Με ατσάλινη άμυνα ξεπερνάει όλα τα προβλήματα!

Εικόνες από το Κύμη-ΑΕΚ

Η αλήθεια είναι ότι το ματς με την Κύμη το φοβόμουν ιδιαίτερα αφού πολλοί παράγοντες με έκαναν να ανησυχώ. Από τη μεριά της ΑΕΚ, οι γνωστές πλέον απουσίες καθώς και η υπερπροσπάθεια μεσοβδόμαδα με τους Λιθουανούς, με έκαναν να πιστεύω, ότι ίσως η ομάδα θα είχε στερέψει από ενέργεια και διάθεση για μάχη. Από την άλλη η Κύμη που αδικείται από την βαθμολογική της συγκομιδή, έχει καλούς Αμερικάνους, είναι πολύ αθλητική και θα τα έδινε όλα για τη νίκη. Μην ξεχνάμε ότι έχασε από τον Ολυμπιακό στη Χαλκίδα για ένα σουτ. Παρόλα αυτά η ΑΕΚ, ίσως έκανε την πιο εύκολη νίκη της φέτος, δείχνοντας για πρώτη φορά συγκέντρωση και προσήλωση στο πλάνο της για παραπάνω από 32 λεπτά.

Κακό ξεκίνημα και ο Γίονας

Ο Κόουτς Μπάνκι έκανε την έκπληξη, ξεκινώντας μια πεντάδα που σίγουρα δεν είχαμε ξαναδεί με Μωραΐτη, Λαρετζάκη, Ρόος, Τσαλμπούρη και Ρόμπερσον. Πολύ αμυντική σύνθεση με στόχο να αντιμετωπίσει την αρχική επιθετικότητα της Κύμης, να μην τους αφήσει το αγαπημένο τους transition παιχνίδι και να τους οδηγήσει στο 5 εναντίον 5 που σαφώς έχουν προβλήματα.

Επιθετικά όμως χώλαινε εμφανώς, κάτι που αποτυπώθηκε στο σκορ με τους γηπεδούχους να προηγούνται νωρίς 15-10. Οι παίχτες της Κύμης, έπαιζαν πολύ επιθετικά στην άμυνα, έβαζαν τα χέρια τους σε όλες τις πάσες και αντιμετώπιζαν με παγίδα το πικ εν ρολ της ΑΕΚ. Αποτέλεσμα αυτού, ήταν οι κακές επιθέσεις της Ένωσης, κάτω από δύσκολες συνθήκες και χωρίς σωστή δημιουργία. Όλα αυτά άλλαξαν όταν μπήκε στον αγωνιστικό χώρο η θεωρητικά βασική πεντάδα της ΑΕΚ με Μασιούλις Χάντερ και Γκρίφιν. Η σκληράδα επανήλθε στην άμυνα, κλείδωσε η ρακέτα και η ΑΕΚ βρήκε σιγά σιγά ρυθμό και στην επίθεση με τον Μασιούλις να είναι ιδιαίτερα ορεξάτος. Ο Σάκοτα, που ήταν αμφίβολος για το παιχνίδι, με την παρουσία του άπλωσε το παιχνίδι της ΑΕΚ επιθετικά, απειλώντας από το τρίποντο και έτσι η ΑΕΚ έτρεξε ένα σερί 10-29 κλείνοντας το ημίχρονο προηγούμενη με 14 πόντους (25-39).

Συνέχισε σοβαρή και καθάρισε γρήγορα

Το τρίτο δεκάλεπτο, που πάντα είναι ένα θέμα για την ΑΕΚ, δεν είχε εκπλήξεις αυτή τη φορά. Οι παίχτες παρέμειναν συγκεντρωμένοι συνεχίζοντας την δυνατή άμυνα και επιθετικά εκμεταλλεύτηκαν τα σωστά τρεξίματα και τις τοποθετήσεις του καλού σήμερα Ρόμπερσον για να ανεβάσουν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόνους. Ένα στοιχείο που πρέπει να τονίσουμε, είναι ότι ο Μπάνκι για να καλύψει το κενό στον άσσο, χρησιμοποιεί αρκετά και τον Σαντ-Ρόος και τον Λαρετζάκη σαν καθαρούς οργανωτές, κάτι που δεν μας είχαν συνηθίσει μέχρι τώρα. Τα κατάφεραν αρκετά καλά, διατηρώντας τον ρυθμό και έτσι η ΑΕΚ έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο στο +21 επιτρέποντας στην Κύμη μόλις 42 πόντους σε 30 λεπτά.

