Καλή η νίκη, καλύτεροι οι μικροί!

Σε ένα ματς must win, η ΑΕΚ (4-1), κέρδισε την Φουενλαμπράδα (3-2) και πλέον με τα δύο εύκολα παιχνίδια που ακολουθούν, μπορεί να τελειώσει το πρώτο γύρο με ρεκόρ 6-1 και ισόβαθμη στην πρώτη θέση με την Χάποελ. Δεν μπορούμε να πούμε ότι έθελξε με την απόδοσή της, μάλλον μέτρια ήταν, αλλά είχε παράπλευρα κέρδη πολύ σημαντικά απέναντι σε μια ομάδα που πριν λίγες μέρες κέρδισε την Μπαρτσελόνα.

Καλή στην επίθεση, κακή στην άμυνα και κενά διαστήματα

Το ζητούμενο για την ΑΕΚ ήταν να ελέγξει το ρυθμό, καθώς η Φουενλαμπράδα σαν μια κλασική Ισπανική ομάδα παίζει ένα γρήγορο μπάσκετ πολλών κατοχών και υψηλού σκορ (83.6 πόντους.μ.ο) αλλά όχι ιδιαίτερα οργανωμένο.

Το 1ο δεκάλεπτο ξεκίνησε πολύ καλά επιθετικά για την Βασίλισσα, με καθαρό μυαλό και με οργανωμένο μπάσκετ. Τα plays έβγαιναν στην εντέλεια και έρχονταν εύκολα καλάθια. Χαρακτηριστικό της καλής κυκλοφορίας της μπάλας ήταν ότι από τους 24 πόντους του δεκαλέπτου, οι 16 ήρθαν μετά από ασσίστ.

Το ίδιο βέβαια γινόταν και για τους Ισπανούς, που έβρισκαν και αυτοί εύκολα καλάθια με μακρινά σουτ ή επιθετικά ριμπάουντ και το δεκάλεπτο έκλεισε με 24-19.

Ο Ρατάν Μέις, που είναι βαρόμετρο για την επίθεση της ΑΕΚ, φάνηκε εξαρχής ότι δεν ήταν σε καλή μέρα καθώς ήταν άστοχος και επιπόλαιος στις προσπάθειές του. Ο προπονητής των Ισπανών είχε διαβάσει το παιχνίδι του, ήξερε πώς αν τον πιέσει χάνει το μυαλό του, κάτι που πέτυχε.

Κάπως έτσι, η ΑΕΚ, είχε τα γνωστά της κενά διαστήματα στο 2ο δεκάλεπτο, με κακές επιλογές στην επίθεση , η μπάλα κολλούσε στα χέρια του Ρατάν Μεις και η επίθεση της ΑΕΚ γινόταν προβλέψιμη.

Σημαντική επίσης ήταν και η αλλαγή που έκανε στην άμυνα της ομάδας του ο κόουτς Γκαρσία. Πέρασε τον ψηλό αλλά αργό Νογκέιρα κάτω από το καλάθι για να κλειδώσει τη ρακέτα και άλλαξε την πικ εν ρολ άμυνα του από hedge out σε help n recover (ο ψηλός καθυστερεί τον κάτοχο της μπάλας μέχρι να περάσει από το σκριν ο αμυντικός του και επιστρέφει στον παίχτη του).

Σε αυτή την άμυνα, ο επιθετικός πρέπει να δείξει αποφασιστικότητα και γρήγορη σκέψη στην επιλογή του, αλλά ο ψηλός των Ισπανών έδειξε να τρομάζει τους παίχτες της ΑΕΚ. Σε κάθε drive που έκαναν πιο πολύ κοίταζαν να αποφύγουν την τάπα παρά να τελειώσουν σωστά τη φάση.

Έτσι το 24-19, έγινε 31-32 και κάπου εκεί ο Μπάνκι αποφάσισε να αλλάξει τον Ρατάν Μέις που ήταν επιζήμιος για την ομάδα και να περάσει τον Μωραΐτη, ο οποίος για 2ο σερί ματς με το που μπαίνει αλλάζει τον ρυθμό του αγώνα υπέρ της ΑΕΚ.

