Το σχέδιο νίκης: Έτσι άλλαξε την ΑΕΚ ο Κωστένογλου στο β' ημίχρονο

Η ΑΕΚ με γκολ του Μάρκο Λιβάγια πέρασε νικηφόρα από το Αγρίνιο, συμπλήρωσε τρεις συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα και πλέον βρίσκεται στο -1 από την κορυφή.

Η εμφάνιση της Ένωσης κόντρα στον Παναιτωλικό ήταν αρκετά καλή και το τελικό σκορ θεωρείται «φτωχό», με βάσει την εικόνα και τις ευκαιρίες, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Νίκος Κωστένογλου επανέφερε το 3-5-2 και στο πρώτο μέρος οι «κιτρινόμαυροι» ξεκίνησαν καλά, δημιουργώντας 3-4 καλές ευκαιρίες για γκολ. Ωστόσο, μετά το 20′ η Ένωση έχασε μέτρα, το κέντρο δεν λειτουργούσε σωστά και μέχρι την ανάπαυλα δεν μπορούσε να απειλήσει την αντίπαλη εστία.

Αλλαγή πλάνου στην επανάληψη

Στην επανάληψη, η εικόνα της ΑΕΚ άλλαξε άρδην, με σαφές οδηγίες του Νίκου Κωστένογλου να πιέσουν οι παίκτες ψηλά, όπως βλέπετε χαρακτηριστικά στην παρακάτω φωτογραφία.

51′ Φουλ πίεση με εννιά παίκτες, πολύ ψηλά η αμυντική γραμμή

Με αυτή την προσέγγιση, η εικόνα της ΑΕΚ μεταλλάχθηκε προς το καλύτερο, δυσκολεύοντας πολύ τη δημιουργία της αντίπαλης ομάδας. Είναι χαρακτηριστικό πως στην παραπάνω φάση, οι «κιτρινόμαυροι» έκλεψαν και δευτερόλεπτα μετά, ο Λιβάγια αστόχησε από καλή θέση. Το σχέδιο νίκης: Έτσι άλλαξε την ΑΕΚ ο Κωστένογλου στο β' ημίχρονο

Ο στόχος της νίκης ήταν ξεκάθαρος και η πίεση της ΑΕΚ ακατάπαυστη. Μάλιστα, όπως φαίνεται στην παρακάτω εικόνα, ανέβασε πολύ τις γραμμές της, με αποτέλεσμα να έχει έξι παίκτες στην περιοχή του Παναιτωλικού.

Στο διάστημα αυτό, η Ένωση έκανε φάσεις, αλλά δεν μπορούσε να σκοράρει.

Η πετυχημένη αλλαγή

Στο 65′, ο Νίκος Κωστένογλου απέσυρε τον Αλμπάνη και έβαλε τον Γιακουμάκη για να γεμίσει περισσότερο την αντίπαλη περιοχή και φυσικά να δώσει βοήθειες στον Λιβάγια. Αυτό συνέβη δευτερόλεπτα μετά, όπως φαίνεται στην παρακάτω φωτογραφία, με την ΑΕΚ να έχει έξι παίκτες μέσα στην περιοχή του Κνετ και ο έβδομος ο Παουλίνιο που επιχειρεί σέντρα. Το σχέδιο νίκης: Έτσι άλλαξε την ΑΕΚ ο Κωστένογλου στο β' ημίχρονο

Τρία λεπτά μετά, η ΑΕΚ δικαιώνεται και πετυχαίνει το γκολ της νίκης με τον Μάρκο Λιβάγια.

Στο τελευταίο 20λεπτο, ο δείκτης του σκορ θα μπορούσε να ανέβει, αλλά ο αντίπαλος κίπερ και το δοκάρι είπαν «όχι».

Μέχρι το τέλος, η Ένωση δεν πιέστηκε ιδιαίτερα, με τους «κιτρινόμαυρους» να κλείνουν σωστά τους διαδρόμους.

Ο Κωστένογλου δικαιώθηκε πλήρως για τη τακτική προσέγγιση στο δεύτερο 45λεπτο, έδωσε άλλον… αέρα στους παίκτες, όπως αποτυπώνεται στα παραπάνω στιγμιότυπα και στους αριθμούς της στατιστικής υπηρεσίας.