Το Λαύριο δεν... υπάρχει πια, το πάτησε το τρένο της ΑΕΚ!

Το… τρένο της ΑΕΚ δεν σταμάτησε ούτε κόντρα στο Λαύριο, με τη «Βασίλισσα» να παίρνει μία εύκολη νίκη με 83-64, φτάνοντας το ρεκόρ της στο 7-2 στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Betshop Basket League.

Την θέση του πρώτου σκόρερ για το σύνολο του Λούκα Μπάνκι μοιράστηκαν οι Βινς Χάντερ και Ντούσαν Σάκοτα, οι οποίοι σημείωσαν από 14 πόντους ο καθένας, ενώ ο Ξαβιέ Ρατάν-Μέις ακολούθησε με 12.

Στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Betshop Basket League η ΑΕΚ υποδέχθηκε το Λαύριο, έχοντας ως στόχο την επέκταση του νικηφόρου σερί της που έχει σε Ελλάδα και Ευρώπη και ταυτόχρονα να κάνει το ρεκόρ της 7-2 και να παραμείνει στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Η «Βασίλισσα» μετά από δύο αγώνες που αγωνιζόταν με… 11άδα, είχε «γεμάτο» τον πάγκο της, αφού ο Χάρης Γιαννόπουλος συμπεριλήφθηκε κανονικά στην αποστολή, ενώ ο Λούκα Μπάνκι δεν υπολόγιζε για ακόμα ένα ματς στους τραυματίες, Βασίλη Ξανθόπουλο και Βασίλη Καββαδά οι οποίοι ακολουθούν θεραπευτική αγωγή.

Όσον αφορά στην αρχική πεντάδα, ο Ιταλός κόουτς επέλεξε τους Μάλκολμ Γκρίφιν, Ξαβιέ Ρατάν-Μέις, Χάουαρντ Σαντ-Ρος, Γιόνας Ματσιούλις και Βινς Χάντερ, θέλοντας να χτυπήσει την ομάδα του Χρήστου Σερέλη κυρίως στην ταχύτητα.

Με την εκκίνηση του πρώτου δεκαλέπτου, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά κάνοντας το 0-3, με την Ένωση να είναι άστοχη στις πρώτες επιθέσεις της, ωστόσο με ένα σερί 5-0 πήρε… κεφάλι στο σκορ (5-3, 3′). Έκτοτε, οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στα ίσα, με το σύνολο του Λούκα Μπάνκι να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ το οποίο έμεινε σε χαμηλά επίπεδα (9-7, 6′). Το πρώτο από τα τέσσερα μέρη της αναμέτρησης βρήκε την ομάδα του Λαυρίου μπροστά στο σκορ έχοντας ένα επί μέρους σκορ 1-7 στα τελειώματα της περιόδου (15-16, 10′).

Mε την έναρξη της δεύτερης περιόδου, αρχικά τα πράγματα κύλησαν όπως και στην πρώτη περίοδο με τις δύο ομάδες να βρίσκονται στα ίσα (21-21, 13′) και την «Βασίλισσα» να ψάχνει λύσεις προκειμένου να μπει μπροστά στο σκορ.

Ωστόσο, λίγο αργότερα το… μάτι της ΑΕΚ «γυάλισε» αφού με ένα τρομερό σερί 11-0 ξέφυγε στο +9 (30-21, 15′). Αυτή ήταν και η μέγιστη διαφορά μέχρι εκείνο το σημείο, με το σύνολο του Λούκα Μπάνκι να κρατάει την διαφορά αυτή δείχνοντας πως είναι το αφεντικό της αναμέτρησης (36-27, 19′).

Το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 37-31, αφού οι φιλοξενούμενοι βρήκαν 4 συνεχόμενους πόντους από τον πρώην άσο της ΑΕΚ, Μίλαν Μιλόσεβιτς.

Με την επιστροφή τους από τα αποδυτήρια, ο «Δικέφαλος» θέλησε να κρατήσει το προβάδισμα (39-21, 21′) με το σύνολο του Χρήστου Σερέλη να έχει ως στόχο να διατηρήσει την επαφή του με το σκορ μέχρι τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου (43-38, 25′).

Κάτι φυσικά, που αποδείχθηκε… μάταιο αφού οι «κιτρινόμαυροι» είχαν βρει για τα… καλά τα πατήματα τους στο παρκέ μεγαλώνοντας την διαφορά μέχρι το +15 (55-40, 28′) και αυτό συνεχίστηκε,  αφού η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο +20 (64-40, 30′).

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε περισσότερο… διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού η «Βασίλισσα» κρατούσε το ροζ φύλλο αγώνα σφιχτά στην… αγκαλιά της.

Ο Ιταλός επικεφαλής του «κιτρινόμαυρου» πάγκου βρήκε την ευκαιρία να χρησιμοποιήσει τους νεαρούς σε ηλικία παίκτες, όπως οι Νίκος Ρογκαβόπουλος και Δημήτρης Μωραΐτης αλλά και παίκτες όπως ο Τάιλερ Έβαν-Ρόμπερσον να μπορέσουν να παίξουν με περισσότερη… άνεση στο παρκέ του ΟΑΚΑ.

Η Ένωση βρήκε πόντους από τους περισσότερους παίκτες της και κυρίως από τον αρχηγό της, Ντούσαν Σάκοτα που «πάτησε» το γκάζι.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 37-31, 64-44, 83-64.

ΑΕΚ: Ματσιούλις 4, Χάντερ 14 (8 ριμπάουντ), Γκρίφιν 8 , Σαντ-Ρος 7 (1), Ράταν-Μέις 12 (1), Μωραΐτης 2, Σάκοτα 14 (2/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 6, Τσαλμπούρης 10 (5 ριμπάουντ), Ρογκαβόπουλος 3 , Ρόμπρσον 3.
Λαύριο: Μαστρογιαννόπουλος, Μιλόσεβιτς 14 (1), Κακλαμανάκης 10 (6 ριμπάουντ), Νίξον 6 (6 ριμπάουντ), Λούντζης, Περράκης, Κουζέλογλου, Τζόουνς 7 (1), Λεγκίκας 2, Μέλσον 9 (1), Οντιάσε 9.