Σχίζας: «Πιστεύω πως έχουμε πιθανότητες για την ανατροπή κόντρα στην ΑΕΚ»

Μπορεί στον ΠΑΟΚ να προέχει η αυριανή αναμέτρηση κόντρα στην Κύμη στην Χαλκίδα (15:45) για την 18η αγωνιστική της Betshop Basket League ωστόσο φαίνεται πως οι παίκτες των «ασπρόμαυρων» έχουν στο μυαλό τους το ματς με την ΑΕΚ.

Συγκεκριμένα, o Σταύρος Σχίζας έγραψε στο προσωπικό του blog στον ΕΣΑΚΕ για το αυριανό ματς με τους Ευβοιώτες, κάνοντας μία ειδική αναφορά στην ΑΕΚ και τον επαναληπτικό της Τετάρτης (13/03, 19:30).

Ο 30χρονος γκαρντ/φόργουορντ ονειρεύεται… ανατροπή μέσα στο γεμάτο ΟΑΚΑ, ενώ υπογράμμισε πως η ήττα του πρώτου ματς ήρθε λόγω κακού ρυθμού που είχαν οι Θεσσαλονικείς.

Αναλυτικά ο έμπειρος αθλητής του ΠΑΟΚ έγραψε:

«Προερχόμαστε από μία εβδομάδα ευρωπαϊκού αγώνα με την ΑΕΚ και ξέρουμε ότι μετά το παιχνίδι με την Κύμη θα έχουμε και τον επαναληπτικό στο ΟΑΚΑ. Το μυαλό μας, βέβαια, είναι αποκλειστικά στο παιχνίδι με την Κύμη, καθώς πρέπει να κάνουμε τη δουλειά μας. Μόλις τελειώσει το ματς του Σαββάτου θα ασχοληθούμε με το ματς με την ΑΕΚ.

Αντιμετωπίσαμε την Κύμη πριν από περίπου ένα μήνα για τον ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδος. Τα ρόστερ των δύο ομάδων δεν έχουν πολλές αλλαγές, αλλά κάθε παιχνίδι είναι διαφορετικό, οπότε θα πρέπει να είμαστε απόλυτα συγκεντρωμένοι για 40 λεπτά.

Στο παιχνίδι με την ΑΕΚ, η διαφορά δημιουργήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο, λόγω της κυριαρχίας της ΑΕΚ στα επιθετικά ριμπάουντ. Στη συνέχεια, κάναμε καλή δουλειά και μειώσαμε κάπως τη διαφορά.

Πιστεύω ότι το γεγονός ότι δεν είχαμε κάνει πολλές προπονήσεις τις προηγούμενες μέρες μας έβγαλε εκτός ρυθμού, οπότε νομίζω ότι στον επαναληπτικό θα παρουσιαστούμε πιο έτοιμοι. Οι 9 πόντοι βέβαια, δεν είναι τίποτα παραπάνω από τρεις κατοχές στο μπάσκετ, οπότε πιστεύω ότι έχουμε πιθανότητες για την ανατροπή».