Σε γεμάτο ΟΑΚΑ δεν φοβάται τίποτε! -Η ηρωική ΑΕΚ έχασε (71-67) από την Μπάμπεργκ

Εικόνες από το Μπάμπεργκ-ΑΕΚ

Με μια ηρωική εμφάνιση και με τον Γιόνας Ματσιούλις να παίζει μόλις 8,5 λεπτά λόγω τραυματισμού, η ατσάλινη ΑΕΚ έχασε με 4 πόντους από την Μπάμπεργκ (71-67) στη Γερμανία και ετοιμάζεται για την μεγάλη πρόκληση του ΟΑΚΑ, στην ρεβάνς της επόμενης Τετάρτης!

Το μόνο που πρέπει να καταφέρει η ΑΕΚ είναι να ανατρέψει τη διαφορά των 4 πόντων στο γεμάτο ΟΑΚΑ και θα περάσει στο Final-4 του Basketball Champions League!

Στην ΑΕΚ είναι έξαλλοι με τη διαιτησία και ειδικότερα τα όσα έγιναν στη τελευταία περίοδο.

Πρώτος σκόρερ για τη «Βασίλισσα» ήταν ο Ντούσαν Σάκοτα που έκανε ηγετική εμφάνιση με 15 πόντους ενώ κομβικός ήταν και ο Τζόρνταν Θίοντορ με 14 πόντους, ο οποίος μίλησε όταν η μπάλα «έκαιγε» με ένα πολύ σημαντικό τρίποντο και ένα λέι-απ σε ανοιχτό γήπεδο που έγραψε το τελικό σκορ.

Επιστροφή στην ευρωπαϊκή αγωνιστική δράση για την ΑΕΚ, η οποία αγωνιζόταν στη Γερμανία κόντρα στην Μπάμπεργκ για το πρώτο ματς της φάσης των «8» του Basketball Champions League. Η «Βασίλισσα» προερχόταν από την εκτός έδρας νίκη κόντρα στον Ήφαιστο Λήμνου για την 20η αγωνιστική της Betshop Basket League με 87-74. Όπως είναι φυσικό, ο στόχος της «Ένωσης» ήταν η νίκη μέσα σε μία απαιτητική έδρα, προκειμένου να κάνει το πρώτο βήμα για την πρόκριση στο Final-4.

Ο Λούκα Μπάνκι είχε να αντιμετωπίσει τις γνωστές απουσίες των Βασίλη Ξανθόπουλο και Βασίλη Καββαδά που είχαν τεθεί νοκ άουτ λόγω τραυματισμών και παρέμειναν στην Αθήνα ωστόσο στα ευχάριστα ο Τζόρνταν Θίοντορ γύρισε στη δράση και ήταν ξανά «ετοιμοπόλεμος». Όσον αφορά την βασική πεντάδα της αναμέτρησης ο Ιταλός κόουτς παρέταξε τους εξής: Μάλκολμ Γκρίφιν, Χάουαρντ Σαντ-Ρος, Γιόνας Ματσιούλις, Ντούσαν Σάκοτα και Βινς Χάντερ.

