Ένα βήμα μπρός, ένα βήμα πίσω η Βασίλισσα

Εικόνες από το Προμηθέας Πατρών-ΑΕΚ

Κακή ήττα για την ΑΕΚ στην Πάτρα, όπως και πέρσι στο ίδιο γήπεδο. Στα προηγούμενα εκτός έδρας ματς στην Basket League η ΑΕΚ έμπαινε κάπως μπλαζέ στο γήπεδο, σαν να έκανε αγγαρεία.

Το πλήρωσε με το Περιστέρι, αφού όταν ξύπνησε δεν μαζευόταν το σκορ, ενώ στο Ρέθυμνο φόρτσαρε λίγο στο τέλος και κέρδισε αλλά και πάλι η νοοτροπία δεν ήταν σωστή.

Σήμερα, ψυχολογικά ήταν σε καλύτερο επίπεδο προετοιμασμένη, αλλά και πάλι τα κενά διαστήματα και η έλλειψη συγκέντρωσης της κόστισαν.

Ο πολύ καλός προπονητής Γιατράς του Προμηθέα, βλέποντας το ματς του Ράταν Μέις μεσοβδόμαδα αποφάσισε εξαρχής σε κάθε πικ εν ρολ να τον αντιμετωπίζει με παγίδα έτσι ώστε να φεύγει η μπάλα από τα χέρια του.  Τον βοήθησε πολύ σε αυτό ο Έλις, ένας ευέλικτος ψηλός με μεγάλα άκρα. Για αυτό ούτε μπόρεσε να δημιουργήσει ούτε να σκοράρει στο 1ο ημίχρονο.

Παρόλα αυτά ο καλός ρυθμός του Χάντερ και του Μασιούλις στην επιθέση έδινε πόντους στην ΑΕΚ, όμως δεν έφερε σημαντικό προβάδισμα, εξαιτίας της έλλειψης συγκέντρωσης στην άμυνα.

Σε κάθε περιστροφή της άμυνας κάποιος παίχτης της ΑΕΚ ξεχνιόταν και με τα κοψίματα στη ρακέτα των παιχτών του Προμηθέα, έβγαιναν εντελώς ελέυθερα λέι απ ή ελεύθερα σουτ στην αδύνατη πλευρά. Είναι απαράδεκτο σε ομάδα τέτοιου επιπέδου, με 2 έξτρα πάσες των αντιπάλων, να υπάρχει κάποιος μόνιμα εντελώς ελεύθερος.

Στο 3ο δεκάλεπτο φάνηκε στην αρχή ότι η ΑΕΚ μπήκε αποφασισμένη να ξεφύγει στο ματς κ τα κατάφερε αρχικά με 7 και στη συνέχεια με 5. Κάπου εκεί άρχισε το μπλακ άουτ. Ο Προμηθέας δοκίμασε μια full court ζώνη 1-2-2 με παγίδες στις γωνίες για να καθυστερήσει και να αποσυντονίσει την επίθεση της ΑΕΚ, κάτι που τελικά πέτυχε.

Κακές επιλογές, χαζά λάθη, ασυνεννοησία στην άμυνα, ήρθε και το 4ο φάουλ του Χάντερ και ξεκίνησε η κατάρρευση. Ο Έλις έστησε πάρτι μες την ρακέτα της ΑΕΚ με αντίπαλο τον Ρόμπερσον, ανανέωνε συνεχώς τις επιθέσεις με επιθετικά ριμπάουντ και το 46-51 έγινε στο 35’ 71-61.

Μιλάμε για σερί 25-10. Η ΑΕΚ έχασε εντελώς το μυαλό της και στα τελευταία λεπτά με επιθέσεις πλημμύρα προσπάθησε να μειώσει αλλά η ψυχολογία των παιχτών του Προμηθέα ήταν στα ύψη. Με απανωτά ελεύθερα (πάλι) τρίποντα τελείωσαν το παιχνίδι.

Συμπερασματικά αν πρέπει να εστιάσουμε σε κάτι από αυτό το παιχνίδι είναι ένα φαινόμενο που τείνει να εμφανίζετε όταν αλλάζει ο ρυθμός του αγώνα υπέρ του αντιπάλου. Όσο η ΑΕΚ ελέγχει το ρυθμό, μοιάζει μια ομάδα καλοκουρδισμένη, με ομαδικό παιχνίδι, καλή άμυνα που οδηγεί σε transition κ εύκολους πόντους.

Όταν αυτό αλλάζει, η ΑΕΚ βγαίνει εκτός συστήματος και την παίρνει η κατηφόρα χωρίς να δείχνει ότι μπορεί να βάλει ένα φρένο. Κάτι τέτοιο έγινε με τη Χάποελ, που στο 3ο δεκάλεπτο σαν να μπήκε άλλη ομάδα στο γήπεδο και το ματς γύρισε.

Το ίδιο και στην Τσεχία που σε 10 λεπτά έχασε διαφορά 14 πόντων. Σίγουρα μια νέα ομάδα, με νέα φιλοσοφία δεν μπορεί τόσο νωρίς στη σεζόν, να παίζει 35-40 λεπτά το ίδιο συγκεντρωμένα. Σίγουρα ο Ράταν Μέις όταν θολώνει γίνεται ένας άλλος παίχτης επιζήμιος για την ομάδα και θέλει χαλινάρι.

Όλα αυτά όμως πρέπει σιγά σιγά να βελτιώνονται. Με την Μπάμπεργκ η ΑΕΚ ήταν συγκεντρωμένη για 33 λεπτά, πέτυχε μεγάλη νίκη και λες έκανε ένα βήμα μπροστά. Σήμερα όμως πάλι βήμα πίσω.

Η ΑΕΚ χρειάζεται μεγάλη υπομονή γιατί δείχνει ότι χτίζετε κάτι καλό, αλλά δυστυχώς έχει πάρα πολύ δύσκολο πρόγραμμα στο ξεκίνημα της σεζόν και θα έρθουν και αναπάντεχες ήττες.

Τώρα ακολουθεί το εκτός έδρας ματς με την Ντιζόν (must win) και το ματς που κρίνει βασικό στόχο της χρονιάς, με τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία για το κύπελλο.

ΥΓ. Το ριμπάουντ είναι κυρίως θέμα θέλησης και καλού box out. Όταν βλέπεις 2 και 3 παίχτες του Προμηθέα να πηδάνε να αρπάξουν τη μπάλα αναρωτιέσαι γιατί αυτοί να το θέλουν περισσότερο από τους δικούς μας.
ΥΓ1. Δεν φανταζόμουν ότι το πρώτο μου blog στο enwsi.gr θα ήταν μετά από τέτοια κακή ήττα. Από εδώ θα τα λέμε για τη βασίλισσα, αντικειμενικά και κιτρινόμαυρα.