Ένα μικρό 6-0 στην αρχή του 4ου δεκαλέπτου προκάλεσε ένα τάιμ άουτ του Μπάνκι για να κόψει το πιθανό ξέσπασμα της Κύμης, οπότε αμέσως μετά η ΑΕΚ με συντήρηση κατάφερε να διατηρήσει απλά το προβάδισμα ως τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά επήλθε μια χαλάρωση και έπεσε τελικά η διαφορά στο τελικό 67-78.

Η ταυτότητα της ΑΕΚ

Σιγά σιγά με τους αγώνες, αρχίζει και μορφοποιείται το στυλ παιχνιδιού που θέλει να παίξει ο Ιταλός προπονητής. Οι παίχτες αρχίζουν και γνωρίζονται καλύτερα, ενώ έχουν γίνει και σημαντικά βήματα ως προς τη συνοχή της ομάδας και την ομοιογένεια. Βέβαια βοηθάει και ότι είχε χαμηλής δυναμικότητας αντιπάλους αλλά και οι απουσίες της είναι εξίσου σημαντικές.

Έτσι λοιπόν βλέπουμε ότι στα τελευταία 3 παιχνίδια που έλειπε το επιθετικό ταλέντο του Μέις, το μακρινό σουτ του Σάκοτα και η οργάνωση του Ξανθόπουλου ο κόουτς επένδυσε στην άμυνα για να κερδίσει τα παιχνίδια, αφού η ΑΕΚ δέχτηκε 63, 59 και 67 πόντους. Αυτό είναι μια σημαντική παρακαταθήκη, αφού μέχρι τώρα βλέπαμε ότι η ΑΕΚ έδινε πιο πολύ έμφαση στην επίθεση που σκοράρει πολύ αλλά δεχόταν και αρκετούς πόντους. Όταν γυρίσουν όλοι οι τραυματίες και η ομάδα θα είναι πλήρης, θα έχει ενδιαφέρον να δούμε πως θα βρεθεί η ισορροπία ανάμεσα σε άμυνα και επίθεση, κάτι που θα οδηγήσει την ΑΕΚ στο επόμενο επίπεδο.

Ο Γιόνας Μασιούλις ήταν πολύ καλός σε άμυνα και επίθεση μετά από κάποιες υποτονικές εμφανίσεις που έκανε. Οι παραστάσεις και η εμπειρία του Λιθουανού είναι πολύ σημαντικές για την ΑΕΚ καθώς και η παρουσία του στα αποδυτήρια.

Ο Γκρίφιν συνέχισε και σήμερα τις κακές του εμφανίσεις, σε άλλο ένα ματς που θα περίμενε κανείς να πάρει παραπάνω πρωτοβουλίες λόγω απουσιών. Τον σώζει ότι κάνει τρομερή δουλειά στην άμυνα, αλλά δεν νομίζω ότι η ΑΕΚ τον πήρε μόνο για αυτό.

Επιτέλους επέστρεψε ο αρχηγός της ΑΕΚ, που έλειψε αρκετά από τα προηγούμενα ματς. Η μοναδική ικανότητα του Ντούσαν στο περιφερειακό σουτ δημιουργεί μεγαλύτερους χώρους στη ρακέτα και διευκολύνει αρκετά τα drive των περιφερειακών της Ένωσης.

Ο κόουτς Μπάνκι έχει κάνει μαεστρικό κοουτσάρισμα στο ροτέισον των περιφερειακών στις θέσεις 1 και 2. Δεν είναι και εύκολο να λείπουν οι 2 βασικοί σου γκαρντ και να παίζεις με τον τρίτο κατεβάζοντας θέσεις τον Σαντ-Ρόος και τον Λαρετζάκη.

Επόμενο ματς της Βασίλισσας είναι με την Άντβερπ εκτός έδρας, ένα δύσκολο ματς που πρέπει η ΑΕΚ να το πάρει για να τελειώσει τον πρώτο γύρο με 6-1 και ισόβαθμη στη πρώτη θέση με την Χάποελ