Πρόκριση με… προπόνηση στο Αιγάλεω για την ΑΕΚ και τώρα φουλ για κούπα!

Εικόνες από το Διαγόρας Δρυοπιδέων- ΑΕΚ

Το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό της Κυριακής που θα της δώσει το δεύτερο κύπελλο των τελευταίων ετών, σφράγισε η ΑΕΚ στο Αιγάλεω. Σε ματς που αποτέλεσε μια καλή προπόνηση για τους παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου, η Ενωση επικράτησε πολύ εύκολα με 71-89 και τώρα περιμένει τον Προμηθέα Πάτρας. Μεγάλος πρωταγωνιστής στην «κιτρινόμαυρη» νίκη ο Νίκος Ρογκαβόπουλος, που άλλαξε την εικόνα της ΑΕΚ με τη ζωντάνια του, ενώ σπουδαίο ματς έκανε ο Γιόνας Ματσιούλις.

Ο Διαγόρας προσπάθησε, πάλεψε φιλότιμα με τις παλιοσειρές Καράμπουλα και Πολυτάρχου, αλλά η διαφορά της ΑΕΚ από μια ομάδα της Α2 είναι τεράστια. Η ΑΕΚ φόρτσαρε στο φινάλε του ημιχρόνου και στην τρίτη περίοδο, στέλνοντας τη διαφορά στους +20 πόντους και τελειώνοντας την πρόκριση για το μεγάλο τελικό. Ο Παπαθεοδώρου βρήκε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του και να δει την αγωνιστική τους κατάσταση.

Υποτονικό ξεκίνημα

Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου ξεκίνησε το ματς στο Αιγάλεω με τη συνηθισμένη πεντάδα των τελευταίων αναμετρήσεων: Ζήσης, Ρέι, Γιάνκοβιτς, Χρυσικόπουλος, Γκραντ. Η ΑΕΚ φαινόταν πως είχε τεράστια διαφορά από την ομάδα του Διαγόρα, αλλά αυτό έκανε τους «κιτρινόμαυρους» να εμφανιστούν υποτονικοί και εξαιρετικά χαλαροί στο ξεκίνημα του αγώνα. Είχαν μεν σταθερά το προβάδισμα, αλλά με πολύ κακά ποσοστά ευστοχίας, καθώς η ΑΕΚ σούταρε με 22% στα τρίποντα, 45% στα δίποντα, είχε οριακή υπεροχή στα ριμπάουντ (10-8), αλλά έπαιζε καλή άμυνα που ωθούσε σε λάθη τους αντιπάλους (6-1).

Ο μόνος παίκτης που δεν είχε αντίδοτο η άμυνα της ΑΕΚ ήταν ο Καράμπουλας. Ο πρώην «κιτρινόμαυρος» άσος είχε στην πρώτη περίοδο τους εννιά πόντους του Διαγόρα, με 3/3 δίποντα και 1/1 τρίποντο, όταν οι συμπαίκτες του έχουν 0/2 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Η ΑΕΚ έχτισε διαφορά που έφτασε και στο +9 (18-9), αλλά χαλάρωσε επικίνδυνα και η πρώτη περίοδος έκλεισε με 18-13. Τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, όταν με τρίποντο του Γκιουζέλη, ο Διαγόρας πλησίασε στους δύο (16-18).

Τα…έσπασαν, ανάσα με «Ρόγκα»

Η ΑΕΚ απάντησε με τον Γιαννόπουλο. Ο διεθνής φόργουορντ κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ, σκόραρε με τρίποντο, έβαλε πέντε πόντους σε δύο φάσεις. Πρώτος σκόρερ της Ενωσης σε αυτό το διάστημα ήταν ο Κέντρικ Ρέι που είχε 12 πόντους, αλλά έχοντας πάρει 14 σουτ και βάζοντας μόνο τα πέντε! Η ΑΕΚ ήταν εκνευριστικά άστοχη από μακριά και ο Διαγόρας βρήκε με υπομονή λύσεις με τρίποντα, φτάνοντας στην ισοφάριση (28-28 στα 3:15).

