Οταν πατάει γκάζι η Βασίλισσα θα την... ψάχνετε!

Ο Μέις έκανε φοβερό ματς, ο Λαρεντζάκης πάλι μίλησε στα κρίσιμα και κάπως έτσι η ΑΕΚ κέρδισε και την Μπάμπεργκ στο κλειστό του ΟΑΚΑ με 93-86 για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Basketball Champions League.

Στους 24 πόντους σταμάτησε ο Μέις, στους 14 ο Γκρίφιν και ο Λαρεντζάκης και 11 ο Ρόμπερσον!

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν ισορροπημένα, με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ (5-4, 3’). Η ΑΕΚ όμως φώναξε παρούσα και πήρε τα ηνία  της αναμέτρησης(19-11, 8’), προκαλώντας συνεχώς σε λάθη του αντιπάλους τους. Ο Ρόμπερσον έδωσε σημαντικές βοήθειες σε άμυνα και επίθεση, ενώ ο Ράταν Μέις έκανε πιο προσεκτικές κινήσεις συγκριτικά με άλλα ματς. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με την «Βασίλισσα» στο +6(21-15).

Με την ίδια όρεξη και με την ίδια ενέργεια μπήκε η ΑΕΚ και στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφερε με όμορφο μπάσκετ να ανεβάσει κι άλλο τη διαφορά. Το πρώτο καλάθι του δεύτερου δεκαλέπτου σημείωσε ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με τρίποντο ενώ ακολούθησε  ο Χάρης Γιαννόπουλος (26-19).

Οι Βαυαροί είχαν σαν μοναδική… σανίδα σωτηρίας τους Όγκουστιν Ρούμπιτ και Ταϊρίς Ράις,  οι οποίοι είχαν από 12 και 19 πόντους αντίστοιχα και ουσιαστικά ήταν οι μόνοι μέχρι εκείνο το σημείο που κρατούσαν την ομάδα τους ζωντανή.

Προς τα τέλη του δεύτερου δεκάλεπτου, οι Γερμανοί «έτρεξαν» ένα  σερί 7-0 (40-32), ωστόσο ο Βινς Χάντερ ήταν εκείνος που «έσπασε» το σερί. Η «Βασίλισσα» ήταν το απόλυτο αφεντικό του πρώτου ημιχρόνου και δίκαια πήγε στα αποδυτήρια στο +10 (44-34).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους παίκτες της Ένωσης να δείχνουν αποφασισμένοι να πάρουν τη νίκη κόντρα στους Γερμανούς και να κάνουν το «δύο στα δύο» στο BCL. Αντίθετα, το σύνολο του Άιναρς Μπαγκάτσκις δεν ήθελε να «πέσει» εύκολα στην «μάχη» του ΟΑΚΑ, φτάνοντας μέχρι το -4 από την ΑΕΚ(49-45, 24’). Εκεί όπου πολλοί φοβήθηκαν πως η ΑΕΚ θα παραμείνει σε λήθαργο, το θεριό μέσα της… ξύπνησε και με διαδοχικές καλές άμυνες και επιθέσεις γύρισε τα πράγματα στην… φυσική τους θέση ύστερα από 2 λεπτά (57-45, 26’).

Η Μπάμπεργκ έβλεπε το παιχνίδι να… χάνεται από μπροστά της γι’αυτό έριξε το βάρος στους… καυτούς της παίκτες τους Αρνόλντας Κουλμπόκα και Όγκαστιν Ρούμπιτ οι οποίοι είχαν μαζί 30 πόντους. Το μόνο που κατάφεραν να κάνουν οι δύο έμπειροι άσοι ήταν να κρατήσουν την ομάδα τους στο -8 με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει 67-59 υπέρ της ΑΕΚ.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν καθοριστικό. Οι Βαυαροί δεν ήθελαν να αφήσουν την ΑΕΚ να πάρει τόσο… εύκολα το παιχνίδι και πάλευαν με «νύχια και με δόντια». Η Ένωση δεν θα άφηνε σε καμία περίπτωση να της πάρουν αυτό που πραγματικά άξιζε, με τον Γιόνας Ματσιούλις να μην αφήνει την διαφορά να πέσει από το +8 (74-66, 33’), ενώ ακολούθησε ένα τρομερό τρίποντο του Γιαννούλη Λαρεντζάκη, ο οποίος πήγε την διαφορά στο +11 (81-70, 35’).

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ο Ράταν-Μέις, ο οποίος έφτασε τους 24 πόντους με τους 16 να τους σημειώνει στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού. Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ήταν πιο πολύ… διαδικαστικού χαρακτήρα, αφού η «Βασίλισσα» κρατούσε σφιχτά στην… αγκαλιά της το δεύτερο συνεχόμενο ροζ φύλλο για τους ομίλους της διοργάνωσης της FIBA.

Tα δεκάλεπτα: 21-15, 44-34, 67-59, 93-86.
ΑΕΚ (Μπάνκι): Γκρίφιν 14, Χάντερ 9, Ρατάν-Μέις 24 (8/15 σουτ, 6 ασίστ, 5 λάθη), Σάκοτα 2, Σαντ-Ρος 7 (3 κλεψίματα), Γιαννόπουλος 2, Λαρεντζάκης 14 (5/8 σουτ), Ματσιούλις 8, Ρόμπερσον 11 (5/7 δίποντα, 1/1 βολή), Τσαλμπούρης, Ξανθόπουλος 2

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Μπαγκάτσκις): Ράις 6 (7 ασίστ, 8 λάθη), Κουλμπόκα 16 (4/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ρούμπιτ 20 (9/10 δίποντα, 2/2 βολές), Σμιντ 5, Αλεξάντερ 14, Χάρις 2, Γέλοβατς 8 (7 ριμπάουντ), Ολίντε 7, Στάκι 5, Κράτσερ, ΜακΝτάουελ-Γουάιτ 3