Θα κλάψουν... μανούλες με αυτήν την ΑΕΚ, σάρωσε τον Κολοσσό με «πολυβόλα» Λάνγκφορντ-Ρει

Εικόνες από το ΑΕΚ-Κολοσσός Ρόδου

Σαρωτική η ΑΕΚ έδειξε τα… δόντια της κόντρα στον Κολοσσό τον οποίο κέρδισε με 93-69 και παράλληλα έστειλε μήνυμα προς κάθε κατεύθυνση πως είναι έτοιμη για… μεγάλα πράγματα.

Η «Βασίλισσα» έπαιξε οργανωμένο και πολύ όμορφο μπάσκετ, έχοντας σε τρομερή βραδιά το δίδυμο των Κιθ Λάνγκφορντ και Κέντρικ Ρέι που είχαν από 28 και 25 πόντους ο καθένας, προσφέροντας απλόχερα θέαμα.

Ο αγώνας

Μία νέα αρχή έψαχνε η ΑΕΚ, η οποία υποδεχόταν τον Κολοσσό στο ΟΑΚΑ για την 2η αγωνιστική της Basket League. Η «Βασίλισσα» προερχόταν από την οδυνηρή ήττα από τον Παναθηναϊκό στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος και έψαχνε να βρει τα… κομμάτια της και να φτιάξει ψυχολογία ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Στον πρώτο του εντός έδρας ματς στον «κιτρινόμαυρο» πάγκο, ο Ηλίας Παπαθεοδώρου είχε δύο σημαντικές απουσίες με τον Μάρκους Σλότερ, που παραμένει εκτός με θλάση δεύτερου βαθμού, ενώ εκτός ήταν και ο Βασίλης Τολιόπουλος. Την θέση του 23χρονου γκαρντ πήρε ο Νίκος Ρογκαβόπουλος, ενώ εκτός έμειναν οι Αναστάσης Σπύρογλου, Φίλιππος Βάιος Τίγκας και Στέργιος Πράπας. Όσον αφορά στην αρχική πεντάδα, ο κόουτς Παπαθεοδώρου παρέταξε την ομάδα του ως εξής: Νίκος Γκίκας, Κιθ Λάνγκφορντ, Χάουαρντ Σαντ-Ρος, Στέφαν Γιάνκοβιτς και Δημήτρης Κακλαμανάκης.

Ύστερα από ένα αρχικό… μούδιασμα που είχε στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, η ΑΕΚ βρήκε τα πατήματα της και μπήκε μπροστά στο σκορ στο 3ο λεπτό διά… χειρός Λάνγκφορντ (4-3), ενώ συνέχισε το ίδιο δυνατά έχοντας πετύχει όλους τους πόντους της «Βασίλισσας» (6-3). Στο 7ο λεπτό το σύνολο του Ηλία Παπαθεοδώρου είχε πάρει τα ηνία του αγώνα αφού ήταν μπροστά με +7 (12-5), ενώ η ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου βρήκε η Ένωση ήταν μπροστά με +6 (20-14).

Με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου, η ΑΕΚ δεν θέλησε να… σταματήσει, συνεχίζοντας σε πολύ δυνατούς ρυθμούς, αφού ήθελε να δείξει πως είναι το… αφεντικό της αναμέτρησης. Παρά την μικρή πίεση των φιλοξενούμενων που μείωσαν στο καλάθι (23-20), η «Βασίλισσα» έτρεξε ένα σερί 7-0 σε ένα λεπτό που έκανε το σκορ να… ξεφύγει στο 30-20 (14′). Η διαφορά έμενε σε σταθερά υψηλά επίπεδα υπέρ της ΑΕΚ, με τον Κιθ Λάνγκφορντ να είναι ασταμάτητος, έχοντας «καυτό» χέρι, με 19 πόντους στο ημίχρονο! Για την ιστορία, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με την «Βασίλισσα» μπροστά στο +16 (45-29, 20′).

Η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, δεν είχε μεγάλες συγκινήσεις για την ΑΕΚ, η οποία είχε ένα σταθερό προβάδισμα κόντρα στην ομάδα της Ρόδου. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πιέσουν, φτάνοντας σε ένα 8-0 σερί αλλά αυτό να μην… αγχώνει την Ένωση (52-39). Οι «κιτρινόμαυροι» δεν άργησαν να βρουν τα πατήματα τους, έχοντας πολλούς παίκτες σε καλή βραδιά σκοραρίσματος, με την αναμέτρηση να παίρνει ένα πιο… φιλικό ύφος. Με χαρακτηριστική άνεση ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος με την «Βασίλισσα» να έχει ένα ισχυρό προβάδισμα με +20 (71-51, 30′).

Η τελευταία περίοδος ήταν μία τυπική διαδικασία για τις δύο ομάδες, αφού το ροζ φύλλο της αναμέτρησης ήταν στην… αγκαλιά της ΑΕΚ. Ο Κέντρικ Ρέι ήταν ένας εκ των διακριθέντων, καθώς δεν σταματούσε να σκοράρει ούτε όταν όλα είχαν κριθεί.  Για την ιστορία, το τελικό σκορ της αναμέτρησης ήταν 93-69, με την ΑΕΚ να κάνει το ρεκόρ της 1-1 και να ετοιμάζεται για την 3η αγωνιστική εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Ήφαιστο στη Λήμνο (12/10, 15:45).

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 45-29, 71-51, 93-69.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Γκίκας (3 ασίστ), Κακλαμανάκης 4, Λάνγκφορντ 25 (6/8 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 10/12 βολές), Σαντ-Ρος 1 (12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γιάνκοβιτς 11 (4/4 δίποντα), Μαυροειδής 10 (4/5 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 1, Γιαννόπουλος 12 (2), Ματσιούλις 6 (2/8 σουτ), Ρογκαβόπουλος, Ρέι 23 (4/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 3/6 βολές)

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Κρομά 15 (4/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο), Μπρέιζελτον 11 (2), Τζάκσον 8 (2/8 σουτ), Μπρούσεβιτς 3 (1), Μωραΐτης 3, Πουλιανίτης, Καλογιαννίδης, Μαραγκός 8, Τουτζιαράκης 2, Ντάνιελς 6, Παύλος 9 (2)

Δείτε ΕΔΩ πως μετέδωσε το enwsi.gr την αναμέτρηση από το κλειστό του ΟΑΚΑ.