, ήταν φανερό πως στο μυαλό των παικτών υπήρχε έλλειμα ενέργειας και συγκέντρωσης.

Κακή περιφερειακή άμυνα, φοβερή αστοχία

Ο Ηφαιστος κατάφερε να «βραχυκυκλώσει» την επίθεση της ΑΕΚ και επί της ουσίας να θέσει εκτός αγώνα από το ξεκίνημα τους Λάνγκφορντ και Ρέι. Η ΑΕΚ έβγαλε εκνευρισμό και μολονότι κυριαρχούσε στα ριμπάουντ, δεν μπορούσε να επιβάλει το ρυθμό της. Η άμυνα της ΑΕΚ, ειδικά στο περιφερειακό κομμάτι, ήταν κάκιστη. Αποτέλεσμα ήταν ο Ηφαιστος να σουτάρει εύκολα αμαρκάριστα σουτ και να κλείσει το ημίχρονο με το εντυπωσιακό 7/12 σουτ τριών πόντων.

Από την άλλη, η ΑΕΚ είχε μόλις 1/8 τρίποντα. Ο Λάνγκφορντ βρήκε ρυθμό μόλις στο τελευταίο τρίλεπτο του ημιχρόνου και η Ενωση έβρισκε λύσεις μόνο σκοράροντας κοντά στο καλάθι, με εκφραστές τους Χρυσικόπουλο, Μαυροειδή και Ματσιούλις. Το βασικό ζήτημα πάντως ήταν η άμυνα για την ΑΕΚ, που έκανε τον Σμιθ να μοιάζει με…Κάρι και δέχτηκε στο πρώτο 20λεπτο 42 πόντους, με αποτέλεσμα να βρίσκεται πίσω σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου (19-23 δεκάλεπτο, 35-42 ημίχρονο).

Επαιξε άμυνα και καθάρισε

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ αποφάσισε να αλλάξει την εικόνα της στο παιχνίδι. Κρατώντας τον Ηφαιστο στους δύο πόντους για 5’, αν και παρέμεινε πολύ άστοχη, κατάφερε να κλείσει τη διαφορά και να πάρει προβάδισμα με τρίποντο του Λάνγκφορντ (46-44, 5’ πριν το φινάλε). Ο Παπαθεοδώρου χρησιμοποίησε για μεγάλο διάστημα τον Γιάνκοβιτς, ενώ σημαντικές ήταν οι βοήθειες του Χρυσικόπουλου και βέβαια η επαναφορά του Λάνγκφορντ.

Ο Ηφαιστος πάντως παρέμενε μέσα στο παιχνίδι. Παίρνοντας και κάποια υπερβολικά σφυρίγματα από τους διαιτητές, σκοράροντας κατά κύριο λόγο από βολές, βρισκόταν συνεχώς κοντά στην ΑΕΚ, που δεν μπορούσε με τίποτα να φτιάξει τα ποσοστά της. Είναι ενδεικτικό, πως η ΑΕΚ έκλεισε και την τρίτη περίοδο έχοντας μόλις 25% στα τρίποντα (4/16), 13/32 (40% δίποντα) και συνολικά 35% στα σουτ εντός πεδιάς. Η ΑΕΚ κυριαρχούσε απόλυτα κάτω από τα καλάθια, με 15 ριμπάουντ παραπάνω.

Το σημείο αναφοράς στην αντεπίθεση της Ενωσης ήταν η άμυνα. Η ΑΕΚ κατάφερε μέσα σε όλο το δεκάλεπτο να δεχθεί εννιά πόντους και έκλεισε με βραχεία κεφαλή (53-51). Κομβικοί για την ΑΕΚ σε αυτό το διάστημα ήταν ο Ρέι με τρομερή συγκέντρωση στην άμυνα και οι Σλότερ και Γκραντ που κυριάρχησαν κάτω από τα καλάθια. Παίζοντας το μπάσκετ που ξέρει και μπορεί, η ΑΕΚ έφτασε στη μέγιστη τιμή της υπέρ της διαφοράς (58-51, 8:08 πριν το τέλος), χάρη σε πέντε συνεχόμενους πόντους και ένα κλέψιμο του Βασίλη Τολιόπουλου.

Σούπερ Τολιόπουλος

Η ΑΕΚ πια είχε πατήσει το…γκάζι για τα καλά και δεν μπορούσε να τη σταματήσει ο Ηφαιστος. Πέντε ακόμα πόντοι (από Λάνγκφορντ και Χρυσικόπουλο) έφτασαν τη διαφορά στο +12 (63-51, 6:30 πριν το φινάλε). Ο Ηφαιστος έκανε την ύστατη προσπάθεια να επιστρέψει, αλλά ο Τολιόπουλος ήταν ξανά εκεί. Με τρίποντο από τα εννιά μέτρα, ο πόιντ γκαρντ της ΑΕΚ εκτόξευσε ξανά τη διαφορά στο +11 (66-55). Ωστόσο, η ΑΕΚ χαλάρωσε και δεν τελείωσε το ματς.

Τρεις βεβιασμένες επιθέσεις στη σειρά και δύο καλές από τον Ηφαιστο, έφεραν τη διαφορά στους έξι (66-60, 3’ πριν το τέλος). Εκεί μίλησε η κλάση του Ματσιούλις. Ο αρχηγός της ΑΕΚ καθάρισε όλα τα ριμπάουντ, έδωσε ηρεμία στο παιχνίδι της ομάδας και με αντιαθλητικό φάουλ του Σμιθ στον Λάνγκφορντ φάνηκε να τελειώνει πρόωρα το παιχνίδι. Ωστόσο, η ΑΕΚ έκανε πολλά λάθη σε άμυνα και επίθεση και έκανε ντέρμπι το ματς στο φινάλε, που τελείωσε τελικά με 74-68.

Δείτε πως μετέφερε ζωντανά την αναμέτρηση το enwsi.gr πατώντας εδώ

ΑΕΚ (Η. Παπαθεοδώρου): Τσάλμερς 1, Λάνγκφορντ 24, Γιάνκοβιτς 6, Χρυσικόπουλος 14, Μαυροειδής 6, Ρέι, Τολιόπουλος 10, Ματσιούλις 8, Γιαννόπουλος 2, Σλότερ 2, Γκραντ

Ηφαιστος Λήμνου (Σ. Μανωλόπουλος): Μολντοβεάνου 8, Εβανς 14, Σμιθ 13, Γκίλμπερτ 17, Χάμοντς 6, Σταμάτης 4, Τσαϊρέλης 6, Μούρτος, Τέρνερ.