Κιτρινόμαυρα πολυβόλα... γάζωσαν και τον Ήφαιστο, 6 σερί νίκη σε Ελλάδα και Ευρώπη

Εικόνες από το ΑΕΚ-Ήφαιστος Λήμνου

Η «Βασίλισσα» έσπειρε τον τρόμο σε μια ακόμα αναμέτρηση, φτάνοντας την 6η σερί νίκη σε Ελλάδα και Ευρώπη νικώντας τον Ήφαιστο Λήμνου με σκορ 83-69 στην 7η αγωνιστική της Betshop Basket League.

Πρώτος σκόρερ για την Ένωση ήταν ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 16 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Ντούσαν Σάκοτα με 15. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Μάλκολμ Γκρίφιν που πέτυχε 13 πόντους, 8 ασίστ και 0 λάθη, ενώ ο Βινς Χάντερ «άγγιξε» ακόμα ένα νταμπλ-νταμπλ με 12 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής, η ΑΕΚ υποδέχθηκε τον Ήφαιστο Λήμνου με μοναδικό στόχο τη νίκη, η οποία θα την οδηγούσε στην διακοπή για τα «παράθυρα» των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου με ένα… χαμόγελο στα χείλη.

Ο Λούκα Μπάνκι παρέταξε την ομάδα με τις γνωστές απουσίες των Ξαβιέ Ρατάν-Μέις και Βασίλη Καββαδά ενώ ο Βασίλης Ξανθόπουλος που βρέθηκε στην 12άδα είχε περισσότερο συμπληρωματικό ρόλο αφού δεν αγωνίστηκε.

Η αναμέτρηση στο ΟΑΚΑ αναμενόταν «σκληρή» με την «Βασίλισσα» να έχει γνώση πως η αντίπαλος της θα πάλευε για τη νίκη μέχρι τελευταία στιγμή.

Με την εκκίνηση του πρώτου δεκαλέπτου, οι «Νησιώτες» θέλησαν να βάλουν… δύσκολα στην ΑΕΚ αφού μόλις στα μέσα της περιόδου κατάφερε να μπει μπροστά στο σκορ με +5 (4-9, 5′) κάτι που οδήγησε τον Λούκα Μπάνκι να καλέσει σε τάιμ-άουτ και να βάλει τις πρώτες… φωνές στους παίκτες του.

Το ίδιο σκηνικό ακολούθησε με τους παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου να βρίσκονται μπροστά στο σκορ στο +6 από την ΑΕΚ (11-17, 7′) ωστόσο εκεί ήταν η στιγμή που ξεκίνησε η αντεπίθεση των «κιτρινόμαυρων» καταφέρνοντας να πάνε στην λήξη μπροστά στο σκορ με 22-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο «Δικέφαλος» θέλησε να χτίσει πάνω στην διαφορά και να ανοίξει και άλλο την ψαλίδα η οποία έφτασε στο +5 (27-21, 12′). Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο δεν πτοήθηκαν από την ενέργεια που έβγαλε στο παιχνίδι τους οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι, καταφέρνοντας να φέρουν το ματς στα ίσα λίγο αργότερα (29-29, 15′).

Έκτοτε, οι δύο ομάδες πάλεψαν σε ένα ματς «στήθος με στήθος» με την ΑΕΚ να κάνει άλλο ένα… ξέσπασμα στο τέλος με καλάθια των Χάρη Γιαννόπουλο και Γιόνας Ματσιούλις κατόρθωσε να πάει στα αποδυτήρια με σκορ 41-38.

Με την επιστροφή τους στο παρκέ για το δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Ένωσης ήθελαν να αποδείξουν πως είναι το αφεντικό του αγώνα και πως δεν χωράνε περιθώρια για απώλεια βαθμών.

Η «Βασίλισσα» με οδηγό τον Ντούσαν Σάκοτα που σκόραρε 5 συνεχόμενους πόντους μεγάλωσε την διαφορά (48-43, 23′), ενώ όσο πέρναγε η ώρα η διαφορά μεγάλωνε υπέρ της ΑΕΚ η οποία έφτασε δια χειρός Γκρίφιν έφτασε αρχικά στο +9 (54-45, 25′), ενώ λίγες στιγμές αργότερα το σκορ πήγε για πρώτη φορά σε διψήφιο επίπεδο (60-50, 28′).

Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε ιδανικά για την «Βασίλισσα» αφού το σκορ ήταν στο 65-54.

Η τελευταία περίοδος, κύλησε όπως τελείωσε η τρίτη, η ΑΕΚ ήταν σε θέση οδηγού και αυτό ήταν κάτι που δεν μπορούσε να αλλάξει.

Στην αρχή η Ένωση είχε την ατυχία να… χάσει τον Τάιλερ Έβαν-Ρόμπερσον, αφού συμπλήρωσε τα 5 φάουλ ύστερα από το αντιαθλητικό που έκανε πάνω στο Έβανς, ωστόσο αυτό δεν πτόησε την ομάδα να οδηγηθεί στην 6η συνεχόμενη νίκη της σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Η «Βασίλισσα» κρατούσε στιβαρά τη νίκη με την διαφορά να φτάνει στην μέγιστη τιμή της στο +15 (82-67, 39′) με τα τελευταία δευτερόλεπτα να έχουν διαδικαστικό χαρακτήρα και τελικά το ματς να τελειώνει με σκορ 83-69.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 41-38, 65-54, 83-69.

AEK: Ματσιούλις 12 (2), Τσαλμπούρης, Χάντερ 12 (8 ριμπάουντ), Γκρίφιν 13 (2 τρίποντα, 8 ασίστ), Σαντ-Ρος 6, Μωραΐτης 4,Σάκοτα 15, Λαρεντζάκης 16 (1/5 τρίποντα), Γιαννόπουλος 3 (1), Ρογκαβόπουλος, Ρόμπερσον 2.
Ήφαιστος: Γκότσερ 12, Έβανς 21 (9 ριμπάουντ), Γουίγκινς, Μπρέιζελτον 13 (1), Φρεϊμάνις 5, Μανωλόπουλος 5, Μούρτος 2, Σταμάτης, Διαμαντάκος 2μ Χαριτόπουλος 1, Γόντικας, Σμιθ 3.