Πολυβόλο η ΑΕΚ, «φωτιά» ο Θίοντορ

Εικόνες από το ΑΕΚ-Κολοσσός Ρόδου

Ο Κολοσσός Ρόδου «πλήρωσε» τα… σπασμένα για τις ήττες από Ολυμπιακό και Μπάμπεργκ, αφού η ΑΕΚ κυριάρχησε και νίκησε άνετα με 94-79, για την 13η αγωνιστική της Basket League. Πρώτος σκόρερ ο Γιώργος Τσαλμπούρης (15π.), ντεμπούτο για Τζόρνταν Θίοντορ (11π.), αποθεώθηκε ο Δημήτρης Μαυροειδής στην επιστροφή του.

Στην πρώτη εντός έδρας αναμέτρηση της στο 2019 η ΑΕΚ είχε να αντιμετωπίσει τον Κολοσσό της Ρόδου για την 13η αγωνιστική της Betshop Basket League. Η «Βασίλισσα» είχε ως στόχο να… αντιδράσει ύστερα από τις ήττες που είχε κόντρα σε Ολυμπιακό και Μπάμπεργκ για Ελλάδα και Ευρώπη αντίστοιχα με μία εμφάνιση που θα συνδυαζόταν με καλό μπάσκετ από τους παίκτες του Λούκα Μπάνκι.

Ο Ιταλός κόουτς είχε στην διάθεση του τον νεοαποκτηθέντα άσο, Τζόρνταν Θίοντορ ο οποίος μάλιστα ξεκίνησε και ως βασικός στην αναμέτρηση δείχνοντας πως είναι πανέτοιμος να προσφέρει στην ομάδα. Η υπόλοιπη «κιτρινόμαυρη» πεντάδα απαρτιζόταν από τους Γιαννούλη Λαρεντζάκη, Γιόνας Ματσιούλις, Γιώργο Τσαλμπούρη και Βινς Χάντερ.

Η ΑΕΚ μπήκε… ορεξάτη στο παρκέ του ΟΑΚΑ με σκοπό να αποδείξει από την αρχή πως είναι το φαβορί για τη νίκη. Η «Βασίλισσα» ξεκίνησε με ένα τρομερό σερί 13-0 με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να βρουν με τίποτα το καλάθι της ΑΕΚ. Έχοντας εξασφαλίσει μια διαφορά «ασφαλείας» οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι έριξαν τους… τόνους και η ομάδα από την Ρόδο βρήκε μερικά καλάθια με το σκορ να πηγαίνει 22-14 περίπου 1 λεπτό πριν το τέλος. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον «Δικέφαλο» να έχει μια διαφορά στο +9 (27-18, 10′).

Στη δεύτερη περίοδο η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε με την ΑΕΚ να έχει μόνιμα το πάνω χέρι στο σκορ. Η διαφορά ολοένα και ανέβαινε φτάνοντας στο +13 (34-21) λίγο πριν από τα μέσα της περιόδου ενώ οι μηχανές είχαν… ανάψει για τα καλά με τον «Δικέφαλο» να συνεχίζει ακάθεκτος τουλάχιστον μέχρι το +22 (49-27). Όπως και στην πρώτη περίοδο έτσι και στην δεύτερη το… σκηνικό επαναλήφθηκε με την «Ένωση» να… κάθεται και να παίρνει σημαντικές «ανάσες» μέχρι να οδηγηθεί στα αποδυτήρια με το σκορ στο 51-38.

Μετά την επιστροφή των δύο ομάδων από την ανάπαυλα και αφού τα πρώτα λεπτά κύλησαν ομαλά, ο Τζόρνταν Θίοντορ που δεν πήρε κάποιο σουτ στο πρώτο ημίχρονο, σημείωσε τον πρώτο του πόντο με την «κιτρινόμαυρη» φανέλα από την γραμμή των βολών (56-42). Στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου είχε το σύνολο του Λούκα Μπάνκι στο +12 (62-50, 25′) χωρίς να… ιδρώσει αφού οι φιλοξενούμενοι έδειχναν ανήμποροι να ακολουθήσουν τον ρυθμό της ΑΕΚ. Λίγο αργότερα η διαφορά πήγε σε πάλι σε ασφαλή σημείο με +15 δια χειρός… Χάντερ (68-53, 27′) ενώ το τέλος της περιόδου βρήκε την «Βασίλισσα» σταθερά μπροστά με 70-56 (30′).

Το τελευταίο δεκάλεπτο, είχε περισσότερο… διαδικαστικό χαρακτήρα αφού η ψαλίδα είχε ανοίξει σε τέτοιο σημείο που είχε ξεκαθαριστεί προ πολλού ποια ομάδα θα πάρει το ροζ φύλλο του αγώνα. Αξιοσημείωτη ήταν η στιγμή στο 34ο λεπτό όταν ο Τζόρνταν Θίοντορ πέτυχε το πρώτο του τρίποντο για την «Βασίλισσα» κάνοντας το σκορ 79-65. Λίγα λεπτά πριν την λήξη η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 92-77 έχοντας ξεκαθαρίσει τελείως το τοπίο κυνηγώντας την… κατοστάρα η οποία εν τέλει δεν ήρθε με το τελικό σκορ να είναι 94-79.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 51-38, 70-56, 94-79.

ΑΕΚ: Τζέιμς 6, Ξανθόπουλος 4, Σάκοτα 11, Τσαλμπούρης 15(2), Ματσιούλις 7(1), Λαρεντζάκης 11(2), Μωραΐτης, Γκρίφιν 11(1), Θίοντορ 11(1), Σαντ-Ρος 3(1), Γιαννόπουλος 6(2), Χάντερ 9

Κολοσσός Ρόδου: Μπρόουνινγκ 23(1), Κάρτερ 3, Δημάκος 10(1), Ντιγκς 5, Μπιλλής, Αγγελάκος, Γεωργάκης, Τσούπκοβιτς 15(1), Μαυροειδής 14, Παπαδάκης 2, Πίνκστον 7