Γκρίφιν: «Να πάρουμε τον έλεγχο του αγώνα από το πρώτο λεπτό»

Η ΑΕΚ υποδέχεται το Ρέθυμνο αύριο (02/02, 17:00) στο ΟΑΚΑ για την 16η αγωνιστική της Betshop Basket League.

Στο πλαίσιο αυτό, Μάλκολμ Γκρίφιν έγραψε στο καθιερωμένο του blog στον ΕΣΑΚΕ πριν το την αναμέτρηση, εκεί όπου στάθηκε στην εικόνα της ομάδας του στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα στη Λιθουανία κόντρα στη Λιετκαμπέλις.

Παράλληλα, ο 27χρονος γκαρντ της ΑΕΚ τόνισε πως αυτός και οι συμπαίκτες του έχουν πεισμώσει μετά την κακή εμφάνιση κόντρα στον ΠΑΟΚ και υπογράμμισε πως οι «κιτρινόμαυροι» πρέπει από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα για να πάρουν ακόμα μια νίκη στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Αναλυτικά το blog του Αμερικανού γκαρντ της ΑΕΚ όπως δημοσιεύτηκε στο esake.gr:

Επιστροφή στο «σπίτι» μας

Καλησπέρα σας,

Μετά από ένα δύσκολο δεκαήμερο, με συνεχόμενους εκτός έδρας αγώνες, επιστρέφουμε στο “σπίτι” μας, αύριο, για την αναμέτρηση με Ρέθυμνο.

Προερχόμαστε από δύο πολύ καλές εμφανίσεις που συνδυάστηκαν με νίκες κόντρα σε Περιστέρι και Λιετκαμπέλις, ωστόσο, η εικόνα μας στη Θεσσαλονίκη με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ, δεν ήταν αυτή που έπρεπε να βγάλουμε.

Έχουμε πεισμώσει και αυτό φάνηκε στο τελευταίο ματς στη Λιθουανία, όπου παρά την κακή εικόνα μας στο πρώτο ημίχρονο, ανατρέψαμε το σκορ και πήραμε μια άνετη νίκη που μας κρατάει στην πρώτη θέση του ομίλου στο BCL.

Αντιμετωπίζουμε το ανεβασμένο Ρέθυμνο, μετά τη σπουδαία νίκη, που πήρε στο Λαύριο, στο αγώνα που κάνει για να κρατηθεί στην κατηγορία. Όλοι στην ομάδα γνωρίζουμε, ότι ο αντίπαλος μας θα έρθει στο ΟΑΚΑ να παίξει χωρίς άγχος και να μας προκαλέσει όσα περισσότερα προβλήματα.

Πρέπει από το πρώτο λεπτό να πάρουμε τον έλεγχο του αγώνα και να δείξουμε στο Ρέθυμνο, ότι δεν μπορεί να διεκδικήσει κάτι. Έχουμε προετοιμαστεί κατάλληλα για να πανηγυρίσουμε ακόμα μία νίκη στο Πρωτάθλημα.