Ο μικρός ήταν απλός, μοίραζε σωστά τη μπάλα, το μομέντουμ επέστρεψε και με σφιχτή άμυνα έκλεισε το ημίχρονο με 41-34

Σαντ-Ροος έκοβε, Χάντερ έραβε

Ο κόουτς Μπάνκι θέλοντας να βάλει στο παιχνίδι το Μέις, τον ξεκίνησε στην πεντάδα με σαφή εντολή να επιτεθεί με drive μετά από πικ εν ρολ κάτι που έκανε με συνεχόμενες φάσεις και κερδίζοντας βολές στις οποίες όμως ήταν άστοχος. Στην άμυνα ασυνεννοησίες έφεραν κάποια εύκολα τρίποντα για τους Ισπανούς, με αποτέλεσμα το σκορ να γίνει 47-48 και τον Μπάνκι εκνευρισμένος να καλεί τάιμ άουτ.

Αμέσως μετά, δοκίμασε σαν οργανωτή τον Γκρίφιν, με Λάρυ και Σαντ-Ροος στα φτερά και η ΑΕΚ έσφιξε αισθητά την άμυνα της. Δημιούργησε πρόβλημα στην επίθεση των Ισπανών και με κλεψίματα και καλές επιλογές έτρεξε ένα σερί 12-0 (59-48), κλείνοντας το δεκάλεπτο με 59-54 και τον Χάντερ να κάνει όργια.

Το ματς φαινόταν ότι θα τελείωνε αν η ΑΕΚ έκανε ένα καλό ξέσπασμα σε άμυνα και επίθεση και απλά θα έπρεπε να μείνει συγκεντρωμένη. Ο εκπληκτικός στην άμυνα Σαντ-Ροος φόρεσε χειροπέδες στον πρώτο σκόρερ των Ισπανών Κρουζ (15,5 μ.ο) αναγκάζοντας τον σε πολύ δύσκολες προσπάθειες, ο Γκρίφιν πίεζε πολύ σωστά την μπάλα, όλες οι περιστροφές γινόντουσαν άρτια, με αποτέλεσμα σε τουλάχιστον 4 επιθέσεις των Ισπανών να μείνει η μπάλα στα χέρια τους.

Ο Χάντερ συνέχισε το πάρτι και πλέον το παιχνίδι στο τέλος αφορούσε μόνο το μέγεθος της διαφοράς. Τελικά η ΑΕΚ έφτασε στη νίκη χωρίς ιδιαίτερο άγχος και με μια καλή διαφορά +7 που μπορεί να φανεί χρήσιμη.

Σημαντικά στοιχεία του αγώνα

Οι Μωραΐτης και Τσαλμπούρης για 2ο σερί ματς δείχνουν να αρπάζουν την ευκαιρία από τα μαλλιά και να αποδεικνύουν στον κόουτς ότι μπορεί να τους θεωρεί παίχτες του ροτέισον. Ειδικά ο Μωραΐτης, που λόγω θέσης πρέπει να κουμαντάρει ολόκληρη ομάδα, δείχνει να έχει κάνει σημαντικά βήματα και στην ωριμότητά του και στην αθλητικότητά του.

Στην άμυνα πάνω στην μπάλα είναι εξαιρετικός και στα 15 λεπτά που έπαιξε, η ΑΕΚ κέρδιζε στο σκορ με +8, σε αντίθεση με τον Ρατάν Μέις που ήταν στο -12. Το ίδιο και ο Τσαλμπούρης ,που μοιάζει να έχει αποκτήσει αυτοπεποίθηση και βοηθάει πολύ με το ύψος του και το φαρμακερό του σουτ.

Ο Σαντ-Ρόος είναι ένας παίχτης επιπέδου Ευρωλίγκας, κάνει πολλά σημαντικά πράγματα στο γήπεδο και κυριότερο μπορεί να εξολοθρεύει και να βγάζει εκτός παιχνιδιού τον καλύτερο παίχτη της αντίπαλης ομάδας. Μαζί με τον Λαρετζάκη έχουν το μεγαλύτερο +/- δείκτη όταν βρίσκονται στο παρκέ με +10,6 και +9,3 αντίστοιχα, αριθμούς που δεν πλησιάζει κανένας άλλος συμπαίχτης τους.

Το τραγικό ποσοστό στις βολές (12/23, 52,2%) μπορεί να μην στοίχισε αλλά σε άλλα ματς μπορεί να αποβεί μοιραίο.
Το πρόγραμμα της ΑΕΚ πλέον στρώνει, δίνοντας της το δικαίωμα να κάνει σερί νικών, να επιστρέψουν οι τραυματίες και να δουλέψει πιο σωστά. Τα κενά διαστήματα παραμένουν, αλλά κάπου είναι και λογικό όταν μια καινούργια ομάδα δεν έχει κάνει ούτε μια προπόνηση πλήρης, από την έναρξη της προετοιμασίας.