Εκεί κάπου, φάνηκε να αφυπνίζεται η ΑΕΚ. Η είσοδος του Ρογκαβόπουλου έδωσε ξανά ενέργεια στην Ενωση και με επιμέρους σκορ 13-2, εκτίναξε τη διαφορά στους 11 (40-31). Ο Διαγόρας είχε «ταμπουρωθεί» στη ρακέτα του και έδινε συνεχώς ελεύθερα σουτ στην ΑΕΚ παίζοντας ζώνη. Όταν άρχισαν να μπαίνουν τα σουτ (δύο από Ρογκαβόπουλο, ένα από Ματσιούλις), το παιχνίδι άρχισε να γέρνει ξεκάθαρα προς την πλευρά της Ενωσης.

«Καθάρισε» ο Γιόνας, σούπερ Ρογκαβόπουλος

Ηταν φανερό, πως η ΑΕΚ έπρεπε να πάει την μπάλα κοντά στο καλάθι, όπου υπερτερούσε σε ύψη και κορμιά του Διαγόρα. Αυτό συνέβη στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με αποτέλεσμα η Ενωση να ξεκινήσει με 5-0 (από Ματσιούλις και Γκραντ) και να φτάνει τη διαφορά στο +14 (32-46). Ο Καράμπουλας ήταν ο μόνος που απειλούσε από τον Διαγόρα και η σεμνή τελετή ολοκληρώθηκε πρόωρα. Ο Ματσιούλις σκόραρε και από μακριά, ο Ρογκαβόπουλος είχε ¾ τρίποντα και όλα πήραν το δρόμο τους.

Με βολές του Γιάνκοβιτς η ΑΕΚ έσπασε για πρώτη φορά το φράγμα των 20 πόντων διαφοράς (36-57, 5:41 πριν το τέλος). Η ζωντάνια, η φρεσκάδα και οι μυαλωμένες επιλογές του Ρογκαβόπουλου έκαναν τη διαφορά και έκοβαν κάθε διάθεση του Διαγόρα να κλείσει την ψαλίδα. Η ΑΕΚ έβαζε την μπάλα μέσα στη ρακέτα, ο Σλότερ και ο Χρυσικόπουλος έκαναν πάρτι και οι «κιτρινόμαυροι» τέλειωσαν το ματς. Εκλεισαν την τρίτη περίοδο με 70-43, έχοντας επιμέρους σκορ 29-13!

Ο Διαγόρας έκανε την ύστατη προσπάθεια του να περιορίσει το εύρος της ήττας στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Πολυτάρχου και ακόμα ένα καλάθι, μείωσαν στους 19 (51-70) και έκαναν τον Παπαθεοδώρου να πάρει αμέσως τάιμ άουτ για να αφυπνίσει τους παίκτες. Η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να βελτιώσει την άμυνα της, δεχόταν εύκολα πόντους, αλλά σοβαρεύτηκε στην επίθεση και τελείωσε το παιχνίδι.

Διαγόρας Δρυοπιδέων-ΑΕΚ 71-89

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 30-41, 43-70, 71-89

Δείτε πως μετέφερε και σχολίασε ζωντανά την αναμέτρηση το enwsi.gr πατώντας εδώ

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ (Ζαβός): Αγγελόπουλος 13 (3/4 βολές, 2/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κουκάς 6 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 λάθη), Καράμπουλας 22 (9/10 βολές, 5/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πολυτάρχου 13 (3), Καρασταμάτης 3 (1), Παπαδολιάς 2 (5 ριμπάουντ), Βλάχος, Μαχαίρας 8 (3/8 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκιουζέλης 4

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Ρέι 14 (4/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Τσάλμερς 2, Τολιόπουλος 2, Ματσιούλις 21 (7/8 βολές, 4/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γιάνκοβιτς 8 (6/6 βολές), Χρυσικόπουλος 7 (1), Ζήσης 3 (1/7 σουτ, 7 ασίστ), Ρογκαβόπουλος 14 (4/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιαννόπουλος 7 (1), Σλότερ 6 (4 κλεψίματα), Γκραντ 5 (6 ριμπάουντ)