Έπαιξε σαν ΑΕΚ και κέρδισε μέσα στο Περιστέρι

Η ΑΕΚ κατάφερε να… σπάσει την έδρα του Περιστερίου και να πάρει το «διπλό» από το κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» με 71-79 για το δεύτερο ματς της σειράς των μικρών τελικών.

Η «Βασίλισσα» ήταν κακή στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο με «όπλο» της τα τρίποντα κατάφερε να ισοφαρίσει στις νίκες σε 1-1, χάρη στο εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο που πραγματοποίησε.

Πρώτος σκόρερ για το σύνολο του Λούκα Μπάνκι, ήταν ο Γκέιμπ Γιορκ που… σταμάτησε στους 28 πόντους σημειώνοντας 8/13 τρίποντα (!), ενώ σε πολύ καλό βράδυ βρέθηκε και ο Ντούσαν Σάκοτα, που πραγματοποίησε ηγετική εμφάνιση με 23 πόντους (6/10 τρίποντα).

Πλέον, οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν την ερχόμενη Πέμπτη στο ΟΑΚΑ για το τρίτο ματς της σειράς (13/06, 19:30).

H ΑΕΚ αντιμετώπιζε το Περιστέρι στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» στο δεύτερο ματς των μικρών τελικών για τα πλέι οφ της Betshop Basket League, εκεί όπου έψαχνε να βρει τον… εαυτό της. Η Ένωση προερχόταν από την ήττα στο ΟΑΚΑ με 66-67 από την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη στο πρώτο ματς.

Ο Λούκα Μπάνκι είχε μερικά προβλήματα τραυματισμών να αντιμετωπίσει και στην σημερινή αναμέτρηση, αφού χρειάστηκε να παρατάξει… 11άδα. Πιο συγκεκριμένα, ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος έχει τεθεί νοκ-άουτ για το υπόλοιπο της σεζόν ενώ οι ενοχλήσεις ταλαιπωρούσαν και τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη ο οποίος έμεινε εκτός. Φυσικά, στην αποστολή δεν συμπεριλήφθηκαν για ακόμη μια φορά οι… μόνιμοι απόντες Βασίλης Καββαδάς και Γιόνας Ματσιούλις. Όσον αφορά στην αρχική πεντάδα, ο κόουτς Μπάνκι παρέταξε την ομάδα του ως εξής: Βασίλης Ξανθόπουλος, Γκέιμπ Γιορκ, Χάρης Γιαννόπουλος, Ντελρόι Τζέιμς και Τρέβορ Εμπάκουε.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ μουδιασμένα και χαλαρά, χαρακτηριστικό ήταν οι 8 πόντοι που είχαν σημειωθεί στο ματς (3-5, 2′). Η ΑΕΚ μπήκε γρήγορα μπροστά με τον Γκέιμπ Γιορκ που είχε όλους τους πόντους για την ομάδα του (3-8, 4′), ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να «ψαλιδίσουν» τη διαφορά στους 2 πόντους (11-13, 7′). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους «κιτρινόμαυρους» να μένουν πίσω στο σκορ με 1 πόντο (18-17, 10′).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά από την Ένωση και κατάφεραν να μπουν μπροστά με 9 πόντους (26-17, 13′), ωστόσο η… κατρακύλα δεν είχε έρθει αφού λίγο μετά τα μέσα της περιόδου η ΑΕΚ ήταν πίσω με διψήφιο αριθμό πόντων για πρώτη φορά στο ματς (34-23, 16′). Ο Γκέιμπ Γιορκ ήταν σε πολύ καλό απόγευμα για το σύνολο του Λούκα Μπάνκι σημειώνοντας δύο σερί τρίποντα φτάνοντας τους 14 πόντους στο ημίχρονο, ενώ με το σκορ που οδηγήθηκαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια ήταν με ένα +7 υπέρ των γηπεδούχων (39-32, 20′). Να σημειώσουμε πως σε αυτό το δεκάλεπτο, η ΑΕΚ κατάφερε να βρει καλάθι μόνο από το τρίποντο, χωρίς να πετυχαίνει ούτε ένα δίποντο!

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, η ΑΕΚ ήταν αποφασισμένη να κάνει ένα αποφασιστικό βήμα προς τη νίκη. Η «Βασίλισσα» κατάφερε να κόψει σιγά σιγά τη διαφορά και με μεγάλη ευστοχία από το τρίποντο κατάφερε με ένα πολύ καλό σερί του Ντούσαν Σάκοτα όχι μόνο να φέρει το ματς στα ίσα (47-47, 26′) αλλά να περάσει και μπροστά (47-50, 27′), ενώ ο Χάρης Γιαννόπουλος έκανε το +6 (47-53). Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν τον απόλυτο έλεγχο του ματς σε αυτή τη περίοδο, τελειώνοντας το ματς με +7 (52-59, 30′).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ κατάφερε να μπει για πρώτη φορά στο +10 (52-62, 31′), ενώ η ίδια καλή κατάσταση συνεχίστηκε και στη συνέχεια, παρόλο που η διαφορά έπεσε από το διψήφιο αριθμό (55-64, 33′). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στους 4 πόντους (67-71, 37′). Το ματς πήρε μια πιο… άνετη ροή προς το φινάλε με την ΑΕΚ να έχει σταθερά το προβάδισμα για τη νίκη και εν τέλει να παίρνει το ροζ φύλλο του αγώνα με 71-79.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 39-32, 52-59, 71-79.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Αργύρης Πεδουλάκης): Σκορδίλης 9, Βασιλόπουλος 15 (2), Γκρέι 7 (1/5 τρίποντα), Αγραβάνης 3 (1), Καράμπελας 7 (1/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 λάθη), Μουράτος 5, Φιλιππάκος, Μπεντίλ 17 (3/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Ντάνιελ 4, Σταυρακούκας, Κάλαχαν 2, Φλέμινγκς 2

ΑΕΚ (Λούκα Μπάνκι): Ξανθόπουλος 2 (12 ασίστ), Γιαννόπουλος 5 (1/7 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Τζέιμς 5 (1), Εμπάκουε 4, Γιορκ 28 (8/13 τρίποντα, 2/4 δίποντα, 3 κλεψίματα), Μωραΐτης, Σάκοτα 23 (6/10 τρίποντα, 1/5 δίποντα), Τσαλμπούρης, Χάντερ 6, Ρογκαβόπουλος 4, Θίοντορ 2 (5 ριμπάουντ, 7 ασίστ)

Δείτε ΕΔΩ πως μετέδωσε το enwsi.gr την αναμέτρηση από το κλειστό του «Ανδρέας Παπανδρέου» του Περιστερίου.