Τα «νεκρά» διαστήματα είναι φυσιολογικά, αλλά...

Σάββατο 27 Οκτωβρίου στις 18:00 το Προμηθέας Πατρών-ΑΕΚ

Ένα δικό της ματς κινδύνεψε να χάσει χθες η ΑΕΚ στη Τσεχία, κόντρα στη Νίμπουρκ, αλλά ευτυχώς έπειτα από δύο παρατάσεις κατάφερε να πάρει την πρώτη της νίκη στην Ευρώπη, έχοντας όμως ξανά δύο πρόσωπα. Όπως δηλαδή με την Χάποελ Ιερουσαλήμ και το Περιστέρι.

Οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι προηγήθηκαν με 19 πόντους λίγο πριν το ημίχρονο (29-48), παίζοντας πολύ όμορφο μπάσκετ, βρέθηκαν στο +12 (66-78) στις αρχές της τέταρτης περίοδου και για ακόμα μια φορά  είχαν “νεκρά” διαστήματα, ενώ πήραν και πολύ κακές αποφάσεις σε κρίσιμα σημεία.

Μέχρι το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου, η ΑΕΚ ήταν εξαιρετική. Όπως με τον ΠΑΟΚ (2 λάθη στο πρώτο μέρος), έτσι και στην Τσεχία (3 λάθη στα 20 πρώτα λεπτά) οι «κιτρινόμαυροι» ήταν πολύ προσεκτικοί με τη μπάλα, με τον Ρατάν-Μέις να βοηθάει τρομερά στην οργάνωση, έχοντας οκτώ ασίστ.

Η Κυπελλούχος Ελλάδας όμως «ξέχασε» τον καλό εαυτό της στα αποδυτήρια και η πρωταθλήτρια Τσεχίας αντεπιτέθηκε στην τρίτη περίοδο. Η Νίμπουρκ μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος, πέτυχε έντεκα γρήγορους πόντους, έριξε τη διαφορά μέχρι τους οκτώ πόντους (47-55), την ώρα που η ΑΕΚ έπαθε… μπλακ άουτ και δεν είχε την απαραίτητη συγκέντρωση, αλλά ούτε καθαρό μυαλό, θυμίζοντας σε πολλά την αναμέτρηση με την Χάποελ Ιερουσαλήμ.

Οι Ματσιούλις και Λαρεντζάκης, οι οποίοι έκαναν εξαιρετική δουλειά  από την περιφέρεια κατάφεραν να κρατήσουν… ζωντανή την ΑΕΚ, τη στιγμή που ο Ρατάν-Μέις έκανε διαδοχικά λάθη στην επίθεση και δεν θύμιζε σε τίποτα τον Αμερικανό που ήταν σπουδαίος οργανωτικά στο πρώτο μέρος.

Ο Καναδός ήταν πολύ κακός στην επίθεση με πολλά άστοχα λέι-απ και σουτ από μέση απόσταση (1/10 δίποντα, 0/4 τρίποντα), όμως είχε 11 συνολικά ασίστ σε 35 λεπτά συμμετοχής. Παρόμοια εικόνα έδειξε και ο Μάλκολμ Γκρίφιν που είχε μόλις 2 πόντους από 1/6 δίποντα και 0/5 τρίποντα σε 29 λεπτά συμμετοχής, γεμίζοντας όμως τη στατιστική του με 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και με μόλις δύο λάθη.

Τα 2/25 στα σουτ των δύο Αμερικάνων μαζί, αλλά και ο κακός εαυτός της ΑΕΚ στην τρίτη περίοδο ήταν κάποιοι από τους λόγους που η «Βασίλισσα» χρειάστηκε δύο παρατάσεις για να πάρει τη νίκη.

Ο Λούκα Μπάνκι μετά το τέλος της αναμέτρησης έμεινε ικανοποιημένος με την νίκη της ΑΕΚ στην έδρα της Νίμπουρκ, όμως αναφέρθηκε στις δύο όψεις της ομάδας του, τονίζοντας στη συνέντευξη Τύπου: «Είμαι χαρούμενος για την νίκη, αλλά το παιχνίδι έχει δύο όψεις. Στο πρώτο μέρος η ΑΕΚ ήταν πολύ συγκεντρωμένη. Μού άρεσε όπως προσεγγίσαμε το παιχνίδι και το πως χειριστήκαμε τα πρώτα 20 λεπτά και είχαμε τον έλεγχο. Όμως είχα προβλέψει – και το είπα στους παίκτες στα αποδυτήρια – πως η Νίμπουρκ θα επιστρέψει στο ματς, ήμουν σίγουρος.  Η δική μας ποιότητα και ενέργεια δεν ήταν η ίδια».

Αυτή δεν ήταν η πρώτη φορά που η ΑΕΚ χάνει τον εαυτό της κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης και σίγουρα δεν ήταν και η τελευταία. Στην παρούσα φάση της χρονιάς όμως δεν έχει σημασία ο τρόπος που θα φτάνει η ομάδα στην νίκη, αλλά να κερδίζει ακόμα και στις μέτριες βραδιές της αλλά και σε αυτές που θα έχει «νεκρά» διαστήματα.

Τα νέα πρόσωπα στην ομάδα είναι πολλά και το ρόστερ ακόμα δεν έχει «δέσει». Προϊόντος του χρόνου θα χρειαστεί να ξεκαθαρίσουν λίγο περισσότερο οι ρόλοι και να αποφασιστεί αν συγκεκριμένοι παίκτες μπορούν να ανταποκριθούν στους ρόλους τους, ώστε η ομάδα να μπορέσει να έχει τον απαραίτητο ρυθμό καθ’ όλη τη διάρκεια μιας αναμέτρησης.