To πρώτο δεκάλεπτο θα μπορούσε εύκολα να χαρακτηριστεί το χειρότερο της ΑΕΚ σε όλη τη σεζόν που έχει διανύσει. Συγκεκριμένα, στα πρώτα λεπτά το ματς ήταν 8-0 υπέρ των Γερμανών με την «Ένωση» να δείχνει… ανήμπορη να βρει τον στόχο. Χαρακτηριστικό είναι πως το σύνολο του Λούκα Μπάνκι είχε χάσει τις 12 πρώτες επιθέσεις κάτι που έκανε έξαλλο τον Ιταλό κόουτς που έβαζε συνεχώς τις φωνές στους αθλητές του. Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης ήταν αυτός που… έλυσε τον «γόρδιο δεσμό» αφού σκόραρε για την ΑΕΚ (8-2, 8′), έπειτα το γκάζι… πατήθηκε από τους «κιτρινόμαυρους». Μεγάλη… επιτυχία της Ένωσης ήταν πως έληξε το πρώτο δεκάλεπτο μόλις με έναν πόντο πίσω 11-10 και σε αυτό βοήθησε εν μέρει η άμυνα που είχε παίξει.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν μία τελείως διαφορετική… ιστορία καθώς οι δύο ομάδες είχαν βρει τον χαμένο τους ρυθμό και πλέον είδαμε ένα… νέο ματς. Φυσικά, στις αρχές υπήρξε ένα μεγάλο «πλήγμα» για την ΑΕΚ αφού έχασε από τις υπηρεσίες της τον Γιόνας Ματσιούλις με τραυματισμό στον αγκώνα. Οι Βαυαροί συνέχιζαν να είναι μπροστά στο σκορ ωστόσο σιγά-σιγά η Ένωση είχε καταφέρει να ισορροπήσει το παιχνίδι (20-16), ενώ λίγο αργότερα ισοφάρισε το ματς (22-22, 15′). Έκτοτε οι δύο ομάδες ήταν σε… κοινή πορεία με τους Γερμανούς να φεύγουν προσωρινά μπροστά ωστόσο υπήρξε νέα ισοπαλία (28-28, 19′), ενώ κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με +2 (28-30, 20′).

Έπειτα από την ανάπαυλα, η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει μία διαφορά με +4 (28-32, 21′) με τον Χάντερ να δείχνει να… ξυπνάει από το 1/8 που είχε στο πρώτο ημίχρονο. Ύστερα, ο «Δικέφαλος» κατάφερε να έχει ένα προβάδισμα με +3 (31-34, 22′), ωστόσο οι Βαυαροί έβρισκαν τον τρόπο να φέρνουν στα ίσα το ματς (36-36, 24′). Λίγο αργότερα, ένα τρίποντο του Λαρεντζάκη άνοιξε προσωρινά την ψαλίδα στο +4 (41-45, 26′), ωστόσο δεν μπόρεσε να κρατήσει αυτή τη διαφορά και η περίοδος έληξε με +1 υπέρ της ΑΕΚ (49-50, 30′).

Το τέταρτο και κρίσιμο δεκάλεπτο είχε μεγάλη αγωνία αφού τα πάντα ήταν ανοιχτά. Στις αρχές, η Ένωση έμεινε πίσω με -4 (58-54, 33′) και ενώ κατάφερε να κλείσει τη διαφορά (58-56, 34′) η ψαλίδα άνοιξε ξανά με 61-56. Οι Βαυαροί κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ και να βάζουν δύσκολα στην ΑΕΚ αφήνοντας πίσω με -9 (67-58, 36′) ωστόσο ύστερα από τις φωνές του Λούκα Μπάνκι οι «κιτρινόμαυροι» δεν είχαν πει την τελευταία κουβέντα τους. Όταν η μπάλα «έκαιγε» ήταν και η στιγμή του Θίοντορ να «μιλήσει» με ένα μεγάλο τρίποντο που μείωσε στους 6 (69-63, 38′), ενώ δια χειρός του Αμερικανού γκαρντ ήρθε και το τελικό σκορ 71-67 που άφησε ανοιχτούς λογαριασμούς για τη ρεβάνς.

Τα δεκάλεπτα: 11-10, 28-30, 49-50, 71-67.

Μπάμπεργκ (Φεντερίκο Περέγκο): Αλεξάντερ 19 (8/13 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Ολίντε 6 (2), Ράις 7 (2/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Χέκμαν 8 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ζήσης 4 (5 ασίστ), Στάκι, Τέιλορ 3 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Χίκμαν 12 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ρούμπιτ 12 (6/7 δίποντα), Σμιντ.

ΑΕΚ (Λούκα Μπάνκι): Σάκοτα 15 (6/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σαντ-Ρος 10 (2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκρίφιν, Χάντερ 12 (5/13 δίποντα), Ματσιούλις 2, Λαρεντζάκης 12 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Θίοντορ 14 (3/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Τζέιμς 2, Τσαλμπούρης.