Ο Πανιώνιος πλήρωσε τα…σπασμένα, η ΑΕΚ τον διέλυσε με 91-61!

Για την ΑΕΚ ζητούμενο ήταν πρώτιστα η νίκη, ώστε να αλλάξει το ντροπιαστικό ρεκόρ του 1-4 στην Basket League.

Το συνδύασε και με εξαιρετική εμφάνιση, δείχνοντας πως βρίσκει το δρόμο της. Ο Πανιώνιος πλήρωσε τα…σπασμένα των τελευταίων ημερών και η ΑΕΚ τον διέλυσε με το ευρύ 91-61 στο κλειστό του ΟΑΚΑ. Μεγάλος πρωταγωνιστής στην «κιτρινόμαυρη» επικράτηση η εξαιρετική άμυνα όλων και ο Χάρης Γιαννόπουλος, που οδήγησε στην επίθεση με 17 πόντους και 5 τρίποντα, ενώ είχε και 5 ριμπάουντ.

Επειτα από το στραπάτσο του Ρεθύμνου και την αδιάφορη εμφάνιση της ΑΕΚ που οδήγησε στην ήττα, το ζητούμενο για την ομάδα του Παπαθεοδώρου ήταν να βρει ξανά διάθεση και σοβαρότητα στο παιχνίδι. Κόντρα στον Πανιώνιο, η ΑΕΚ έδειξε εξ αρχής τις προθέσεις της. Αμυνα που…δάγκωνε – επέτρεψε στον Πανιώνιο μόλις 11 πόντους στην πρώτη περίοδο – καλές περιστροφές και αποστάσεις και σωστές επιλογές στην επίθεση.

Με τον Γιάνκοβιτς να σκοράρει από κοντά, τον Γκίκα να οργανώνει και να σκοράρει όπου χρειαζόταν, η ΑΕΚ έβρισκε πόντους. Αλλά το σημείο που έκανε τη διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο, ήταν η εξαιρετική άμυνα. Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν προσαρμόσει την άμυνα τους πάνω στο βαρύ πυροβολικό του Πανιωνίου, τον Σάμουελς. Ειδικά με τον Σλότερ που ήταν ογκόλιθος στην άμυνα, η ΑΕΚ δεν άφησε κανένα περιθώριο στην ομάδα της Νέας Σμύρνης και έγινε απόλυτο αφεντικό του ματς.

Ο Πανιώνιος αποσυντονίστηκε. Με σωστές αλλαγές, ο Παπαθεοδώρου φρέσκαρε την ομάδα του. Εδωσε ανάσες στον Λάνγκφορντ που δεν έπαιξε καθόλου στη δεύτερη περίοδο, πήγε στον πάγκο και ο Σαντ Ρος. Η ΑΕΚ βρήκε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χάρη Γιαννόπουλο, που σούταρε εξαιρετικά και ήταν πρώτος σκόρερ της Ενωσης με 14 πόντους. Πολύτιμη στο διάστημα που αγωνίστηκε και η παρουσία του Ματσιούλις, με καλή δουλειά σε άμυνα και επίθεση.

Φάνηκε, πως η εξαιρετική εικόνα του πρώτου ημιχρόνου αποκοίμισε την ΑΕΚ και στην τρίτη περίοδο, εμφανίστηκε το κακό πρόσωπο. Πολλά λάθη και κακές επιλογές στην επίθεση, άμυνα με τα μάτια και αργές επιστροφές, έδωσαν τη δυνατότητα στον Πανιώνιο να μειώσει ακόμα και στους 13 πόντους, έχοντας 14-7 στο πρώτο πεντάλεπτο. Η είσοδος του Σλότερ βελτίωσε την άμυνα, αλλά η ΑΕΚ δεν είχε πλέον την ίδια όρεξη με το πρώτο ημίχρονο.

Η είσοδος του Γιαννόπουλο έδωσε μεγαλύτερη ζωντάνια σε άμυνα και επίθεση. Η ΑΕΚ βρήκε ισορροπίες, κατάφερε να βγάλει σωστές άμυνες και είχε υπομονή στην επίθεση. Με σωστές επιλογές, η Ενωση αύξησε και πάλι τη διαφορά, που έκλεισε στο φινάλε της περιόδου στο +22. Η ΑΕΚ είχε βρει ξανά την ενέργεια που χρειάζεται στην άμυνα και όλα έδειχναν να παίρνουν το δρόμο τους. Ο Παπαθεοδώρου χρησιμοποίησε ξανά τον Τολιόπουλο και χρειάστηκε χρόνος για να υπάρξουν σωστές επιλογές στην επίθεση.

Ο Γιαννόπουλος πήρε κάποιες προσπάθειες παραπάνω, αλλά όταν σκόραρε και βρήκε συμπαραστάτη τον Σαντ Ρος, τα πράγματα απλοποιήθηκαν για την Ενωση. Πήρε χρόνο συμμετοχής και ο Ρογκαβόπουλος, μοιράστηκε ο χρόνος και πήραν ανάσες όσοι παίζουν ασταμάτητα το τελευταίο διάστημα.