Το πήρε πάλι μόνος του ο Λάνγκφορντ, 68-77 η ΑΕΚ στο Ιβανώφειο!

Εικόνες από το Ηρακλής-ΑΕΚ

Είναι το σημείο αναφοράς της ΑΕΚ. Ένα πολυβόλο στην επίθεση. 30 πόντους την Τετάρτη με την Μπούργκος, 35 σήμερα και…τέζα ο Ηρακλής!

Σε μια έδρα που ξεχείλιζε κόμπλεξ, με εμετική διαιτησία που άφησε την ΑΕΚ δίχως ψηλούς από τα μέσα της τρίτης περιόδου, η ΑΕΚ είχε τον Κιθ Λάνγκφορντ σε συγκλονιστική μέρα και κατάφερε να πάρει σημαντική νίκη επί του Ηρακλή με 77-68 μέσα στο Ιβανώφειο για την Basket League. Η Ενωση είχε μεγάλα κενά διαστήματα, έχασε τη διαφορά που είχε πάρει στο ξεκίνημα και έδωσε δικαιώματα, αλλά ο Αμερικανός επανέφερε την τάξη.

Ο Παπαθεοδώρου είχε να διαχειριστεί την απουσία του Σαντ Ρος και αυτό έφερε στην αρχική πεντάδα τον Γιάνκοβιτς, αν και ακόμα δεν έχει πολλές μέρες μέσα στην ομάδα. Αναμφίβολα, δίχως τον παίκτη που είναι καλύτερος αμυντικός, πρώτος ριμπάουντερ και πρώτος πασέρ, δεν είναι εύκολο να αντικατασταθεί. Ωστόσο, με τον Λάνγκφορντ να πιάνει άμεσα δουλειά και τον Μαυροειδή να επιχειρεί να σταματήσει τον Καββαδά μέσα στη ρακέτα, η ΑΕΚ κατάφερε να μπει δυνατά. Ο «μπόμπερ» σκόραρε από παντού και ήταν σημείο αναφοράς στην επίθεση της ΑΕΚ, ενώ παράλληλα η άμυνα δεν επέτρεπε στον Ηρακλή να σκοράρει.

Ενώ το ξεκίνημα ήταν ιδανικό, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η αποχώρηση του Λάνγκφορντ στον πάγκο για να πάρει κάποιες ανάσες, έφερε σύγχυση στην «κιτρινόμαυρη» επίθεση. Κακές προσπάθειες, εξεζητημένες επιλογές, δίχως να υπάρχει παίκτης που να μπορεί να μπει στα παπούτσια του Αμερικανού και να γίνει σημείο αναφοράς. Ακόμα χειρότερα τα πράγματα στην άμυνα, όπου πλέον έμοιαζε με σουρωτήρι. Οι παίκτες του Ηρακλή μπορούσαν με μεγάλη ευκολία να διεισδύουν μέσα στην «κιτρινόμαυρη» ρακέτα και είτε να σκοράρουν, είτε να κερδίζουν εύκολα φάουλ.

Στο τέλος της πρώτης περιόδου, η ΑΕΚ προηγούνταν με τέσσερις (24-20), αλλά είχε χάσει πολλά ριμπάουντ και δικές της φάσεις. Με επί μέρους σκορ 19-6, ο Ηρακλής εκμεταλλεύθηκε τις «κιτρινόμαυρες» αδυναμίες και κατάφερε να πάρει προβάδισμα. Ο Παπαθεοδώρου έριξε εσπευσμένα τον Λάνγκφορντ. Η ΑΕΚ κέρδισε αρκετά επιθετικά ριμπάουντ – έφτασε στα δέκα στο πρώτο ημίχρονο – και έτσι η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει ξανά προβάδισμα και να πάει στα αποδυτήρια με +4 (42-46).

Στο δεύτερο ημίχρονο, το παιχνίδι ήρθε στα μέτρα του Ηρακλή. Πολύ «ξύλο» κάτω από τις ρακέτες, σκληρές άμυνες στα όρια του φάουλ, για να πιεστούν οι διαιτητές. Η ΑΕΚ χρεωνόταν αφειδώς με φάουλ, με τον Μαυροειδή να αποχωρεί με πέντε φάουλ στο 24’, διάστημα όπου ο Σλότερ ήταν χρεωμένος με τρία και ο Κακλαμανάκης με τέσσερα φάουλ! Η ΑΕΚ όμως, είχε μέσα στο παρκέ τον απίστευτο Λάνγκφορντ και αυτός ήταν αρκετός παράγοντας για να φτάσει ξανά τη διαφορά στο +7 (56-49, 4:30 πριν το τέλος).

Ο Παπαθεοδώρου αναγκάστηκε να παίζει με τους Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις κάτω από τη ρακέτα. Βέβαια, το σημαντικό είναι πως σε αυτό το διάστημα η ΑΕΚ είχε βελτιώσει ξανά την άμυνα της. Η ομάδα που δέχτηκε 42 πόντους σε 20’, κατάφερε να κλείσει την τρίτη περίοδο με μόνο δέκα ως παθητικό! Με τον Λάνγφορντ να δίνει τον τόνο επιθετικά, η Ενωση έχτισε το δικό της σερί και κατάφερε να κλείσει το 30λεπτο με τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+11, 63-52).

Ο Ηρακλής είχε ξεμείνει από δυνάμεις και προσπάθησε να αντιμετωπίσει την ΑΕΚ παίζοντας με άμυνα ζώνης, που έβαλε δύσκολα στους «κιτρινόμαυρους». Για περισσότερα από τέσσερα λεπτά, η ΑΕΚ δεν είχε επαφή με το καλάθι. Ωστόσο, οι ισορροπίες διατηρούνταν, χάρη στην καλή άμυνα της ΑΕΚ, καθώς και ο Ηρακλής σκόραρε με το…σταγονόμετρο. Βέβαια, ο Ηρακλής πήρε από νωρίς το μπόνους των βολών, ο Κακλαμανάκης ακολούθησε τον Μαυροειδή στον πάγκο με πέντε φάουλ και στα μισά της τέταρτης περιόδου, η διαφορά ήταν στους τέσσερις (63-59).

Η ΑΕΚ αδυνατούσε να βρει λύσεις στην άμυνα ζώνης και ο Ηρακλής μείωσε στο καλάθι με τον Σούλε (63-61, 5:29 πριν το τέλος). Η λύση για την ΑΕΚ ήρθε με τρίποντο του Γκίκα που ξεκόλλησε την ομάδα, ενώ ο Παπαθεοδώρου είχε ρίξει στο παρκέ και τον Τσάλμερς. Η χαριστική βολή ήρθε με νέο τρίποντο του Λάνγκφορντ, που εκτόξευσε ξανά τη διαφορά στους οκτώ (69-61). Ο Ηρακλής πίεσε, αλλά δεν είχε τύχη. Με τον Λάνγκφορντ να είναι η σίγουρη λύση για την ΑΕΚ, όλα πήραν το δρόμο τους και ακόμα μια νίκη σερί ήρθε.